DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Genderowe sklepy z zabawkami. Tak „postępowcy” chcą walczyć ze stereotypami płciowymi

Genderowe sklepy z zabawkami. Tak „postępowcy” chcą walczyć ze stereotypami płciowymi
Fotograf: Bogdan Krezel/Archiwum: Forum
#GENDER    #ZABAWKI    #PLEĆ

„Dzielenie wszystkiego, od zabawek aż po ubrania, ze względu na płeć jest rzeczą zaskakująco niedawną; bez tego dzieci radziłyby sobie lepiej” – przekonuje na łamach „The Guardian” Lisa Davis. Walkę ze stereotypami płciowymi prowadzić należy już od kołyski.

 

„Jeszcze w lutym – kiedy to ludzie nadal odwiedzali sklepy, aby kupić coś dla swoich dzieci – deputowany zgromadzenia stanowego Kalifornii Evan Low przedstawił projekt AB 2826. Projekt ten wymagał od sprzedawców zatrudniających 500 i więcej pracowników aby zaprzestali dzielenia zabawek, ciuchów i produktów z zakresu opieki nad dziećmi na kategorie dla chłopców oraz dla dziewczynek. Tym, którzy by się do tego nie zastosowali, groziłaby grzywna w wysokości 1 000 dolarów” – czytamy. Propozycja ta wywołała zrozumiały sprzeciw ze strony Kalifornijczyków.

 

Usunięcie takiego podziału – przekonuje Davis – nie stanowi ukłony w stronę ruchu LGBT, ma być kwestią ważną… dla wszystkich dzieci. „Chwila, w której sklepy znajdują się na różnych etapach wznawiania działalności (bez względu na to, czy jest to bezpieczne albo uzasadnione), stanowi dobry moment do tego, by zrozumieć jak niedawna jest praktyka segregowania dziecięcych zabawek, ubrań i kolorów ze względu na płeć” – czytamy. W Stanach Zjednoczonych aż po pierwsze dekady wieku XX dzieci ubierane były w białe sukienki, bez względu na płeć. „Gender, płeć i seksualność były w ówczesnej mentalności rzeczami zazębiającymi się, dlatego też rodzice nie chcieli podkreślać płci dziecka ponieważ to łączyło się z seksualnością: postrzeganie dziecka jako mężczyzny albo kobiety oznaczało postrzeganie go jako istoty seksualnej” – podkreśla Lisa Davis. Dzieci ubierano zgodnie z ich wiekiem, a nie płcią.

 

Sytuację zmienić miała… seksuologia. „Choć początkowo eksperci debatowali nad tym, czy homoseksualizm jest czymś złym, to ostatecznie zwyciężyła homofobia. A skoro wiele osób uważało, że homoseksualizm jest efektem wychowania, a nie jest związany z naturą, to rodzice zaczęli wychowywać chłopców jak małych mężczyzn, wcześnie nauczając ich w jaki sposób pełnić mają role genderowe. Rzeczy ładne i delikatne, neutralne pod względem płciowym - takie jak kwiaty czy koronki - zostały zdarte z chłopięcych ubrań i przekazane dziewczynkom. Na strojach chłopców pojawiły się kule i męskie zwierzęta takie jak niedźwiedzie, wysyłając w ten sposób komunikach, że nie powinni zachowywać się na sposób kobiecy” – czytamy. Podobnie rzecz ma wyglądać w przypadku zabawek, które nasiąknęły „rolami genderowymi” dopiero w wieku XX. Początkowo różowy miał być kolorem przedmiotów przeznaczonych dla chłopców, bo kojarzył się z czerwonym, stał się bardziej „dziewczęcy” dopiero w latach 50-tych z powodu – jak to ujmuje Davis – „obsesji żony Dwighta D. Eisenhowera na punkcie tego koloru”.

 

Sytuacja miała się „polepszyć” dopiero w latach 70-tych, w których doszło do kontestacji „ról genderowych”. To z kolei wywołać miało „hipergenderową” reakcję przeciwną i w latach 90-tych ubranka wraz zabawkami stały się równie „genderowe”, co w okresie międzywojennym. Takie sztywne „podziały genderowe” nie przynoszą nikomu korzyści – przekonuje Davis. Nie korzystają na tym dzieci, producenci ani sprzedawcy. „Carol Martin, profesor zajmująca się rozwojem dzieci na Uniwersytecie w Arizonie, odkryła, że dzieci lubią dane zabawki ponieważ są one oznaczane jako odpowiednie dla danej płci. Dla przykładu, dziewczynki zwracają uwagę na rzeczy różowe i księżczniczkowate nie wskutek ich pociągu biologicznego, tylko dlatego, że w ten sposób komunikują przynależność do grupy dziewczyn; transpłciowe dziewczynki postępują w podobny sposób” – czytamy. Dzieci wybierają zabawki niezwiązane z konkretną rolą genderową, bo… je lubią. Davis twierdzi, że zabawki dla chłopców muszą być jednak odpowiednio „opracowane” genderowo, by mogły się nimi bawić zachowując odpowiedni komfort. A podtrzymywanie takich mechanizmów tworzyć ma ograniczenia rozwojowe wskazując na umiejętności męskie i żeńskie, generować poczucie wstydu służąc represyjnemu postrzeganiu płci, przez co… dzieci same utrwalać mają ten sztuczny i szkodliwy podział oparty na stereotypach. Na szczęście, istnieją już odpowiednio postępowe sklepy z zabawkami i ubrankami, które rozpoczęły już walkę na tym froncie, oferując produkty unisex…

 

Źródło: „The Guardian”

mat


DATA: 2020-08-14 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

45 lat temu w przedszkolu, w czasach późnogierkowskiej komuny, wszyscy chodziliśmy w rajtuzach. Chłopcy i dziewczęta, bez różnicy. Tak miało być i koniec. Z prostego powodu - spodni chłopięcych nie szło kupić. Nawet, jak czyiś rodzice byli w stanie kupić chłopcu spodnie w peweksie, to miał chodzić do przedszkola w rajtkach. Pamiętam, jak zazdrościliśmy koledze, który przyszedł raz w spodniach z jakiegoś powodu... Nienawidziliśmy tych rajtek. Mówię oczywiście o mnie i kolegach. A z "babami" nie chcieliśmy mieć w ogóle do czynienia. Kompletne "desinteressement". To się, oczywiście, zmieniło gdzieś tak w okolicach 4-5 klasy podstawówki, ale to inna historia...
1 miesiąc temu / Pokręć
 
Choć to w jakimś stopni wasza konkurencja proszę nie cenzurować, bo ci którzy tylko w tematach religijnych siedzą powinni przeczytać o tym kto i z jakich powodów promuje gender, tęczową rewolucję - Szkoła Frankfurcka. Baza dla tęczowej rewolucji, gender i Konwencji Stambulskiej, a nowy proletariat to geje na frondapl
1 miesiąc temu / Tytus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.