DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Geopolityczne szachy: Pompeo i Ławrow o Ukrainie Iranie oraz broni strategicznej

Geopolityczne szachy: Pompeo i Ławrow o Ukrainie Iranie oraz broni strategicznej
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

We wtorek szef Departamentu Stanu Mike Pompeo spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Amerykańsko-rosyjskie kontakty nasiliły się od maja.

 

We wtorek szefowie dyplomacji amerykańskiej i rosyjskiej rozmawiali o współpracy wywiadowczej, zwalczaniu zwalczania terroryzmu i ewentualnym rozwiązaniu kryzysu w Syrii. Mówiono o pogłębieniu współpracy w Afganistanie i o denuklearyzacji Korei Północnej.

 

Poruszono także kwestie sporne dot. Wenezueli. Amerykanie poparli wezwanie Wenezuelczyków do demokratyzacji; rozmawiano też o Ukrainie. Według amerykańskiej urzędniczki Rady Bezpieczeństwa Narodowego Fiona Hill w Kongresie stwierdziła, że Rosjanie dążą do skłonienia Amerykanów do odstąpienia od ingerowania w sprawy Ukrainy w zamian za korzystne stanowisko Rosji w sprawie Wenezueli.

 

Jednak Mike Pompeo podkreślił, że Krym to część Ukrainy, a Moskwa musi realizować porozumienia mińskie. Polityk potępił też o domniemane mieszanie się Rosji do wyborów prezydenckich w USA. Upomniał się też o obywatela USA Paula Whelana aresztowanego w Rosji w grudniu 2018 roku. 

Już na początku konferencji prasowej Mike Pompeo zaznaczył, że administracja Trumpa podjęła działania przeciwko naruszaniu praw człowieka.

 

Stwierdził zarazem, że amerykańskie sankcje nie są wymierzone w konkretnych Rosjan.

Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział z kolei, że jego wizyta w Waszyngtonie jest następstwem wizyty Pompeo w Soczi w maju 2019 roku.  Siergiej Ławrow powiedział, że dyskusja dotyczyła stabilności strategicznej oraz kontroli zbrojeń. Przyznał, że konflikt między dwoma mocarstwami jądrowymi jest niemożliwy do akceptacji. W związku z tym zapowiedział kontynuację rozmów. Odciął się zaś od twierdzeń dotyczących rzekomej rosyjskiej ingerencji w wybory w USA. Stwierdził, że potwierdzić tę wersję mogłaby korespondencja rosyjsko-amerykańska z okresu od października 2016 do listopada 2017 roku.

 

 Siergiej Ławrow wyraził gotowość podpisania rosyjsko-amerykańskiej deklaracji nieingerencji w wewnętrzne sprawy. Wzór stanowiłaby tego typu deklaracja z 1933 roku.

 

Rosyjski dyplomata zwrócił uwagę na negatywne konsekwencje opuszczenia przez USA traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”). Władimir Putin ogłosił jednostronne moratorium na rozmieszczenie pocisków nuklearnych. Zapowiedział, że Moskwa nie rozmieści ich dopóki inna strona tego nie zrobi.

 

Rozmawiano również o traktacie START II o redukcji zbrojeń strategicznych, który wygaśnie w lutym 2021 r. Moskwa jest gotowa podpisać nowy traktat. Rosyjski dyplomata zaapelował, by złożyć oświadczenia na szczeblu prezydentów o niedopuszczalności niektórych rodzajów wojny (za przykładem USA i ZSRR).  

 

Siergiej Ławrow stwierdził, że popiera porozumienia mińskie w kwestii Ukrainy, o ile przestrzegają ich wszystkie strony.

 

Obaj dyplomaci poruszyli kwestię kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego. Rosyjski minister poparł rozpoczęcie dialogu na temat stworzenia systemu zbiorowego bezpieczeństwa wokół Zatoki Perskiej. Obecnie tematykę tę poruszają eksperci.

 

Siergiej Ławrow podtrzymał rosyjskie stanowisko w sprawie Wenezueli i zaapelował. Poparł też denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Podkreślił też potrzebę współpracy z USA w celu rozwiązania kryzysu w Syrii i walki z terroryzmem.

 

Rosyjski dyplomata zaznaczył, że poruszono szereg spraw dwustronnych. Prezydenci USA i Rosji, podczas szczytu w Helsinkach w 2018 r., a później na spotkaniu w Osace w czerwcu tego roku, uzgodnili szereg konkretnych kroków. Wyrazili też zadowolenie z możliwości objęcia przez Johna Sullivana funkcji ambasadora USA.     

 

Siegriej Ławrow Skrytykował też gospodarcze sankcje nałożone na Rosję przez USA. Kilkakrotnie podkreślił znaczący potencjał współpracy gospodarczej. O poprawę relacji gospodarczych miał zabiegać sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

Źródło: state.gov

AS


DATA: 2019-12-11 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fiona Hill wie o planach Niebiańskiej Jerozolimy na Ukrainie G,Warszawska IX 2018r. twierdząc, że Rosjanie dążą do skłonienia Amerykanów do odstąpienia od ingerowania w sprawy Ukrainy?
2 miesiące temu / Seraf
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.