DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   TEMAT NUMERU: GDZIE CI MĘŻCZYŹNI?

Iwona Kucharska

Gdzie ci mężczyźni?


Gdzie ci mężczyźni wspaniali tacy… orły, sokoły, herosy? – pytanie to z niezwykłą ekspresją wyśpiewała trzydzieści lat temu popularna wówczas, a dziś już nieznana młodemu pokoleniu piosenkarka – Danuta Rinn. Słowa piosenki autorstwa Jana Pietrzaka brzmiały wówczas raczej żartobliwie. Utwór łatwo wpadał w ucho, przyciągał lekkim, swobodnym tonem, ot, służył po prostu niewinnej prowokacji skierowanej do płci męskiej. Ale dzisiaj… Dzisiaj to pytanie trzeba sobie zadać najzupełniej poważnie. W dzisiejszych czasach bowiem pod wpływem zwichrowanego feminizmu, rozkrzyczanego genderyzmu oraz ruchów różnej maści homo-, bi- i transseksualistów, bodaj najzacieklej niszczy się tradycyjny obraz ojca i mężczyzny.

 

W języku polskim funkcjonuje kilka frazeologizmów odnoszących się do mężczyzny. Mówimy więc o kimś, że jest prawdziwym mężczyzną (czyli cechuje go odwaga i szlachetność) bądź, że zachowuje się nie po męsku (jest tchórzliwy i chwiejny). Ojciec do syna powie: Bądź mężczyzną! (czyli nie roztkliwiaj się nad sobą) albo „porozmawia z nim jak mężczyzna z mężczyzną” (szczerze, nie omijając najtrudniejszych tematów). Nawet dzieci bez sięgania po słowniki, niejako intuicyjnie, pojmują znaczenie tych zwrotów. Dzieje się tak dlatego, że właściwy sens bycia prawdziwym mężczyzną, mimo usilnych prób ze strony wrogów cywilizacji, nie został jeszcze, dzięki Bogu, ostatecznie wypaczony. Na razie…

 

Właściwie od początku dziejów ludzkości mężczyzna jest odpowiedzialny za swoją rodzinę. To jego obowiązkiem jest zapewnić rodzinie pożywienie, ubranie, dach nad głową i zaspokoić podstawowe potrzeby materialne. Jego udziałem jest ciężka, niekończąca się praca – taki cichy, codzienny heroizm, zwłaszcza gdy żyje się i mieszka w warunkach dalekich od stabilizacji czy dobrobytu.

Mówi się, że mężczyzna jest głową rodziny, co w praktyce oznacza, iż to on podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące swoich najbliższych. Jakie to bywa trudne, wiedzą ci, którzy stają przed dylematami niejednokrotnie niełatwymi do rozstrzygnięcia. Nadmierne roztkliwianie się nad sobą i brak zdecydowania to na pewno cechy niemęskie. Jakie oparcie, jakie poczucie bezpieczeństwa swojej żonie i dzieciom może dać chwiejna i niekonsekwentna „beksa”? Myliłby się jednak ten, kto by twierdził, że prawdziwi mężczyźni nie mogą płakać. Łzy w oczach prawdziwego mężczyzny poruszają do głębi, gdyż wiadomo, że w tak wyjątkowej chwili rzecz idzie o sprawy fundamentalne. Tak więc, mężczyzna prawdziwy to wcale nie macho – bezrefleksyjny osiłek epatujący jedynie siłą fizyczną i pozbawiony skrupułów – lecz człowiek wrażliwy i wielkoduszny.

Niebagatelną sprawą w obrazie mężczyzny jest jego autorytet jako ojca w oczach dzieci. To przecież on kształtuje ich sumienia, buduje kręgosłup moralny, uczy, jak radzić sobie w życiu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do synów, którym wzorców męskiego postępowania nie może dostarczyć nawet najbardziej opiekuńcza i oddana swym dzieciom matka.

 

W konstrukcję psychiczną mężczyzny wpisana jest też walka, i to zarówno walka rozumiana dosłownie: w obronie wiary, ojczyzny czy rodziny, jak i „walka dnia codziennego” oznaczająca ciągłe podejmowanie wyzwań, sprawdzanie się i konfrontowanie z różnymi problemami czy przeciwnościami na różnych polach działalności: religijnej, intelektualnej, politycznej bądź społecznej. Oczekujemy bowiem, aby cechami prawdziwie męskimi – a więc odwagą, szlachetnością, mądrością, poczuciem godności i honoru – odznaczali się także nasi kapłani i biskupi, intelektualiści i pisarze oraz ludzie biznesu i polityki. W tych sferach działalności prawdziwi mężczyźni potrzebni są nade wszystko...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W stanie Orisa we wschodnich Indiach zamordowano 40-letniego chrześcijanina. Mężczyzna był ojcem piątki dzieci, a na chrześcijaństwo nawrócił się rok temu. Zaledwie dwa miesiące temu przyjął chrzest.

 
 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.