DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Genetyk PAN: aborcja eugeniczna godzi w wartość życia ludzkiego

Genetyk PAN: aborcja eugeniczna godzi w wartość życia ludzkiego
Fot. Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM

Aborcja eugeniczna nie tylko godzi w wartość ludzkiego życia, ale jest już anachronizmem z punktu widzenia współczesnej nauki – podkreślił prof. Andrzej Kochański. Genetyk PAN mówił o tym podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

 

Obywatelski projekt ustawy przewidującej wprowadzenie zakazu tzw. aborcji eugenicznej, czyli przerwania ciąży ze względu na wady płodu został zgłoszony przez komitet „Zatrzymaj aborcję”. Projekt podpisało 830 tys. Polaków, obecnie czeka on w Sejmie na rozpatrzenie.

 

Podczas konferencji prasowej, prof. Andrzej Kochański zwrócił uwagę, że aborcja eugeniczna godzi w wartość życia ludzkiego, ale także, z punktu widzenia nauki, jest zwyczajnym anachronizmem. – Opiera się bowiem na XIX- wiecznym darwinizmie społecznym, czy eugenice Francis Galtona i jego następców – powiedział. Zdaniem genetyka - aborcja eugeniczna jest wyrazem bezradności, czy wręcz słabości medycyny pozbawionej środków diagnostycznych i terapeutycznych, a nawet wstydliwym wyznacznikiem jej zacofania.

 

Podkreślił, że w ostatnich latach zmienił się diametralnie pogląd na możliwości leczenia miedzy innymi przyczynowego zespołu Downa. – Nie ma dziś dobrego uniwersytetu, wydziału lekarskiego na świecie, który nie miałby centrum medycyny gnomicznej, zupełnie nowego kierunku, który opiera się na terapii genowej czy różnych rodzajach terapiach eksperymentalnych – tłumaczył naukowiec.

 

W konferencji prasowej wziął także udział przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP abp Henryk Hoser. Hierarcha przypomniał, że zgodnie zasadą Hipokratesa, zadaniem lekarza jest ratowanie i ochrona ludzkiego życia w każdej jego postaci. Podkreślił, że zgodnie z medycyną i biologią człowiek istnieje już w momencie zapłodnienia, a więc w momencie poczęcia, kiedy formułuje się jego genotyp, czyli cały program rozwojowy nowej jednostki ludzkiej, którego ekspresja dokonuje się przez całe życie, aż do śmierci – oświadczył. Stwierdził, że wszystkie inne kryteria mają jedynie charakter uznaniowy.

 

Ostrzegł, że jedną z konsekwencji odrzucenia kryterium genetycznego jest relatywizacja ludzkiego życia - zarówno w fazie początkowej jak i końcowej, kiedy mamy do czynienia z czynnościami letalnymi zmierzającymi do jego skrócenia. – Eugeniczne podejście do życia skutkuje więc także eutanazją – powiedział abp Hoser.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że w sporze o aborcję nie można zapominać zarówno o podmiotowości matki jak i podmiotowości dziecka. – Postulując zakaz aborcji eugenicznej, zakładamy jednocześnie opiekę od samego początku nad chorym dzieckiem. Powinna ona odbywać się nie tylko na szczeblu rodziny, ale również na poziomie społecznym i państwowym. Niezbędna jest więc opieka medyczna i ekonomiczna. Dopiero wówczas oddajemy szacunek temu, kim jest człowiek – powiedział abp Hoser. Wspomniał również o możliwościach korzystania z hospicjów perinatalnych, gdzie pomoc uzyskuje zarówno dziecko jak i jego matka.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-01-05 00:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No wykrakałem :D
ponad 1 rok temu / incuss
 
@aaa: Oczywiście, że się da uzasadnić. Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka i każdy kto je narusza, podlega karze zgodnie z przyjetą umową społeczną. I nie jest to argumentacja wyłącznie ateistyczna. Inną sprawą jest zakres tej ochrony w przypadku relacji matki biologicznej i płodu. Jest on zależny od norm społecznych wyrażonych obowiązującym prawem.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Znam tego genetyka. To poważny i bardzo mądry człowiek.
ponad 1 rok temu / niki lauda
 
Dodatkowo należałoby zadać pytanie co jest dla ateisty istotą człowieczeństwa i tym, co buduje jego podmiotowość, skoro istnieje tylko materia, a człowiek składa się generalnie rzecz ujmując z tej materii, którą spożył. Według tego rozumowania nie ma więc żadnego logicznego uzasadnienia by szanować drugiego człowieka bardziej niż np. krzesła. Wtedy ateiści z reguły mówią coś o "umowie społecznej" i "moralności", co z kolei również nie jest zakotwiczone w faktach, więc jest... wiarą. Zarówno filozofia, jak i wyrosłe z niej nauki szczegółowe (fizyka, genetyka itd.) przeczą ateistycznej wizji świata i czyni te poglądy antynaukowymi. Funkcjonowanie mózgu, koncepcja wolnej woli, materializm to "dogmaty" ateistów obalone całkiem zgrabnie chociażby przez fizyków podczas Rozmów Niedokończonych (dwuczęściowa audycja sprzed wielu lat, 23.12.17r. było ponowienie tematu z tylko jednym gościem).
ponad 1 rok temu / incuss
 
Postarajcie się zrozumieć ateistów. Twierdzą oni, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy stanem po śmierci a stanem przed urodzeniem. Twierdzą też, że po śmierci nie ma już wcale danego człowieka. Skoro tak, to zastanówmy się, co się dzieje po zabójstwie. Czy ktoś cierpi? Wg. ateizmu zabity wcale nie cierpi, gdyż go nie ma. Nic też nie traci, gdyż to jest ten sam stan, co przed urodzeniem. Skoro zabity nic nie traci, to dlaczego nie można zabijać? Zrozumcie, że ochrony życia nie da się uzasadnić argumentacją ateistyczną. Być może nie da się niczego uzasadnić argumentacją ateistyczną, gdyż skoro twierdzą ateiści, że każda myśl jest tylko efektem działania procesów biochemicznych i niczym ponadto, więc nie istnieje coś takiego jak obiektywna prawda. Wszystko jest subiektywne i odnosi się do tychże procesów biochemicznych. Proces biochemiczny nie jest żadną wartością absolutną. Dla nich nie ma wartości absolutnych. Zatem nie istnieje też możliwość uzasadniania czegokolwiek.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Oj tak, zgadzam się całkowicie. Przede wszystkim wskazanie na korzenie ruchu aborcyjnego (tu oczywiście warto przywoływać film G. Brauna o eugenice) i kompletnego zacofania medycyny w leczeniu i ochronie życia. Zabijanie zawsze będzie czymś destruktywnym, wstecznym, nawet jeśli ubierze się to w ckliwą historyjkę i podleje lukrem. Całkowita racja co do tego, że w dziedzinie genetyki można obecnie czynić bardzo wiele dobrego, znamy olbrzymią ilość mechanizmów regulujących ekspresję genów, tyle potencjalnie dobrych narzędzi. Zaryzykuję stwierdzeniem, że gdyby nauka przestała służyć bezdusznym interesom i próbom kontroli populacji (nie piję do teorii spiskowych, prawdziwe zagrożenie leży tam, gdzie nikt go nie widzi), a w zamian kierowała ku poszanowaniu życia i służbie społeczeństwu, to w zasadzie bylibyśmy bliscy wyeliminowania chorób do minimum. Wymagałoby to jednak kompletnego przewartościowania współczesnej nauki oraz ścisłą współpracę między naukowcami.
ponad 1 rok temu / incuss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57309"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.