DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Genderowa Karta Równości sprzeczna z prawem. Ordo Iuris interweniuje u wojewody

Genderowa Karta Równości sprzeczna z prawem. Ordo Iuris interweniuje u wojewody
Fot. Pixabay

Przyjęcie Europejskiej Karty Równości przez poznańską Radę Miasta wywołało wiele uzasadnionych wątpliwości. Dokument odwołuje się do pojęcia gender, które stanowić ma jeden z głównych wyznaczników filozofii zarządzania miastem oraz opracowywania jego budżetu. Niezgodny z procedurami był także sam tryb przyjęcia Karty – podkreśla instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

 

Wdrożenie EKR spotkało się z oporem mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz części poznańskich radnych. Instytut Ordo Iuris przygotował rozbudowaną ekspertyzę dotyczącą dokumentu, w której rekomenduje wojewodzie poznańskiemu stwierdzenie nieważności aktu z powodu jego sprzeczności z prawem. Wojewoda, jako organ nadzoru, ma obowiązek takiego działania na podstawie ustawy o samorządzie gminnym.

 

Jak wskazuje Ordo Iuris, wbrew twierdzeniom środowisk popierających wdrożenie Karty w Poznaniu, dokument nie przyczyni się do poprawy sytuacji kobiet oraz promocji równości. W swojej oryginalnej wersji, sporządzonej w języku angielskim, akt odwołuje się do pojęcia gender, czyli „płci społeczno-kulturowej”, nie zaś płci w znaczeniu naturalnym, określonym biologią. Nie jest zatem jasne, jak należy rozumieć podstawowe dla Karty pojęcia płci, kobiety oraz mężczyzny. Co więcej, koncepcja gender ma przesądzać o kierunkach zarządzania miastem (gender mainstreaming) i opracowywania jego budżetu (gender budgeting).

 

Eksperci Instytutu wykazują, że dokument może doprowadzić do skutków zupełnie przeciwnych wobec tych, które deklaruje się jako jego cele. W poznańskich urzędach zdecydowaną większość korpusu urzędniczego oraz kadry zarządzającej stanowią kobiety i to one jako pierwsze mogłyby ucierpieć z powodu zmian dotyczących polityki zatrudnienia, o których mowa jest w Karcie. Jej sygnatariusz zobowiązuje się bowiem prowadzić taki „dobór kadr na wszystkich poziomach organizacji, który odzwierciedla społeczną, gospodarczą i kulturową różnorodność lokalnej społeczności”. Realizacja tego postanowienia i wprowadzenie płci lub pochodzenia etnicznego bądź społecznego jako kryterium zatrudnienia kandydata byłoby jednak sprzeczne nie tylko z Kodeksem pracy, ale również z polską Konstytucją. Jak wskazuje Ordo Iuris w swojej analizie, stanowiłoby to dyskryminację.

 

Podobne zastrzeżenia budzą postanowienia Karty dotyczące edukacji. Władze Poznania uznają w nich „potrzebę likwidowania stereotypów ról kobiet i mężczyzn we wszystkich formach edukacji” i deklarują podejmowanie w tym celu konkretnych działań. Realizacja tych zapowiedzi wiązałaby się z naruszeniem regulacji zawartych w Prawie oświatowym oraz godziłaby w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

Według prawników Ordo Iuris, postanowienia Karty są również sprzeczne z zasadami prawidłowej legislacji, zaś jej przyjęcie mogło nastąpić z naruszeniem przepisów proceduralnych. Chodzi o samowolne odrzucenie przez przewodniczącego wniosku części radnych o przygotowanie dodatkowych opinii prawnych przez niezależną kancelarię. Według Regulaminu Rady Miasta, wniosek taki jest wiążący, o ile poparła go przynajmniej 1/4 radnych.

 

Sam tekst Karty, który stanowi załącznik do uchwały podjętej przez Radę Miasta Poznania, urąga zasadom prawidłowej legislacji, określonym m.in. w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczenie z języka angielskiego, które ma wiązać władze Poznania jest nie tylko nieprecyzyjne, ale wręcz niechlujne pod względem stylistycznym i redakcyjnym – zwraca uwagę mecenas Bartosz Zalewski z Ordo Iuris.

 

W naszej ocenie prowadzi to do naruszenia art. 2 Konstytucji RP, stanowiącego, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym. Z tego bowiem przepisu orzecznictwo wyprowadza zasady, jakie trzeba zachowywać przy stanowieniu prawa. Ponadto dochodzą do nas sygnały, potwierdzone w niektórych przekazach medialnych, że przyjęcie Karty nastąpiło z poważnymi uchybieniami proceduralnymi, co już samo w sobie powinno przesądzić o jej nieważności. Naszą ekspertyzę przekazaliśmy wojewodzie poznańskiemu. Powinien ON wydać rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały, która przyjmuje Kartę – komentuje prawnik.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

Ekspertyza na temat Europejskiej Karty Równości w Poznaniu

 

 

 


DATA: 2020-03-02 17:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdanie: dobo?r kadr na wszystkich poziomach organizacji, który odzwierciedla społeczna?, gospodarcza? i kulturowa? ro?z?norodnos?c? lokalnej społecznos?ci wprost nakazuje dyskryminację, wskazuje kryteria, które nie powinny mieć żadnego znaczenia przy rekrutacji do pracy. Nie wspomnieli o kryterium kompetencji, ale co autorów manifestu obchodzi sprawne działanie jakichś tam organizacji.
29 dni temu / eas
 
Do - Mi się podoba ideologia LGBT, ma prawo istnieć tak samo jak ideologia chrześcijańska- Lgbt to szatanska ideologia nie ma prawa istnieć! Bo to jest zagrożenie dla człowieka państwa! Chrześcijaństwo to nie ideologia tylko WIARA zapamiętaj to sobie! To w takim razie chcesz potępienia i wojny dla Polski!? Uważaj bo szatan ci zniszczy życie tu na ziemi i wieczne.
30 dni temu / Gosc
 
Mi się podoba ideologia LGBT, ma prawo istnieć tak samo jak ideologia chrześcijańska
30 dni temu / @Gosc
 
Gender jest określeniem płci, które występowało na dlugo przed uzyskaniem obecnego znaczenia. Karta odnosi się do równości mężczyzn i kobiet nie wnikając w definiowanie tych grup. Nie ma w tym nic szkodliwego. Dbanie o "dobór kadr odzwierciedlający różnorodność" można różnie interpretować. Ja w tym widzę tylko dbanie o walkę z wykluczeniem takich osób, dbałość o równe traktowanie i umożliwienie osobom z obecnie niedoreprezentowanych grup zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Jeśli opierając się na tej uchwale będą chcieli wprowadzać parytety, czy punkty za pochodzenie - wtedy dopiero będzie to niesprawiedliwe. Co do sprzeczności z prawem oświatowym: konkrety poproszę. Taką opinię łatwo wydać, ale uzasadnić...
30 dni temu / Melchizedech
 
Aborcja gender LGBT jeśli tego nie zatrzymamy Polacy będą wciąż siedzieć cicho może na nas przyjść w niedalekiej przyszłości kara jak 2 wojna światowa. Pan Jezus Fatima ostrzega a 3 wojna światowa będzie piekłem. Mamy jeszcze trochę czasu róbmy coś bo Polski może znów nie być na mapie.
30 dni temu / Gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.