DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Gender - popęd ponad wszystko

Gender - popęd ponad wszystko

Efektem stosowania ideologii gender jest poniżenie człowieka i sprowadzenie go do tylko do jego seksualności. Otwiera to możliwości popełniania straszliwych zbrodni, które już dokonują się na naszych oczach – ostrzega w rozmowie z PCh24.pl ks. prof. Tadeusz Guz.


Gender na uniwersytecie, gender w mediach. Czy przeciętny człowiek powinien się obawiać tej fali zalewającej także i nasz kraj?

Człowiek jest zdecydowanie bogatszy ze swoją duchowością i duszą, z jego władzami ducha takimi jak rozum, czy wola a także swoim ciałem, niż to, co próbuje lansować ta ideologia. Genderyści redukują całego człowieka do płci. Dla nich człowiek to płeć, a precyzyjniej mówiąc popęd seksualny. Płeć nie jest rozumiana przez nich w sensie klasycznym, lecz widziana jest przez pryzmat popędu. Ta skrajnie redukcjonistyczna wizja w żadnym wypadku nie jest do przyjęcia. Takie rozumienie uderza zarówno w cielesną jak i duchową sferę człowieka.


Z tego wynika - upraszczając sprawę – że z perspektywy gender światem rządzi seks, a najlepszą perspektywą postrzegania świata jest „optyka rozporkowa”.

Racja. Filozofia gender bazuje na tradycji sięgającej głęboko w przeszłość. Jednym z tych, którzy położyli podwaliny pod gender, był  Hegel. Określił on całą bytowość człowieka wraz z duchem tego świata mianem popędu. Ta ideologia idealizmu niemieckiego przejęta i rozwinięta została przez materializm Marksa, Engelsa i Lenina. W marksizmie materia też jest rozumiana jako popęd seksualny. 


Te ideologie otworzyły drogę Zygmuntowi Freudowi i Karolowi Gustawowi Jungowi do stworzenia swoich psychologicznych teorii, w których ta redukcja człowieka do popędu seksualnego znalazła odzwierciedlenie. Człowiek istnieje po to, by wyżyć się w swojej popędliwości a szczególnie seksualności.


Czy szukając źródeł gender poza współczesnością można sięgnąć do sformułowania Protagorasa z Abdery: człowiek jest miarą wszechrzeczy, istniejących, że istnieją, i nieistniejących, że nie istnieją? Do wpisywania się w rolę stwórcy, którego słowa mają moc performatywną, tworzącą?

W pewnym sensie tak. Gender jest jakąś formą sofistyki. Jednak warto zwrócić uwagę, że dla greckich filozofów człowiek był kimś więcej niż tylko płciowością, był istotą myślącą i odkrywającą świat. Dlatego teza Protagorasa jest zdecydowanie bogatsza aniżeli prymitywna wizja gender.


Do niedawna na uczelniach tryumfy święcił marksizm i jego pochodne. Powstawały, także na zachodnich uczelniach, liczne katedry i prace poświęcone marksowskiej teorii. Marksizm stał się dla wielu jedyną i niepodważalnym sposobem „wyjaśniania świata”, oraz zgodnie z nakazem brodatego mędrca z Trewiru wezwaniem do  „jego zmiany”. Obecnie taką rolę pełni spadkobierca marksizmu – genderyzm. Skąd taka jego popularności?

Bierze się ona z kontekstu ideologicznego, z którego wyrasta. Jest to pokłosie rewolucji kulturowej lat 70-tych, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone, Amerykę Południową i Europę. Jej źródłem był właśnie neomarksizm, czyli zradykalizowana wersja myśli Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.


Co ciekawe, dla ortodoksyjnych marksistów, czyli uznających za obiektywne i obowiązujące prawa natury, związki homoseksualne jako z nimi sprzeczne właśnie byłyby niedopuszczalne. Neomarksizm dokonał naukowego usprawiedliwienia psychoanalizy Zygmunta Freuda, na wskroś genderowskiej. Do tej pory bowiem koncepcje austriackiego psychologa nie były traktowane jako w pełni naukowe. Do uniwersytetów i na katedry szkół wyższych wprowadzili ją neomarksiści. Szczególną rolę odegrało wprowadzanie jej w niemieckojęzyczny świat naukę Teodor Adorno.


Czy walka klas – pojęcie które stanowi rdzeń myśli marksistowskiej – została zastosowana w filozofii gender? Jak piewcy tej koncepcji interpretują to pojecie?

W gender nie ma już mowy o klasach. W gender wszystko jest zredukowane do płci, człowiek a także całe społeczeństwo. Ideologię materialistyczną sprowadzono do istnienia popędu seksualnego. Może on, zdaniem gender, artykułować się w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Hetero lub homoseksualnie, nieograniczony ani prawem naturalnym ani stanowionym. Człowiek ma się wyżyć seksualnie w  jaki mu się podoba sposób.

