DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Gdzie są współcześni niewolnicy? W krajach arabskich

Gdzie są współcześni niewolnicy? W krajach arabskich

Brytyjski „The Independent” opublikował wstrząsający artykuł nt. niewolnictwa wśród Arabów. Dotyczył on poniżającego traktowania Azjatów, szukających pracy w państwach arabskich i czarnoskórych uchodźców.


Wg gazety w świecie arabskim nadal utrzymuje się rasizm i niewolnictwo w wielu formach. Dotyka on kobiet, wszystkich nie-muzułmanów, ciemnoskórych, uchodźców i imigrantów. W szczególnie zły sposób traktowani są Kurdowie, Berberowie (rdzenna ludność Afryki Północnej), Turkmeni, którzy mówią własnym językiem, chrześcijańscy Koptowie w Egipcie, Asyryjczycy lub Asyro-Chaldejczycy w  Iraku i Żydzi. Chrześcijanie i Żydzi są uważani za dhimmis (obywateli drugiej kategorii).


Ostatnie dekady zaowocowały jednak pogorszeniem sytuacji niektórych nacji: masakra w Darfurze, masakra Kurdów przez Saddama Husajna, utrzymanie apartheidu ludu Zaghawa w Sudanie, zwłaszcza w Darfurze. Szacuje się i to bardzo ostrożnie, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat zostało zabitych ponad 1mln 500 tys. afrykańskich chrześcijan. Część została wydalona z Sudanu Południowego lub zniewolona przez islamski reżim w Chartumie.


Sytuacja Koptów w Egipcie jest bardzo zła. Z pewnością ulegnie ona jeszcze pogorszeniu w związku z tym, że Bractwo Muzułmańskie wraz z salafitami wygrało wybory i w nowym parlamencie będzie miało  70 proc. miejsc. Już ponad 200 tys. Koptów złożyło podania o wizy do USA.


Egipcjanie „nie lubią” także czarnoskórych. Bez skrupułów zabijają afrykańskich uchodźców próbujących dotrzeć do Izraela, a napaści fizyczne na ulicach, podejmowane zarówno przez zwykłych obywateli, jak i funkcjonariuszy organów ścigania, nie należą do rzadkości. Czarni zatrzymywani są także do kontroli pod byle pretekstem.


Czarnoskórych źle traktują w Iraku i w Jemenie. W tym ostatnim państwie osoby o  ciemniejszym kolorze skóry są nazywane Al-akhdam (sługami). W Libii mimo, że niewolnictwo zostało oficjalnie zniesione w 1981 roku, około 15 proc. ludności wciąż stanowią niewolnicy. Są tam dziedziczne kasty niewolników, mówiących po arabsku. W Jemenie niewolnictwo utrzymuje się w dwóch prowincjach na północy: w Hudaydah i Hajja, choć oficjalnie zostało zniesione w 1962 r.


Niewolnictwo szerzy się również na polu gospodarczym. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich - z atrakcyjnym dla wielu turystów Dubajem, słynącym z  luksusowych ośrodków wypoczynkowych–przyjezdni, wykonujący ciężką i niebezpieczną pracę liczą 2 mln 500 osób i stanowią 80 proc. mieszkańców kraju oraz 95 proc. siły roboczej.Źródło: GatestoneInstitute, AS.


DATA: 2012-07-02 14:26
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Berberowie (rdzenna ludność Afryki Północnej) - Warto także poszukać w internecie "Piraci berberyjscy"
ponad 8 lat temu / Tiberias
 
Niemal od zawsze beduini brzydzili się pracą fizyczną, stąd też konieczność posiadania niewolników. Arabskie podboje wynikały jednocześnie z konieczności islamizacji terenów sąsiednich jak i z braku rąk do pracy. Wykorzystując religię do celów politycznych, rządzący islamiści głoszą, że Afrykańczycy z terenów znajdujących się pod kontrolą powstańców są wrogami islamu, których można bezkarnie zabijać, gwałcić, torturować i brać w niewolę. Międzynarodowy Czerwony Krzyż, agendy ONZ oraz inne organizacje otrzymały zakaz wstępu do Sudanu. Chartumski reżim zabronił bowiem przeprowadzania jakichkolwiek akcji humanitarnych w tym kraju. Niemniej, przedstawiciele m.in. CSI zdążyli ustalilić, iż podstawowym założeniem niewolnictwa w Sudanie jest "kulturalne wyniszczenie plemienia Dinka", zdecydowanie katolickiego oraz islamizacja całego kraju. Dlatego też porywa się ludzi młodych, których łatwiej "nawrócić" na islam.
ponad 8 lat temu / Tiberias
 
Arabskie słowo "ZANJ" to poprostu protoplasta wyrazu negger. Dzisiejszy Sudan był kolebką jednej z najstarszych kultur w Afryce - państwa Napota (950-350 p.n.e.), z którego w IV w. p.n.e. wyrosło państwo Meroe. Chrześcijaństwo, które dotarło na te ziemie ok. VI w. zostało w szybkim czasie wyparte przez islam. Na XIX w. przypada najpierw dominacja wpływów egipskich, później brytyjsko-egipskich. Sudan otrzymał autonomię w roku 1948, a państwem niepodległym stał się 1.1.1956 r. Niemal od razu doszło do ostrego konfliktu między muzułmańską ludnością arabska zamieszkującą północne regiony oraz chrześcijańsko-animistycznym południem. Wojna domowa zakończona w 1972 roku przyznaniem południu autonomi odżyła 9 lat później i trwa do dzisiaj. Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że w skutek wojny rządu ze swoimi obywatelami zginęło ponad 2 mln ludzi, zaś ok. 100 tys. ludzi znajduje się w niewoli.
ponad 8 lat temu / Tiberias
 
Nie w Libii 15% ludności to czarni niewolnicy, ale w Mauretanii, to tam zniesiono niewolnictwo dopiero w 1981. To okrutne rzeczy i nie można sobie pozwolić na niedbalstwo w faktach
ponad 8 lat temu / hakim68
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.