DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Gen. Siwicki obok Kaczmarskiego – spór wokół pochówków na Powązkach

Gen. Siwicki obok Kaczmarskiego – spór wokół pochówków na Powązkach

Środowiska odwołujące się do tradycji niepodległościowych i antykomunistycznych protestują przeciwko pochówkom na Wojskowych Powązkach komunistycznych żołnierzy, jak gen. Florian Siwicki.

 

Ten cmentarz to wizytówka naszego kraju. Nie powinni leżeć naprzeciw siebie zdrajcy i bohaterowie – uważa Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

 

W kwietniu tego roku na Wojskowych Powązkach pochowano gen. Floriana Siwickiego, m.in. jednego z dowódców ataku wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, najbliższego współpracownika gen. Jaruzelskiego, byłego członka WRON. Gdy pojawiły się wówczas głosy kwestionujące pochówek Siwickiego na prestiżowym cmentarzu, minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak ocenił, że nie może pochówku odmówić, choć postać komunistycznego generała ocenia negatywnie.

 

Siwicki na Wojskowych Powązkach został pochowany w bardzo eksponowanym miejscu – kwaterze FIII, która uchodzi za współczesną aleję zasłużonych. Pochowano tam m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Jacka Kaczmarskiego, Kazimierza Deynę czy Kamilę Skolimowską. Nieopodal znajduje się też pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, gdzie pochowano ciała kilku osób, które zginęły w tej tragedii. Z kolei kilkadziesiąt metrów dalej jest słynna kwatera „Ł” (tzw. Łączka) czyli miejsce gdzie komuniści zakopywali bezimiennie ciała zamordowanych polskich bohaterów walczących o niepodległość.

 

Siwicki nie jest jedynym komunistycznym wojskowym, który został pochowany w eksponowanym miejscu. W kwaterach FIII i FII spoczęli m.in. gen. Rudolf Dziapanow (w stanie wojennym komisarz wojskowy PAN), gen. Edward Poradko (były szef wojskowej bezpieki), gen. Włodziemierz Sawczuk (wieloletniego szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego), gen. Jan Śliwiński (szef Departamentu Kadr MON z czasów stalinowskich), gen. Eugeniusz Molczyk (były zastępca naczelnego dowódcy wojsk Układu Warszawskiego), gen. Czesław Piotrowski (były członek WRON). Wszyscy ci ważni komunistyczni wojskowi zostali pochowani w eksponowanym miejscu na Wojskowych Powązkach już w latach 90.

 

Zgodę na pochowanie zmarłego żołnierza Wojska Polskiego w tej kwaterze (FII i FIII-przyp. red.) wydaje prezydent Warszawy lub osoba przez niego upoważniona na podstawie wniosku i opinii gestora – tłumaczy Anna Obuchowicz z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2013-11-30 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy po śmierci jest równość? Chyba nie. Jedni idą do piekła, a inni od razu do raju, a jeszcze innych czeka krótszy albo dłuższy czyściec. Czy to jest równość? Absolutnie NIE. Przed Obliczem Boga na pośmiertnym sądzie z życia jesteśmy równi, ale potem już nie.
ponad 5 lat temu / równi i równiejsi
 
@Jasiek - trafiłeś w sedno; można ewentualnie chować tę zarazę czerwoną pod płotem od strony zewnętrznej; na szacunek trzeba sobie zasłużyć za życia, to wtedy nie będą szarpani po śmierci ...
ponad 5 lat temu / jaro
 
do Anioła: zmarli wcale nie są równi po śmierci - ci działacze komunistyczni są chowani w prestiżowym miejscu na Powązkach Wojskowych (i to nadal), a inni oficerowie na Cmentarzu na Wólce. AK-owcy są z kolei chowani pod płotem na Powązkach Wojskowych.
ponad 5 lat temu / darek
 
Dlaczego takie osoby nie są chowane na Cmentarzu Północnym lub Południowym? Powązki Wojskowe powinny być dla aktualnie służących w wojsku, a nie dla dawnych komunistów.
ponad 5 lat temu / jerry
 
Nawet po śmierci komunistyczni zbrodniarze pchają się między uczciwych ludzi
ponad 5 lat temu / yznogood
 
Jest w Warszawie pięknie utrzymany cmentarz przy trasie prowadzącej na lotnisko Okęcie. Chyba radzieccy towarzysze nie mieliby obiekcji, że pochowano by obok nich tubylczych funkcjonariuszy przygotowujących ich podbój naszej Ojczyzny (Marchlewski, Bierut), czy kontynuujących to czego dokonali (Gomułka, Ochab, Geremek, Kuroń) a zalegają teraz na Wojskowych Powązkach i innych zacnych miejscach pochówku Polaków. Postuluję ekshumowanie wszystkich tych "funków" i przeniesienie w bardziej ich godne miejsce.
ponad 5 lat temu / Jasiek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.