DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Bogna Białecka

Gender - gwałt na naturze


To, co nazywamy rolą płciową, ściśle wiąże się z predyspozycjami biologicznymi i z nich wynika. Twierdzenie teoretyków gender, że rola płciowa to sztuczny twór narzucony w procesie socjalizacji, jest ideologicznym bredzeniem, nieopartym na danych naukowych, a wręcz z nimi sprzecznym.

Bogna Białecka


Czy pragnienie kobiety, by założyć rodzinę, mieć męża i dzieci to wynik szkodliwej indoktrynacji? Czy mężczyzna zostający inżynierem robi to wskutek narzuconej mu społecznie wizji męskości? Czy role matki i ojca są całkowicie wymienne? Czy więź powstająca między matką a dzieckiem w czasie ciąży to sztucznie wykreowane narzędzie patriarchalnej opresji, mające na celu wzbudzenie sztucznego poczucia winy u tzw. surogatek bądź kobiet dokonujących aborcji? Słuchając psychologów i innych „ekspertów” promujących programy „uwrażliwiania przeciw narzucaniu dzieciom stereotypów płciowych”, warto pamiętać, że są to wyłącznie ich osobiste opinie. Badania naukowe z zakresu psychologii (a zwłaszcza psychologii ewolucyjnej) przedstawiają zgoła inny obraz zależności między płcią a sposobem funkcjonowania ludzi.

Chłopcy mają lepszą niż dziewczynki orientację przestrzenną. Zostało to zbadane zwłaszcza w kwestii umiejętności wyobrażania sobie wyglądu obiektów z różnych perspektyw. Chłopcy już w wieku niemowlęcym potrafią rozpoznać przedmioty prezentowane pod różnym kątem, dziewczynki zaś nie. Trudno wymyślić czynnik społeczny, który mógłby to spowodować. Musielibyśmy mieć do czynienia z matkami celowo pokazującymi synom przedmioty pod różnym kątem i odmawiającymi pokazywania ich dziewczynkom. Nie spotkałam jeszcze ani jednej matki, która powiedziałaby: Nie kupię córeczce karuzelki, bo nie jest chłopcem. A zatem jest to różnica zdeterminowana biologicznie. Zresztą badania nad osobami dorosłymi potwierdzają lepszą orientację przestrzenną u mężczyzn niż u kobiet, czemu towarzyszy aktywacja innych części mózgu u obu płci – bardziej wyspecjalizowanych obszarów lewej półkuli u mężczyzn, a obszernych części obu półkul u kobiet.

Różnice pojawiają się także w uzdolnieniach matematycznych. Co więcej – utrzymują się one nawet w sytuacji, gdy dzieci obu płci przechodzą tak samo intensywną edukację matematyczną. Różnica – na korzyść chłopców – w wynikach testów matematycznych jest stała w różnych krajach. Dysproporcja ta została zbadania już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, stąd w USA wprowadzono szereg programów mających na celu usprawnienie matematyczne dziewcząt. Mimo wielu lat intensywnego wyrównywania szans, różnice w osiągnięciach matematycznych między dziewczętami a chłopcami pozostają identyczne jak przed pół wieku.

Większą agresywność chłopców niż dziewcząt można zaobserwować już u dzieci półtorarocznych. W każdej kulturze a także w świecie zwierzęcym osobniki płci męskiej są bardziej agresywne. Wiąże się to z hormonami – androgenami, dlatego feministki utrzymują, że męskość to przemoc. Zależność nie jest, oczywiście, tak prosta. Androgeny powodują, że osobniki płci męskiej łatwiej się pobudzają emocjonalnie pod wpływem negatywnych bodźców, androgeny podnoszą też siłę fizyczną.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.