DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Gdynia: uczestnicy protestów sparodiowali śmierć Janka Wiśniewskiego

Gdynia: uczestnicy protestów sparodiowali śmierć Janka Wiśniewskiego

Uczestnicy odbywającego się w Gdyni protestu nieśli na dykcie kukłę symbolizującą zwłoki kobiety. Było to jawne nawiązanie do tragicznych wydarzeń z grudnia '70 kiedy walczący z komunistyczną władzą manifestanci nieśli zwłoki zabitego przez funkcjonariuszy komunistycznego reżimu Janka Wiśniewskiego.

 

Kilku uczestników idących na czele protestu niosło na dykcie przesłoniętą biało-czerwoną flagą kukłę kobiety. Kukła miała w okolicy szyi zawiązaną pętlę z kapłańskiej stuły, co miało symbolizować rzekome skazywanie kobiet przez Kościół na śmierć. Całość nawiązywała do wydarzeń z grudnia 1970 r. Wówczas w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji.

Jedną z ofiar był zastrzelony przez funkcjonariuszy LWP 18 – letni Zbyszek Godlewski. Jego ciało zostało poniesione przez demonstrujących na wyrwanych drzwiach. Wkrótce po grudniowej masakrze jeden ze stoczniowców, Krzysztof Dowgiałło napisał „Balladę o Janku Wiśniewskim”. Nie znał prawdziwej tożsamości chłopaka, wybrał więc popularne imię i nazwisko, aby stworzyć symbol grudniowej masakry.

 

Do sprawy odniósł się prezydent Gdyni, Wojciech Szurek. „Protest nie daje prawa do przemocy ani profanacji. Parodiowanie tragicznych scen z wypadków Grudnia'70 jest głupie, niegodne i wywołuje moje oburzenie” – napisał na Twitterze.

 

Źródło: tvp.info

PR


DATA: 2020-10-29 11:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Pejot Nie mąć, proszę. Film "Życie na podsłuchu" nakręcono w 2006 roku, a "Psy" w 1992. Sceny z Jankiem Wiśniewskim w "Psach" miało pierwotnie nie być ale Cezary Pazura nalegał, aby została. Prezydent Gdyni nazywa się Wojciech Szczurek, a nie Szurek.
25 dni temu / trooper
 
Nie chodzi o parodie. Chodzi o nawiązanie do społecznych protestów które mają przynieść obalenie systemu tak jak kiedyś. Nawiązania są w taki specyficzny sposób, makabryczny, spaczony bo ludzie od tamtej pory też się zmieniają. Więcej demoralizacji niż walki o dobro.
25 dni temu / n
 
OBRAZILI RODZINĘ ZABITEGO CHŁOPAKA, OBRAZILI NAS ROBOTNIKÓW Z GDYNI, OBRAZILI ZWYKŁYCH LUDZI, KTÓRYCH SA TYSIĄCE.
26 dni temu / jeszcze raz ja
 
Takie coś powinno być surowo karane!!!
26 dni temu / LAURENTY
 
Spontaniczne protesty.... taa Wszystko precyzyjnie przygotowane i realizowane
26 dni temu / IzajaszGB
 
30 lat temu Niemcy nakręcili film Życie na podsłuchu. Film dostał Oscara i wiernie przedstawiał życie pracowników niemieckiej tajnej policji - Stasi. U nas w tym samym czasie nakręcono film Psy, przedstawiający pracowników polskiej tajnej policji jako swojskich chłopaków. Film nie dostał Oscara, nawet do niego nie pretendował, ale wychował 2 pokolenia które zachwycały się ubekami pijącymi łyski i robiącymi dobre interesy. W tym to filmie też była scena parodii śmierci Janka Wiśniewskiego
26 dni temu / Pejot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.