DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

Gdzie nie ma miejsca dla Boga


Chrześcijanie obchodzący na całym świecie uroczystości Wielkiej Nocy, przekonani, że mogą się gromadzić w pokoju, by przeżyć najważniejszą dla nich uroczystość religijną, pozostają w błędzie – w świecie islamskim, gdzie najważniejsi duchowni nawołują do niszczenia kościołów (jak to ostatnio uczynił saudyjski szejk Abdul Aziz bin Abdullah), gdzie nieznane jest określenie dialog międzyreligijny, a pojęcie wolności religijnej w ogóle nie funkcjonuje, nasze święta i uroczystości coraz częściej stają się czasem śmierci, zniszczenia i terroru.

W Nigerii podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych życie straciło około pięćdziesięciu chrześcijan, kiedy w mieście Kaduna wybuchły bomby ukryte w samochodach zaparkowanych tuż obok kościoła, w którym wierni zgromadzili się w Niedzielę Wielkanocną. Nie ma żadnych złudzeń, że za zamachami stoi islamska grupa Boko Haram. Organizacja ta ma na swym koncie długą historię ataków na chrześcijan, z których najkrwawszy został przeprowadzony 25 grudnia 2011 roku, kiedy to dokonano jednoczesnych ataków na nigeryjskie kościoły. W dzień – jak go później określono – najmroczniejszego Bożego Narodzenia w historii Nigerii życie oddała największa liczba wiernych, umierając na schodach kościoła katolickiego w Madalli, gdyż bomby zdetonowano tuż po Mszy Świętej.

Jak zazwyczaj w takiej sytuacji, ataki spotkały się z tradycyjnym potępieniem. Warto jednak zauważyć, iż zachodni przywódcy wspominając o atakach na chrześcijan, najczęściej mówią o „bezsensownej” przemocy, zaś słowo „bezsensowny” implikuje brak motywu, celu i kontekstu. Tymczasem jednak, gdy my słyszymy ubolewania, że gdzieś daleko chrześcijanie giną przypadkowo, Boko Haram, podobnie zresztą jak i inne ugrupowania islamistyczne, przez ostatnie dziesięciolecie wszem i wobec obwieszczały swoje plany – a są one bardzo jasne i daleko im do bezsensu. Naczelny ich cel stanowi narzucenie szariatu, czyli prawa koranicznego, w połączeniu z eliminacją lub też podporządkowaniem sobie społeczności chrześcijańskiej, której w takim wypadku przypadnie status dhimmi – obywateli drugiej kategorii. „Bezsensowne” jest zatem raczej ignorowanie szerszego kontekstu ataków, nie zaś one same. Zresztą Ataki na chrześcijan nie cieszą się zainteresowaniem mainstreamowych mediów, z których trudno się dowiedzieć o najbardziej spektakularnych z nich, a co dopiero oczekiwać doniesień o pomniejszych, acz nieustających aktach agresji wobec wyznawców Chrystusa.

Katalizator nienawiści
Tylko w przeciągu ośmiu tygodni – do oktawy Wielkiej Nocy – Boko Haram zabiła dziesięcioro wiernych uczestniczących we Mszy Świętej w katolickim kościele pod wezwaniem św. Finbara w Jos oraz przeprowadziła dwa inne ataki na świątynie protestanckie, z których każdy zebrał krwawe żniwo. Ataki na kościoły stanowią najpewniejszy sposób zranienia bądź zamordowania jak największej ilości chrześcijan zgromadzonych wszak w jednym miejscu, zaś organizowanie ich podczas najważniejszych świąt to najdobitniejszy sposób przypomnienia, jak zła wola za nimi stoi...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 
 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.