DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Generał zakonu jezuitów podpisał się pod hymnem pochwalnym ku czci Fidela Castro

Generał zakonu jezuitów podpisał się pod hymnem pochwalnym ku czci Fidela Castro
fot.REUTERS/Max Rossi/FORUM

Nie jest tajemnicą, że o. Arturo Sosa Abascal, 31. Generał Zakonu Jezuitów pod koniec lat 70. angażował się w promocję teologii wyzwolenia. Okazuje się jednak, że kilka lat później dołączył do wątpliwej sławy grona zdeklarowanych sprzymierzeńców Fidela Castro. Wskazuje na to deklaracja wyrażająca solidarność z kubańskim komunistycznym dyktatorem, którą o. Sosa, obecny przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, podpisał.

 

Arturo Sosa Abascal SJ jest 811. sygnatariuszem dokumentu wychwalającego Fidela Castro i jego „dokonania”. Siedem lat po publicznej pochwale został przełożonym wenezuelskiej prowincji jezuitów.

 

Pragniemy wyrazić szacunek dla twoich osiągnięć na rzecz godności narodu kubańskiego oraz całej Ameryki Łacińskiej – pisali w 1989 roku wenezuelscy intelektualiści oraz artyści w deklaracji „Manifesto de Bienvenida a Fidel Castro”, witając w ten sposób dyktatora, którego przyjmowano z honorami jako „przywódcę rewolucji kubańskiej”. – W tych przejmujących dla kontynentu godzinach, tylko ideologiczna ślepota może podważać miejsce, które zajmujesz w historii wyzwolenia naszych narodów. 30 lat temu przybyłeś do Wenezueli natychmiast po swoim przykładnym zwycięstwie nad tyranią, korupcją i podległością. W tym czasie przez nasz naród zostałeś przyjęty jako bohater – czytamy w manifeście.

 

Sygnatariusze zapewniali Fidela Castro, że pokładają w nim nadzieję na „budowę sprawiedliwej, niepodległej i solidarnej Ameryki Łacińskiej”. Najwyraźniej sprawiedliwość i solidarność, zdaniem o. Sosy wychwalającego Castro, nie musiała obejmować chrześcijan, którzy stawiając opór krwawemu reżimowi kubańskiemu byli brutalnie prześladowani.

 

W obronie przełożonego jezuitów stanął hiszpański felietonista Francisco Fernandez de la Cigoña, który stwierdził, że to po prostu „bardzo późny grzech młodości”. Nie ma co ukrywać, że bardzo późny, ponieważ w momencie składania podpisu o. Sosa miał 41 lat.

 

Mało powiedzieć, że obecny generał zakonu jezuitów to postać kontrowersyjna. W przeszłości zasłynął m.in. stwierdzeniem, że ewangelizację Japonii można prowadzić wyłącznie we współpracy z buddyzmem i shintoizmem. Niedawno informowaliśmy również o jego stwierdzeniu, że szatan jest jedynie „konstruktem myślowym”.

Jedynym pozytywem całej sprawy wydaje się być fakt, iż – według informacji podanych przez Katholisches – o. Arturo Sosa Abascal znajduje się obecnie pod ścisłą obserwacją Kongregacji Nauki Wiary.

 

Źródło: Katholisches

om

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 35. Teologia wyzwolenia - reanimacja?

 

Teologia wyzwolenia - wyzwolenia?


DATA: 2018-07-24 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kapłan postępowy i zarazem wrażliwy społecznie. Papież nie pozwoli zrobić mu krzywdy.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Zatem jest piękny i ma dobry kontakt.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Co na to postepowy jezuita Franciszek - aktualny papież ?
ponad 2 lata temu / Hanys
 
Proponuję, żeby "ścisła obserwacja" odbywała się w ścisłym odosobnieniu, bo, jak widać, sama obserwacja nie chroni przed rozprzestrzenianiem się zła.
ponad 2 lata temu / Bolek
 
No cóż...jakie "Pastuszki" takie "Owieczki", jakie "Owieczki" taka "rzeczywistość". Równia pochyła i ruch jednostajnie przyspieszony w bagno. Pomieszanie języków było dotkliwą karą. Teraz mamy pomieszanie pojęć, brzmi groźniej. Niewielu ten "eksperyment" przetrwa.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Kościół powinien się oczyszczać z takich wyznawców.
ponad 2 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.