Ideologia komunistyczna redukowała człowieka do materii – ciała. Gender poszło zdecydowanie dalej i zanegowało ciało człowieka.


Czego konsekwencją jest zanegowanie tradycyjnego rozumienia płci.

Ależ oczywiście! Zdaniem genderowców, nie ma takich pojęć jak kobieta i mężczyzna. Istniały one jeszcze w klasycznym marksizmie, jako przypadłości. Drugorzędne to fakt, ale obecne i dostrzegalne w społeczeństwie. Gender je zredukowało i odeszło od nich.


Czy podobnie jak marksizm, który zdominował w swoim czasie świat nauki, tak i ideologia gender stanowi także zagrożenia dla szeroko rozumianego uniwersytetu jako miejsca, w którym szuka się prawdy?

Każda ideologia, w odróżnieniu od nauki jako postawy intelektualnej skoncentrowanej na prawdzie, jest zawsze niebezpieczna. Uderza bowiem w podstawowe wspólnoty takie jak małżeństwo i rodzina, naród a także w środowiska uniwersyteckie.


Jeśli marksizm spowodował tak wiele krzywdy i cierpienia na świecie to czego można się spodziewać po jeszcze bardziej radykalnej jego wersji, negującej nawet to, co uznawał ten zbrodniczy system?

Efektem stosowania ideologii gender jest poniżenie człowieka i sprowadzenie go tylko do jego seksualności. Otwiera to możliwości popełniania straszliwych zbrodni, które dokonują się na naszych oczach.Rozmawiał Łukasz Karpiel

 

 

 

 


DATA: 2013-05-22 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do "genderman". Jeden głos przeciw bałamutnemu szumowi nt"Gender", który tak tu publikują z tytułami profesorskimi ks. Oko i Guz. Strasząc lud Boży jakimś apokaliptycznymi skutkami gender.A lud Boży potrzebuje tylko chleba i igrzysk. Aby uzasadnić swoje tezy, manipulują wstawkami historycznych zmian religijnych w Europie.
ponad 5 lat temu / Kazimierz S
 
Wydawało się, że już nie jesteśmy ślepymi owcami idącymi owczym pędem z/za byle kim.
ponad 6 lat temu / ble
 
"szukając źródeł gender" ---> Paul Michel Foucault (1926-1984) zazwyczaj łączony z poststrukturalizmem i postmodernizmem. "Gouvernementalité - Rządomyślność" Jego analizy i wnioski można potraktować jako punkt wyjścia dzisiejszego neoliberalizmu. ... "Gender Mainstreaming: Skąd się bierze to szaleństwo?" (wydawnictwo KOPP, politycznie niepoprawne)
ponad 7 lat temu / Tiberias
 
Absolutnie nie zgadzam się z tym, co mówi ów ksiądz. Gender to nie tylko sfera seksualna człowieka, ale też badanie ról obu płci, zarówno tych sztampowych czy stereotypowych (np. kobieta zajmująca się rodziną) jak i tych wychodzących poza schamaty (np. kobiety w wojsku). I nie da się ukryć, że płeć biologiczna jest (pomijając operacje zmiany płci) stała i nadana przez Boga, matkę naturę czy w cokolwiek dana osoba wierzy. Aczkolwiek płeć społeczna jest konceptem typowym dla danego społczeństwa, czy to jest katolickie, czy muzułmańskie, czy jest prymitywnym ludem z najgłębszego zakątka kontynentu afrykańskiego. I tym również zajmuje się tematyka genderowa. A badanie zależności i zachowań kulturowych związanych z płcią zdecydowanie nie jest redukowaniem człowieka do popędu seksualnego. A nawet jeśli o takowym się mówi przy okazji gender, to czymże złym jest badanie zachowań seksualnych u ludzi? Kolejny aspekt studiów socjologiczno-kulturowych, nie wiem o co cały szum
ponad 7 lat temu / genderman
 
Nieprawdą jest, że Freud zredukował człowieka do popędu seksualnego, a sam poped seksualny rozumiał jako swego rodzaju energię życiową, a nie w sposób prymitywnie zwierzęcy. Twierdzenie jakoby Freud był "wyzwolicielem seksualnym" jest nad wyraz absurdalne i wynika z ignorancji i złej woli.
ponad 7 lat temu / wopako
 
Przecież można szacunkowo obliczyć, jaki jest procent osób zainteresowanych dewiacją seksualną. Na pewno nie będzie tak duży, jak wynika z hałasu jaki produkuje. Zdecydowana część społeczności jest zdrowa emocjonalnie i ma duchowy instynkt podtrzymania i przedłużenia ludzkiego gatunku.
ponad 7 lat temu / marekb54
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.