DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Gdzie jest najniższy VAT na świecie?

Gdzie jest najniższy VAT na świecie?
fot. djshaw/scx

Portal Forsal.pl postanowił sprawdzić, które z państw stanęłyby na podatkowym podium, jeśli chodzi o wysokość stawki VAT. W Polsce ma on największy udział w budżecie, a przerzucany przez producentów, jest dotkliwie odczuwany przez konsumentów. Dane zostały zaczerpnięte z raportu OECD, obejmującego 34 kraje, stan na 1 stycznia 2012 r.


Zwycięska Japonia postawiła na jedną i bardzo niską, 5 %-ową stawkę VAT. Wyścig w zakresie VAT Japonia rozpoczęła w 1990 r., wprowadzając podatek w wysokości 3 %. Stawka ta utrzymała się do 1998 r., kiedy zdecydowano o jej podniesieniu do obecnego poziomu. Od tego czasu nie uległa ona zmianie.

 

Bardzo przyjazna pod tym względem dla podatników jest również Kanada, która posiada stawkę podstawową w VAT na poziomie 5 %. Do tego, obowiązuje jeszcze jedna, preferencyjna stawka 0 %.  Kanada obniżyła w 2008 r. obowiązującą od 1992 r. 7 %-ową stawkę do 5 % (na obniżkę zdecydowała się także Francja, jednak była to nieznaczna redukcja już i tak dość wysokiej stawki – z 20,6 % w 2001 r. do utrzymanych obecnie 19,6 %). Jednakże Kanada ustępuje miejsca Japonii, ponieważ istnieją w niej strefy geograficzne, w których obowiązują wyższe stawki – 12, 13, 14 i 15 %.

 

Trzecie miejsce na „pudle” przypadłoex aequo Australii i Korei Południowej.VAT w wysokości 10 % utrzymuje się tam odpowiednio od 2000 i 1980 r.W obu państwach występuje również specjalna stawka 0 %.

 

Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej, nie ma niestety szans na „medalowe” miejsce. Wszystko przez obowiązujące regulacje UE. Obecnie dyrektywa w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie stawki podstawowej, która nie może być niższa niż 15 %. Dlatego kolejne miejsce po wspomnianych państwach zajmuje Luksemburg, który stosuje najniższą, przewidzianą unijnym prawem, stawkę podatku VAT.Niechlubne, ostatnie miejsce, nie tylko na tle Europy, ale i całego świata, przypadło Węgrom, gdzie obowiązuje VAT w wysokości 27 %.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-08-01 12:22
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ryży Wincenty wprowadzą 28% VAT i przegonimy bratanków!
ponad 7 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.