DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Gender w natarciu. Program „Word” będzie poprawiał słowa na neutralne płciowo

Gender w natarciu. Program „Word” będzie poprawiał słowa na neutralne płciowo
fot. Magdalena Szachowska/FORUM

Firma Microsoft promuje ideologię gender. Amerykański gigant technologiczny ogłosił, że w najnowszej wersji popularnego edytora tekstu „Word” obecne będzie niezwykle innowacyjne rozwiązanie. Użytkownikom, którzy posłużą się nacechowanym płciowo rzeczownikiem, program zaproponuje bardziej neutralną wersję.

 

Sztuczna inteligencja w programie „Word” będzie poprawiać już nie tylko błędy ortograficzne czy gramatyczne, ale także „błędy”… światopoglądowe. Zmiany zostaną wprowadzone najpierw w anglojęzycznej wersji edytora tekstu. Przykład? Temu, kto napisze „policeman” (pol. policjant) program zaproponuje ekwiwalent: „police officer”. Dzięki temu wykluczona zostanie dyskryminacja kobiet; słowo „policeman” zawiera bowiem rzeczownik „man”, czyli mężczyzna, zdaniem zwolenników ideologii gender determinuje więc płeć.

 

„Pisanie wymaga odrobiny ludzkiej kreatywności. Sztuczna inteligencja nie może zrobić tego samodzielnie za nas, a przynajmniej nie zrobi tego zbyt dobrze. SI może jednak – i już to robi – pomagać nam robić pewne rzeczy, na przykład zapewniać, że prawidłowo piszemy słowa lub używamy właściwej gramatyki” - podała firma na swoim blogu. „Skoro SI w tych produktach staje się coraz bardziej wyrafinowana, pomaga nam robić coś więcej niż tylko znajdywać źle zapisane słowa” - dodano.

 

Wersja próbna tak „unowocześnionego” „Worda” zostanie wypuszczona w czerwcu, a dla szerszej publiczności dostępna będzie jesienią. Jak na razie nie wiadomo, czy program będzie promował „równość” i „neutralność” płciową także w polskiej wersji językowej.

 

Źródło: telegraph.co.uk

Pach


DATA: 2019-05-17 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja myślę, że to może być częściowo usprawiedliwione... Dopóki w policji pracowali sami mężczyźni, pewnie nikomu to nie przeszkadzało, ale jeśli kobietę policjantkę nazywają "policeMAN", to ona może się czuć dziwnie...
4 miesiące temu / ega
 
A jakie słowo mi zaproponuje, jak napiszę "Batman"?
4 miesiące temu / x. Tomko
 
Libre Office, Open Office - są za darmo i mają wszystkie funkcje wykorzystywane przez myślę 95% użytkowników. Czemu ludzie płacą za MS Office? PS. Nazwanie tego sztuczną inteligencją to gruba przesada. SI nie istnieje i idę o zakład, że nigdy nie powstanie.
4 miesiące temu / Czloax
 
Jak coś jest do kitu, po co tego używać?
4 miesiące temu / agricola
 
Chory świat, chorzy ludzie, a ci chorzy najbardziej mają najwięcej do powiedzenia.
4 miesiące temu / :(
 
Ale to przecież nic nowego. Word podpowiadał neutralne słownictwo od wielu, wielu lat - pamiętam że już w Office 2000, Word się naprzykrzał swoimi głupimi podpowiedziami. Zawsze to było irytujące, teraz najwyżej stanie się bardziej przez rozszerzenie ilości przypadków w jakich to napotkamy. Póki można to wyłączyć, problem jest raczej błahy.
4 miesiące temu / Jakub Majewski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.