DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   KOŚCIÓŁ

Krystian Kratiuk

Gdzie są dziennikarze Chrystusa?

Gdzie są dziennikarze Chrystusa?

Prasa katolicka to zupełnie specyficzna gałąź współczesnego rynku medialnego. Redaktorzy katolickich tygodników, w większości wydawanych przez ordynariuszy, wyróżniają się sposobem widzenia świata – w przeciwieństwie do pozostałych żurnalistów wierzą, że Bóg istnieje; pamiętają, że Polska jest krajem katolickim; rozumieją też, że pewnych rzeczy po prostu nie wypada pisać. Wydaje się jednak, że po publikacji adhortacji Amoris laetitia publicyści owi gremialnie zrozumieli jedno – solidarność korporacyjna ważniejsza jest od gorzkiej prawdy.


 

Gdy na początku kwietnia opublikowano adhortację papieża Franciszka o rodzinie, największe umysły katolickiego świata z trwogą komentowały niektóre jej zapisy. Dokument powstawał wszak w atmosferze skandalu – katolicy na całym świecie nie wiedzieli bowiem, czy Ojciec Święty zamierza przychylić się do nowatorskich tez kardynała Kaspera, otwarcie przez innych kardynałów nazywanych heretyckimi. Dziś wiemy już, co zdecydował papież – czy jednak wiedzą to także czytelnicy mediów katolickich wydawanych w Polsce?


 

Gość księdza redaktora

 

Komórka księdza redaktora dzwoni już po raz trzeci w ciągu ostatniego kwadransa. Trudno nie odebrać, telefonuje wszak sam redaktor naczelny. Ksiądz odbiera z westchnieniem. Umawiają się na spotkanie za pięć minut w gabinecie szefa. Ksiądz redaktor tuż po otwarciu drzwi odczytuje z twarzy przełożonego, że rozmowa będzie jeszcze trudniejsza niż się spodziewał. Po chwilowej wymianie uprzejmości naczelny mówi wprost:

 

– Trzeba to jakoś ubrać w słowa.

 

– Ale jak? – pyta ksiądz.

 

– Takiego dokumentu jeszcze nie czytałem. Przecież to, co tam napisano o sakramentach dla rozwodników, można najłagodniej nazwać „niejasnościami”.

 

– Wiem, ale przecież nie możemy przemilczeć tej adhortacji!

 

– To co mam zrobić? Czytam ją po raz drugi i nadal wychodzi mi, że Ojciec Święty w przypisie dopuszcza osoby żyjące w stanie grzechu ciężkiego do Komunii Świętej.

 

– Ale tylko w pewnych przypadkach! – odpowiada naczelny.

 

– Ale czy znasz te „niektóre przypadki”? Czy jest gdzieś wykładnia? Niemcy już mówią, że na podstawie zapisów adhortacji będą dopuszczać do Komunii Świętej rozwodników żyjących w nowych związkach, bez nawrócenia. Przecież to świętokradztwo!

 

– No to co robimy?

 

– Jesteśmy głosem nie tylko polskiego Kościoła, ale i powszechnego, wierni papieżowi… – naczelny zawahał się, po czym uderzając w zdecydowanie bardziej formalny ton, ogłosił decyzję:

 

– Oto jak rozumiem tę wierność: proszę przygotować artykuł o bardzo fajnej adhortacji, czułej i pięknie traktującej o miłości, oryginalnym i niezwykle wrażliwym językiem. Proszę podkreślić, że nic się nie zmienia, że Franciszek wielokrotnie cytuje Jana Pawła II, że małżeństwo i rodzina wciąż stanowią podstawę Kościoła! Nie za długo, bo mógłbyś ulec pokusie wchodzenia w jakieś niepotrzebne szczegóły...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 
 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i w naszych kościołach. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!

 

We współczesnym świecie jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.