DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Generał zakonu jezuitów podpisał się pod hymnem pochwalnym ku czci Fidela Castro

Generał zakonu jezuitów podpisał się pod hymnem pochwalnym ku czci Fidela Castro
fot.REUTERS/Max Rossi/FORUM

Nie jest tajemnicą, że o. Arturo Sosa Abascal, 31. Generał Zakonu Jezuitów pod koniec lat 70. angażował się w promocję teologii wyzwolenia. Okazuje się jednak, że kilka lat później dołączył do wątpliwej sławy grona zdeklarowanych sprzymierzeńców Fidela Castro. Wskazuje na to deklaracja wyrażająca solidarność z kubańskim komunistycznym dyktatorem, którą o. Sosa, obecny przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, podpisał.

 

Arturo Sosa Abascal SJ jest 811. sygnatariuszem dokumentu wychwalającego Fidela Castro i jego „dokonania”. Siedem lat po publicznej pochwale został przełożonym wenezuelskiej prowincji jezuitów.

 

Pragniemy wyrazić szacunek dla twoich osiągnięć na rzecz godności narodu kubańskiego oraz całej Ameryki Łacińskiej – pisali w 1989 roku wenezuelscy intelektualiści oraz artyści w deklaracji „Manifesto de Bienvenida a Fidel Castro”, witając w ten sposób dyktatora, którego przyjmowano z honorami jako „przywódcę rewolucji kubańskiej”. – W tych przejmujących dla kontynentu godzinach, tylko ideologiczna ślepota może podważać miejsce, które zajmujesz w historii wyzwolenia naszych narodów. 30 lat temu przybyłeś do Wenezueli natychmiast po swoim przykładnym zwycięstwie nad tyranią, korupcją i podległością. W tym czasie przez nasz naród zostałeś przyjęty jako bohater – czytamy w manifeście.

 

Sygnatariusze zapewniali Fidela Castro, że pokładają w nim nadzieję na „budowę sprawiedliwej, niepodległej i solidarnej Ameryki Łacińskiej”. Najwyraźniej sprawiedliwość i solidarność, zdaniem o. Sosy wychwalającego Castro, nie musiała obejmować chrześcijan, którzy stawiając opór krwawemu reżimowi kubańskiemu byli brutalnie prześladowani.

 

W obronie przełożonego jezuitów stanął hiszpański felietonista Francisco Fernandez de la Cigoña, który stwierdził, że to po prostu „bardzo późny grzech młodości”. Nie ma co ukrywać, że bardzo późny, ponieważ w momencie składania podpisu o. Sosa miał 41 lat.

 

Mało powiedzieć, że obecny generał zakonu jezuitów to postać kontrowersyjna. W przeszłości zasłynął m.in. stwierdzeniem, że ewangelizację Japonii można prowadzić wyłącznie we współpracy z buddyzmem i shintoizmem. Niedawno informowaliśmy również o jego stwierdzeniu, że szatan jest jedynie „konstruktem myślowym”.

Jedynym pozytywem całej sprawy wydaje się być fakt, iż – według informacji podanych przez Katholisches – o. Arturo Sosa Abascal znajduje się obecnie pod ścisłą obserwacją Kongregacji Nauki Wiary.

 

Źródło: Katholisches

om

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 35. Teologia wyzwolenia - reanimacja?

 

Teologia wyzwolenia - wyzwolenia?


DATA: 2018-07-24 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kapłan postępowy i zarazem wrażliwy społecznie. Papież nie pozwoli zrobić mu krzywdy.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Zatem jest piękny i ma dobry kontakt.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Co na to postepowy jezuita Franciszek - aktualny papież ?
ponad 2 lata temu / Hanys
 
Proponuję, żeby "ścisła obserwacja" odbywała się w ścisłym odosobnieniu, bo, jak widać, sama obserwacja nie chroni przed rozprzestrzenianiem się zła.
ponad 2 lata temu / Bolek
 
No cóż...jakie "Pastuszki" takie "Owieczki", jakie "Owieczki" taka "rzeczywistość". Równia pochyła i ruch jednostajnie przyspieszony w bagno. Pomieszanie języków było dotkliwą karą. Teraz mamy pomieszanie pojęć, brzmi groźniej. Niewielu ten "eksperyment" przetrwa.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Kościół powinien się oczyszczać z takich wyznawców.
ponad 2 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.