DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Gdzie ziemia sięga nieba


Burgos, w odróżnieniu od wielu innych miast hiszpańskich, nie wyrosło na korzeniu rzymskiego obozu wojskowego czy fundamencie wizygockiej osady. Rozwinęło się u stóp wzgórza, na którego szczycie wybudowano w X wieku zamek – ogniwo łańcucha twierdz zakładanych przeciwko Maurom na północ od rzeki Douro.


W miarę odbierania muzułmanom ziem chrześcijańskich w procesie rekonkwisty, Burgos przez krótki czas pełniło rolę stolicy nowo powstałego królestwa Kastylii i Leónu. W roku 1085 chrześcijanie odebrali Maurom Toledo, co spowodowało, że niebawem król Alfons VI osiadł ze swym dworem w tym równie pięknym, co strategicznie ważnym mieście nad Tagiem, Burgos pozostawiając biskupowi, który od roku 1075 rezydował przy królewskim dworze, dokąd przeniósł się z miasta Oca, gdzie mimo inwazji arabskiej biskupstwo przetrwało w ukryciu od czasów wizygockich.

Pozbawione władzy świeckiej Burgos stało się odtąd stolicą ogromnej diecezji jurysdykcyjnie sięgającej aż po Atlantyk, podległej nie hiszpańskim monarchom, lecz bezpośrednio papieżowi. Ten właśnie rys miasta, jako duchowej stolicy Hiszpanii, wpisał się na stałe w dzieje miasta, a przez to i w jego wygląd.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół przeżywa Dzień Świętości Życia. To dobra okazja, by zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych dzieci – poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi śmierć. W intencji dziecka zagrożonego aborcją można podjąć się modlitwy zwanej Duchową Adopcją.

 
 

Okazuje się, że Szwedzi bardzo chętnie deklarują przyjęcie pod własny dach imigranta, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jak się okazuje, w większości przypadków są to tylko puste słowa. Hipokryzję mieszkańców skandynawskiego kraju obnaża jeden z filmów dostępnych na YouTube.

 

Sławomir Broniarz w rozmowie na antenie RMF wielokrotnie podkreślał, że ZNP nie jest organizacją polityczną a protest nauczycieli ma na celu wyłącznie uzyskanie podwyżek. „Redaktor Głosu Nauczyciela jest byłym dziennikarzem Trybuny Ludu, pana zastępca to wieloletni członek SLD, pan występuje w demonstracjach politycznych w pierwszym szeregu i pan mi mówi, że ZNP nie jest polityczne?” – pytał zdziwiony prowadzący.

 

Wydzielone w budżecie unijnym 10,5 mld euro na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji UE będzie zachętą dla mieszkańców Afryki i Azji, szukających miejsca osiedlenia w Europie. Słowaccy politycy uważają, że wiadomość o znacznym zwiększeniu środków dla imigrantów wywoła nową falę przybyszów spoza UE.

 

Najpierw zatwierdzenie porozumienia w sprawie brexitu, a potem dymisja. Tak brytyjski „The Sun” pisze o przyszłości premier May.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.