DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Genderowa Konwencja Stambulska – najwyższy czas na jej wypowiedzenie!

Genderowa Konwencja Stambulska – najwyższy czas na jej wypowiedzenie!
Fot: Krystian Maj/FORUM

Konwencja Stambulska, zwana dla niepoznaki „antyprzemocową”, pod płaszczykiem obrony kobiet przemyca ideologię gender. Nic dziwnego, że w Bułgarii uznano ją za sprzeczną z konstytucją, a w Chorwacji wywołała ona masowe protesty. Tymczasem większość polskich mediów, organizacji społecznych i polityków wciąż chowa głowę w piasek. Dotyczy to również partii rządzącej.

 

Sąd Konstytucyjny w Sofii orzekł 27 lipca, że Kowencja antyprzemocowa sprzeciwia się bułgarskiej ustawie zasadniczej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się w ośmiu sędziów, a przeciwko czterech. Tymczasem jeszcze w styczniu bułgarski premier Bojko Borisow zapowiedział na forum Parlamentu Europejskiego szybkie przyjęcie konwencji. Opór społeczeństwa, opozycji i elit intelektualnych okazał się jednak zbyt silny.

 

Konwencja wzbudziła w Bułgarii ożywioną debatę. Przeciwko niej opowiedział się prezydent Republiki Rumen Radew, uznawany raczej za lewicowca. Sprzeciw wobec rewolucyjnego dokumentu doprowadził do zdumiewającego porozumienia ponad podziałami – protestowali bowiem zarówno lewicowcy, jak i partie narodowo-konserwatywne. Ponadto nasycony lewacką ideologią dokument krytykował zarówno Kościół katolicki, jak i Cerkiew, wspólnoty protestanckie i muzułmanie.

 

Z kolei w Chorwacji pod koniec marca odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko Konwencji Stambulskiej. Organizacje społeczne i politycy jasno wyraziły sprzeciw. „Stop przemocy wobec Chorwatów”, „Jestem ojcem, a nie Rodzicem 2” – takie napisy widniały na transparentach.

 

Genderowa bomba zegarowa

Niektóre zapisy konwencji można wykorzystać do walki z przemocą wobec kobiet, a każdy – w tym konserwatyści – przyznaje, że to cel szlachetny. Niestety jednak pod pretekstem walki z przemocą przemyca się również paragrafy nasączone ideologią gender.

 

Na przykład zgodnie z artykułem 12 ust. 1 „strony podejmą działania niezbędne do promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”.

 

Zapis ów można z łatwością wykorzystać na przykład do walki z tradycyjnym małżeństwem czy zakazem święcenia kobiet w Kościele katolickim, nawet jeśli nie czyni się tego od razu. Ponadto konwencja promuje tutaj odgórną inżynierię społeczną. Jej twórcy pragną kreować nowe społeczeństwo gardząc kształtującymi się przez wiele stuleci tradycjami.

 

Zwróćmy też uwagę na artykuł 12. ust. 5. Jak czytamy w nim „strony gwarantują, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. honor nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych zakresem niniejszej Konwencji”. Ten paragraf byłby uzasadniony, gdyby sprecyzować, że mowa o islamie. Jednak w obecnym kształcie może sugerować jakby religia jako taka stanowiła źródło przemocy.

 

Kontrowersje budzi też artykuł 6. Zgodnie z nim „strony zobowiązują się uwzględniać perspektywę płci w toku wdrażania i oceniania wpływu postanowień niniejszej konwencji oraz zobowiązują się promować i wdrażać politykę równości kobiet i mężczyzn oraz umacniania samodzielnej pozycji kobiet”. Czyż nie jest to po prostu przyjęcie perspektywy genderowej?

 

Polska władza chowa głowę w piasek

Te i inne powody powinny skłonić obóz rządzący do wypowiedzenia konwencji. Gdy w 2015 roku Polska podpisywała Konwencję Stambulską, znajdujące się wówczas w opozycji „Prawo i Sprawiedliwość” potępiało tę decyzję. Obecnie jednak, grubo 2,5 roku po objęciu władzy przez PiS dokument wciąż obowiązuje w Polsce. Co więcej, w kwietniu 2017 roku Adam Lipiński, pełnomocnik do spraw równego traktowania podkreślił, że Polska nie wypowie konwencji.

 

Czy tego właśnie możemy spodziewać się od mieniącego się prawicowym rządu? Przyzwolenia – w imię świętego spokoju – na konwencję nafaszerowaną destrukcyjną ideologią? To prawda, że jej wypowiedzenie mogłoby wywołać falę krytyki. Jednak PiS już wielokrotnie pokazał, że krytyki się nie boi, a swoje postulaty potrafi wprowadzać w życie naprawdę szybko. Jednak pod warunkiem, że mu na nich zależy.

 

Warto więc udoskonalać walkę z przemocą, jednak utrzymywanie Konwencji Stambulskiej nie służy temu celowi. Należy przede wszystkim pilnować przestrzegania powstałego w Polsce prawa. To bowiem między innymi dzięki niemu przemoc wobec kobiet jest w naszym kraju niższa niż w większości państw europejskich.

 

Słuszna walka z przemocą wobec kobiet to zupełnie co innego niż narzucanie narodom obcej ich kulturom ideologii gender. Czy polskie władze tego nie widzą czy też nie chcą dostrzec?

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2018-07-31 15:33
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS nie zabardzo może coś zrobić, bo jak wypowie konwencję, to konfidenty pójdą do Brukseli i zrobią to co potrafią najlepiej Targowica 18 - 19 maja 1792
1 miesiąc temu / PS
 
Piszecie przerażające brednie! Przytoczone przez Was paragrafy mówią o obronie człowieka, który może tej obrony potrzebować. Paragrafy mówią też o promowaniu miłości i szacunku między ludźmi. Mam wrażenie, że w imię Boga Miłości chcecie szerzyć nienawiść. Ten artykuł to zwykłe brednie.
7 miesięcy temu / Piotr
 
W Polsce kobiety są i były zawsze szanowane. Całuje się Je w dłoń, przepuszcza przodem, podaje się okrycie, przystawia i odstawia krzesło itp. Kobieta w Polsce ma szacunek jakki oddaje się Maryi.
8 miesięcy temu / Cuba
 
Bardzo mądry i rzeczowy artykuł - gratulacje!
9 miesięcy temu / Tomo
 
Tak oto Kosciol wymusza na rzadzie to co chce . Nie godzę się na panstwo wyznaniowe ! I nie tylko ja !
ponad 1 rok temu / Obywatelka RP
 
Szanowny Panie Autorze, Pana artykuł to dno zupełne, nie ma on nic wspólnego z prawdą, Nauka Chrystusa była jednoznaczna , wszyscy są równi wobec Boga. Nie ma w zapisach tej konwencji mowy o zmuszaniu Kościoła do wyświęcania kobiet na Księży, choć nie znam takiego zapisu w naukach Chrystusa. ale nie jestem znawcą Pisma Świętego, jeśli jest taki zapis proszę o przytoczenie mi go, Cały ten populizm anty konwencji to oznaka zacofania i chęć kontynuacji status-quo, czyli poddaństwa kobiet wobec mężczyzn
ponad 1 rok temu / Sly
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.