20 maja 2013

Katolicki Uniwersytet Lubelski otwiera nowy kierunek „Teksty kultury i animacja sieci”. Kierunek ma być nowoczesny i innowacyjny. Szczególną uwagę przykuwa jednak jeden punkt programu studiów – wykład „Gender: feminizm, queer studies, men’s studies”. PCh24.pl przyjrzało się sprawie.

 

„Teksty kultury i animacja sieci to innowacyjny kierunek studiów I stopnia (studia licencjackie o profilu praktycznym), który będzie prowadzony od roku akademickiego 2013/2014 przez Instytut Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia przygotują absolwentów do pracy w nowych zawodach gospodarki opartej na wiedzy i na wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, do tworzenia i animacji kultury sieciowej oraz do twórczych działań w obszarze humanistyki cyfrowej” – czytamy na stronie internetowej KUL.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wykład o gender

 

W programie nowych studiów, zainteresował nas jeden punkt: wykład „Gender: feminizm, queer studies, men’s studies”. Nazwa wykładu intryguje. Gender to przecież nowa, lewacka ideologia, która traktuje płeć jako role, cechy i zachowania, które są kształtowane przez społeczeństwo i kulturę, nie zaś przez biologię i tradycję.

 

Skontaktowaliśmy się uczelnią, by dowiedzieć się, o czym ma traktować wykład. Czy ma być tylko przedstawieniem nowej ideologii, jaką jest gender? Czy raczej ideologia tam ma być popularyzowana na KUL? Przedstawiciele uczelni twierdzą, że wykład o gender ma służyć przybliżeniu tego wątku.

 

„W przekonaniu Autorów programu studiów zaznaczenie – obok wielu innych – i tego punktu na mapie współczesnej kultury, ma służyć rzetelnemu i możliwie pełnemu rozpoznaniu zjawisk składających się na współczesność oraz na jej ideową dynamikę, co pozwoli naszym absolwentom w mądry sposób brać odpowiedzialność za ludzką rzeczywistość i fundujące ją wartości. Zajęcia będą miały charakter typowo uniwersytecki i powierzone zostaną do przeprowadzenia osobie kompetentnej, zajmującej się zawodowo współczesną teorią badań literackich i kulturowych, a przy tym odpowiedzialnej i doświadczonej dydaktycznie” – poinformowała nas dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

 

Wprowadzenie do programu nowych studiów tematyki gender nie jest, zdaniem rzecznika, żadnym preludium do wprowadzenia kierunku gender studies. „Katolicki Uniwersytet Lubelski nie planuje uruchamiania kierunku gender studies” – twierdzi dr Jaskuła. „W ramach studiów „Teksty kultury i animacja sieci” problematyka gender i powiązane z nią zjawiska kulturowe stanowią jedynie drobny i zdecydowanie poboczny element rozległej struktury programowej, która będzie realizowana” – dodaje.

 

Ośrodek Brama Grodzka i Krytyka Polityczna

 

W sprawie pojawia się jednak inny wątek. Nowy kierunek studiów powstał we współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka TeatrNN. Jest on promowany przez takie media i środowiska jak „Gazeta Wyborcza”, czy krąg „Krytyka Polityczna”. „GW” pisze o nim, że jest znany z „nieszablonowych akcji kulturalnych”, zaś w „Krytyce Politycznej” Ośrodek chwalony jest chociażby ze ekspozycję malarstwa Józefa Czechowicza. Dla „Krytyki” ważne jest to m.in. dlatego, że był on „gejem”.

 

Ale Ośrodek współpracuje też z Klubem Krytyki Politycznej w Lublinie. Taką informację znajdujemy na facebookowym fanpage’u Klubu. Z kolei szef Ośrodka Tomasz Pietrasiewicz udzielił jakiś czas temu wywiadu „Krytyce Politycznej”. Chwalił tam między innymi manifestację Kolorowa Niepodległa. Zorganizowały ją lewackie środowiska w 2011 roku, jako kontrę przeciwko Marszowi Niepodległości, który, zdaniem organizatorów Kolorowej, miał promować faszyzm. Pietrasiewiczowi bardzo spodobał się pomysł. Stwierdził, że Kolorowa Niepodległa „(…) manifestowała przeciw szowinistycznym hasłom głoszonym przez uczestników marszu niepodległości (…)”.

 

Ośrodek Brama Grodzka, przy współpracy z „Krytyką Polityczną” zorganizował też spotkanie z Agnieszką Wiśniewską, autorką książki „Duża Solidarność, mała Solidarność. Biografia Henryki Krzywonos”. Przypomnijmy, że sama Krzywonos jeszcze do niedawna była idolem środowisk feministycznych.

 

Ośrodek Brama Grodzka wydaje też kwartalnik „Scriptores”. Możemy w nim znaleźć, nie tylko teksty księży, a nawet śp. abp. Życińskiego, ale także rozmowy z takimi postaciami lewicy jak Zygmunt Baumann, Aleksander Małachowski, czy postkomunistka Izabella Sierakowska.

 

Lewica nauczy wartości?

 

Skąd pomysł, by KUL współpracował właśnie z Ośrodkiem Brama Grodzka? Jak przeczytaliśmy w jednej z informacji, Ośrodek na nowym kierunku studiów ma prowadzić zajęcia o wykorzystaniu Internetu w szerokorozumianej kulturze.

 

Jak KUL wyjaśnia swoją współpracę z Ośrodkiem Brama Grodzka? „’Teksty kultury i animacja sieci’ to kierunek mający przygotowywać do kulturowego zagospodarowywania tych obszarów współczesności, które wiążą się z postępującą „cyfryzacją” i „usieciowieniem” życia, ale także do twórczych działań opartych na wartościach, które zostały nam przekazane i nawiązujących do dorobku przeszłości. Ośrodek ‘Brama Grodzka – Teatr NN’ jest miejską instytucją kultury, która od lat pracuje na wspomnianych polach, a jej dokonania w tym względzie są ważne” – odpowiada nam KUL. I jednocześnie zapewnia, że współpracuje też z innymi ośrodkami kultury.

 

Co przedstawiciele Ośrodka Brama Grodzka przygotują dla studentów by nauczyć „zagospodarowania obszarów współczesności (…) opartych na wartościach, które zostały nam przekazane (…)”? Przekonamy się w semestrze 2015/2016, kiedy ruszy nowy kierunek studiów. Dotychczasowa działalność Ośrodka wskazuje, że nic dobrego z tego nie wyniknie.

 

 

Krzysztof Gędłek, mm

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 084 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram