DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Genewa: protestanci zaproszeni do Komunii świętej. A co z nauczaniem Kościoła i prawem kanonicznym?

Genewa: protestanci zaproszeni do Komunii świętej. A co z nauczaniem Kościoła i prawem kanonicznym?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (lininha_bs)

Podczas Mszy świętej w szwajcarskiej Genewie protestanci zostali zaproszeni do Komunii świętej. Odbyło się to w ramach „gościnności eucharystycznej” – z rażącym naruszeniem nauczania Kościoła i przepisów prawa kanonicznego.

 

Do tego niebywałego wydarzenia doszło w genewskiej katedrze św. Piotra. Świątynia jest zarządzana przez lokalną wspólnotę protestancką, ale w ramach dialogu ekumenicznego odbyła się w niej pierwsza od prawie 500 lat katolicka Msza święta. Niestety – z rażącym naruszeniem nauczania Kościoła i prawa kanonicznego.

 

Jak poinformowała rzecznik katolickiej diecezji genewskiej, do Komunii świętej „zaproszono wszystkich, którzy zgłosili się po Ciało Chrystusa”. Z kolei według przewodniczącego ewangelickiej rady parafialnej to nic nowego, bo w Genewie „jest całkowicie normalne”, że protestanci przyjmują Komunię świętą podczas ekumenicznych nabożeństw.

 

Cytowana rzecznik diecezji stwierdziła, że fakt celebrowania Mszy świętej w protestanckiej katedrze jest dużym wydarzeniem i owocem „znakomitych relacji budowanych przez wiele lat między chrześcijańskimi Kościołami”.

 

Za praktykę udzielania Komunii świętej protestantom odpowiedzialny jest w Genewie biskup diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga – dominikanin Charles Morerod. W 2016 roku papież Franciszek powołał go na członka Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W latach 2016-2018 bp Morerod był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Z kolei w latach 2009-2014 dominikanin był sekretarzem generalnym Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

 

Oficjalne dopuszczenie protestantów do Komunii świętej można odczytywać jako pokłosie zmian, które w roku 2018 wprowadzono w większości diecezji Kościoła katolickiego w Niemczech.

 

Latem tamtego roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec wydała wytyczne, w których zachęciła do udzielania Eucharystii tym protestantom, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem i „gorąco pragną” wspólnie z nim przyjmować Komunię świętą.

 

Zmiana ta miała formalną akceptację papieża Franciszka, którą publicznie zaprezentował przewodniczący niemieckiego Episkopatu kard. Reinhard Marx.

 

Krytycy wskazywali wówczas, że rzecz jest całkowicie niezgodna z Tradycją i nauczaniem Kościoła oraz jasno wykluczona przez Kodeks Prawa Kanonicznego. W tym kontekście wypowiedział się między innymi prymas Holandii kard. Willem Eijk, pisząc nawet, że cała ta sytuacja przywodzi mu na myśl czasy ostateczne.

 

Niemieccy biskupi powołali się jednak na adhortację Amoris laetitia oraz zasadę dynamicznej interpretacji depozytu wiary oraz nowe podejście do roli sumienia jednostki, zachęcając księży, by „akceptowali” każdą decyzję protestanta odnośnie Eucharystii.

 

W Niemczech od samego początku zmianom tym towarzyszyły liczne nadużycia; nie brakowało doniesień o księżach, czy zgoła biskupach, zapraszających protestantów do Stołu Pańskiego.

 

Jak się okazuje, ta praktyka przeniosła się już na quasi-formalnym szczeblu także do innych krajów niemieckojęzycznych.

 

Na tym nie koniec, bo zamierzenia progresistów są dużo większe. Pod koniec 2019 roku niemiecka grupa katolickich i protestanckich teologów opublikowała obszerne studium, w którym stwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód dla wprowadzenia pełnej interkomunii między Kościołem katolickim, a znaczną częścią protestantów.

 

Dokument został bardzo pozytywnie oceniony przez niemiecki Episkopat, ale z dużą rezerwą odniósł się do niego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

 

W Niemczech progresywnie nastawiona większość biskupów i teologów ma nadzieję, że do przełomu w sprawie interkomunii uda się doprowadzić w 2021 roku, przy okazji wspólnego katolicko-protestanckiego Ekumenicznego Spotkania Kościelnego. Spotkanie odbędzie się w maju we Frankfurcie nad Menem.

 

 

Źródła: katholisch.de / PCh24.pl

Pach

  

  


DATA: 2020-02-25 09:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ktoś bardzo pragnie Sakramentu Komunii Świętej, to nic prostszego, jak tylko przyjąć nauki Pana naszego Jezusa Chrystusa.
1 miesiąc temu / odszkodowania
 
Polityka, polityka, polityka....... Niestety, Kościół przestaje być tym, czym być powinien, a staje się oficjalnie "partią przyjaciół Pana Boga i przyjaciół przyjaciół", co zapewne przekłada się na finanse, popularność i przychylność mainstreamowej prasy...
1 miesiąc temu / Michael Wolf
 
Grzch, zawsze obraca się przeciw grzesznikowi. Nie ma mniejszego, czy większego zła.
1 miesiąc temu / AntyLewak
 
A oni zapraszają?! bo nie słyszałem.
1 miesiąc temu / PI Grembowicz
 
Pokoj i Dobro Do:ot co Dokladnie to Ohyda spustoszenia..Pan Jezus czeka w poczekalni Nieba... Przyjdz Panie Jezu oczysc Kosciol sw, swiat z brudu grzechu i odnow nas przez Ducha Swietego Amen.???? Tylko czy Syn Czlowieczy znajdzie jeszcze wiare?
1 miesiąc temu / Marta
 
Dynamiczna interpretacja - coś pięknego. Rób wszystko co ci strzeli bo łba. Zero norm moralnych.
1 miesiąc temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.