DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Gdy pomoc szkodzi, czyli dopłaty dla przedsiębiorców

Gdy pomoc szkodzi, czyli dopłaty dla przedsiębiorców
malloq / sxc.hu

Polski rząd, który skądinąd dokręca fiskalną śrubę z powodu spadających wpływów do budżetu, opracował projekt ustawy, dzięki której przedsiębiorcy notujący spadek obrotów o co najmniej 15 proc., będą mogli liczyć na bezpośrednią pomoc finansową w postaci dopłat do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników.

 

Projekt ustawy, w swym założeniu, ma zabezpieczyć przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Przewiduje możliwość udzielenia firmom bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników. Wsparcie to ma mieć charakter bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej na zasadzie pomocy de minimis, w związku z tym spełnia ono przesłanki określone w regulacjach prawa Unii Europejskiej. Z przyjętych w projekcie rozwiązań będą mogły skorzystać firmy, u których w ciągu 6 kolejnych miesięcy nastąpił spadek obrotów (sprzedaż towarów lub usług) nie mniejszy niż o 15 proc. Pod uwagę będzie brany okres 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Projekt ustawy przewiduje rozwiązania utrzymujące stan zatrudnienia w okresie wprowadzonego przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Przestojem ekonomicznym będzie czas niewykonywania pracy przez pracownika (pozostającego w gotowości do pracy) z przyczyn od niego niezależnych. Pracodawca będzie mógł wprowadzić także obniżony wymiar czasu pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Przedsiębiorca będzie mógł także otrzymać świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju oraz świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, a także środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.

 

Klasyczny przykład tego, w jaki sposób jedną ręką państwo daje, a drugą zabiera. Podwyższanie podatków, takich, jak VAT i akcyza oraz wysokie koszty pracy są tym, co państwo zabiera, znacznie utrudniając przedsiębiorcom zwiększanie zatrudnienia, czy wynagrodzeń, zmuszając ich często do posługiwania się umowami cywilnoprawnymi lub, w skrajności, do ucieczki w szarą strefę. Z drugiej strony, dopłaty bezpośrednie są niedźwiedzią przysługą, jaką państwo wyrządza obdarowanym. Każde podarowane pieniądze są w jakiś sposób demoralizujące, oduczają bowiem kreatywności i czynią z ludzi petentów wiszących u klamki.

 

Jeszcze niedawno rząd obradował nad obłożeniem umów cywilnoprawnych składkami ubezpieczeniowymi, obecnie planuje dopłacać do wynagrodzeń pracowników. Skąd ta nagła odmiana? Niestety, oba rozwiązania są chybionymi pomysłami, ponieważ omijają źródło problemu, czyli zbyt duże obciążenia, z jakimi muszą borykać się przedsiębiorcy.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: wpolityce.pl


DATA: 2013-05-23 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sondaże spadają i trzeba jakoś je podwyższyć, a jak najlepiej to zrobić? Obiecywać, obiecywać i obiecywać
ponad 6 lat temu / niezadowolny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.