DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Genderowa uchwała w Poznaniu istotnie narusza prawo. Ważna decyzja wojewody

Genderowa uchwała w Poznaniu istotnie narusza prawo. Ważna decyzja wojewody
Fot. Pixabay

Wojewoda Wielkopolski uznał, że genderowa uchwała przyjęta przez radnych Poznania, „istotnie narusza prawo”. Oznacza to, że niebezpieczne przepisy zawarte w Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, nie wejdą w życie. To sukces społeczników oraz Centrum Życia i Rodziny, które apelowało o podjęcie takiej decyzji.

 

Po przeprowadzeniu analiz prawnych i zapoznaniu się z uwagami zgłaszanymi w tej sprawie przez CŻiR oraz Społeczną Radą Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań”, wojewoda wielkopolski zdecydował o losach niebezpiecznej uchwały poznańskich radnych. W swojej decyzji stwierdził, że zapisy Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn „istotnie naruszają prawo” i wykraczają poza zakres kompetencji samorządu.

 

– Przede wszystkim Rada Miasta podjęła uchwałę bez powiązania z zadaniami i procedurami właściwymi dla funkcjonowania organów samorządu terytorialnego, czyli bez podstawy prawnej. Przepisy przywołane przez Radę Miasta Poznania – jako podstawa podjęcia ww. uchwały, odnoszą się do innych sfer działalności organów samorządu terytorialnego i nie mogły stanowić podstawy do przyjęcia karty – wyjaśnia wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

 

Niebezpieczna uchwała przyjęta głosami radnych Koalicji Obywatelskiej zawierała w sobie szereg niebezpiecznych zapisów, m.in. nawiązujących do ideologii gender. Zwracało na to uwagę Centrum Życia i Rodziny, które wraz ze Społeczną Radą Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań”, przygotowało petycję z apelem o podjęcie rozstrzygnięcia nadzorczego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Petycję na stronie www.genderowakarta.pl poparło ponad 14 tysięcy osób. Wszystkie podpisy zostały osobiście przekazane wojewodzie Łukaszowie Mikołajczykowi.

 

Decyzja wojewody to duży sukces Centrum Życia i Rodziny oraz „Rodzinnego Poznania”, a także wszystkich zaangażowanych w zbiórkę podpisów. Cieszymy się, że głos tysięcy polskich rodzin został dostrzeżony. Od dawna alarmowaliśmy, że treść zapisów uchwały o Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn wprowadza bardzo niebezpieczne zapisy, które zagrażają konstytucyjnej pozycji małżeństwa i rodziny. Zapisy nawiązywały także do ideologii gender. Co więcej, prowadziły również do wspierania idei ruchu LGBT oraz stwarzały zagrożenie zakwestionowania prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem – mówi Paweł Ozdoba, wiceprezes Centrum Życia i Rodziny.

 

W komunikacie przekazanym przez Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody czytamy, że „postanowienia zawarte w Karcie wykraczają poza zakres kompetencji przypisanych zarówno organowi wykonawczemu, jak i organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego”. „Oznacza to, że akt ten i postulaty w nim zawarte nie mogą znaleźć swojego odzwierciedlenia w działalności prawodawczej organów gminy” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Wskazano również, że postanowienia Rady Miasta Poznania ingerują w aspekt finansowy działania jednostek samorządu terytorialnego. „Żaden przepis prawa nie upoważnia jakiegokolwiek podmiotu do wydawania wiążących dyspozycji w zakresie obligatoryjnego wydatkowania środków budżetowych” – tłumaczy Tomasz Stube z Gabinetu Wojewody. Dodaje, że w decyzji zauważono również brak precyzyjności w zapisach Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w zakresie prawidłowej legislacji, co utrudnia interpretację dokumentu.

 

Więcej informacji o niebezpiecznej Karcie znajduje się na stronie internetowej Centrum Życia i Rodziny.

 

 

Źródło: czir.org

WMa

 

 


DATA: 2020-03-18 16:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

..wystarczy nic nie robić żeby zwyciężyło zło ..brawo wszystkim zaangażowanym w walkę z tą zła ideologią ! Aha - bramy piekielne i tak nie przemogą , żeby nie było wątpliwości .. Rodzina jest najważniejsza a nie uchwały zuchwałych radnych ..Sursum Corda !
13 dni temu / JS
 
Radni przyjmujący takie "uchwały" powinni się wstydzić.
13 dni temu / Obserwator
 
Aha- cała totalna opozycja tak szanuje Konstytucje ,że wrzeszczy by ją ignorować- przesunąć wybory!! ...tylko że obecna sytuacja nie jest warunkiem zmiany terminu zgodnie z Konstytucją,złamane POkemony
13 dni temu / Darius
 
To tylko bitwa, wojna jeszcze się nie skończyła, wiec wszyscy chwyćmy za broń, najskuteczniejszą jaka istnieje - RÓŻANIEC i módlmy się za nasze rodziny i o to żeby ustala epidemia tender i lgbt, bo jest ona grozniejsza od koronawirusa, który zabija tylko ciało, tender zabija dusze...
13 dni temu / Polka
 
w PiS znają art. 48 Konstytucji R.P. 1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. 2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Teraz Aha również część Konstytucji poznał. Pozdrawiam
14 dni temu / Solidarny
 
Poznań płonie...ze wstydu!
14 dni temu / Paweł K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.