DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Georg Bätzing, biskup Limburga nowym przewodniczącym niemieckiego episkopatu

Georg Bätzing, biskup Limburga nowym przewodniczącym niemieckiego episkopatu
Źródło: bibel.tv

Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec został biskup Limburga Georg Bätzing. Wyboru dokonano podczas wiosennego zgromadzenia ogólnego episkopatu w Moguncji. Kadencja przewodniczącego trwa sześć lat. Bp Bätzing zastąpił na tym stanowisku arcybiskupa Monachium i Fryzyngi Reinharda Marxa.

 

Georg Bätzing urodził się 13 kwietnia 1961 r. w Nadrenii-Palatynacie i dorastał w Niederfischbach an der Sieg. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Trewirze i Fryburgu Bryzgowijskim przyjął święcenia kapłańskie 18 lipca 1987 r.

 

Był duszpasterzem w Klausen i Koblencji, zanim objął stanowisko prorektora seminarium biskupiego w Trewirze w 1990 r. Od 1996 r. do stycznia 2010 r. ks. Bätzing był odpowiedzialny za formację kapłanów w trewirskiej diecezji i kierował seminarium.

 

W listopadzie 2007 r. ówczesny biskup Trewiru, Reinhard Marx, mianował go szefem pielgrzymki „Świętej Szaty”. 1 listopada 2012 roku ks. Bätzing został wikariuszem generalnym diecezji Trewiru. 1 lipca 2016 r. papież Franciszek mianował go 13. biskupem Limburga. Jego zawołanie biskupie brzmi: „Congrega in unum” - „Połącz w jedno”.

 

W Konferencji Episkopatu Niemiec bp Bätzing jest m. in. przewodniczącym podkomisji ds. dialogu międzyreligijnego i członkiem komisji ds. kontaktów z Kościołem powszechnym.

 

W niemieckim episkopacie bp Bätzing zajmuje pozycję reformatora w wewnętrznych debatach kościelnych. Opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu. „Wierzę, że nie zaszkodzi Kościołowi, jeśli kapłani będą mieli swobodę wyboru, czy chcą żyć w związku małżeńskim, czy żyć bez w stanie bezżennym” - powiedział w jednym z wywiadów bp Bätzing. Jednocześnie uważa za ważne „uratowanie” celibatu jako sposobu życia. Hierarcha krytykuje także wykluczenie kobiet z katolickich urzędów, w tym nie udzielania im święceń diakonatu.

 

Jako biskup Limburga Bätzing ogłosił w kwietniu 2019 r., że chce zewnętrznego dochodzenia w celu zbadania podejrzanych przypadków nadużyć seksualnych w ostatnich 70 latach. Jego zdaniem zidentyfikowani sprawcy i osoby odpowiedzialne za tuszowanie czynów w diecezji powinny zostać „nazwane i pociągnięte do odpowiedzialności”.

 

Bp Bätzing broni przed krytykami katolickiego dialogu reformatorskiego w ramach Drogi Synodalnej. Wziął udział w pierwszym zgromadzeniu synodalnym we Frankfurcie nad Menem, które odbyło się na przełomie stycznia i lutego br. Podczas spotkania został wybrany na przewodniczącego jednego z forów synodalnych: „Życie w udanych związkach - żywa miłość w seksualności i partnerstwie”. Bp Bätzing wezwał do zwrócenia większej uwagi na wiedzę z teologii i nauk humanistycznych w zakresie moralności seksualnej. Jednym z tematów, którymi zajmuje się to forum jest: jak ocenić związki osób tej samej płci, które szukają akceptacji i wsparcia ze strony Kościoła.

 

Źródło: KAI

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-03-03 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wiwi Tak, jesteś zobowiązany do płacenia podatków. Niepłacenie podatków jest burzeniem ładu społecznego. Dlatego w pierwszych wiekach chrześcijanie, mimo że byli prześladowani przez cesarzy rzymskich, wiernie płacili cesarzom niesprawiedliwe podatki, gdyż było to większym dobrem niż niepłacenie. Ludzi wzywających do samowolnego niepłacenia podatków nie wolno w tej kwestii słuchać, np. pana profesora de Mattei. Tacy ludzie wzywają do buntu przeciwko prawowitej władzy, który burzy ład społeczny lub kościelny. Naturalnie zaistnieć mogą pojedyncze sytuacje wyjątkowe w których zapłacenie podatku czy grzywny, itp. byłoby złem lub mniejszym dobrem niż niezapłacenie. Jednak kapłanom i biskupom należy się wsparcie finansowe aby nie byli zmuszeni do pracy zarobkowej. Przede wszystkim należy się też modlitwa o ich nawrócenie i wypełnianie przez nich obowiązków.
2 miesiące temu / Murem
 
Z powodu szacunku daj się okraść złodziejowi, który otwarcie mówi ci, że robi to dla dobra i w imię sprawiedliwości i równości wszystkich takich jak ty.
2 miesiące temu / @obi
 
Czy jestem zobowiązany do płacenia podatków na kościół w Niemczech który odchodzi od wytycznych Watykanu. Problem w tym że zostanę wypisany że społeczność katolickiej, również w Polsce. Jaka jest właściwa droga.
3 miesiące temu / Wiwi
 
Myślę,że miło by było okazać trochę szacunku także dla poglądów, z którymi się nie zgadzamy.
3 miesiące temu / obi
 
Nie ma już ratunku dla Niemców. Ich upadek widziała, już bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, wielka niemiecka stygmatyczka - Teresa Neumann.
3 miesiące temu / Anna
 
W sumie to trudno było oczekiwać czegoś innego, skoro tam prawowiernego kapłana ze świecą szukać.
3 miesiące temu / Wernyhora
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.