DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Gdy dzieci rozumieją więcej niż dorośli

Gdy dzieci rozumieją więcej niż dorośli
Bp Atanazy Schneider w Poznaniu. Fot. Piotr Łysakowski

Poznańskie spotkanie z biskupem Athanasiusem Schneiderem, po sprawowanej przez niego Mszy pontyfikalnej było niezwykle interesujące z kilku względów. Zobaczyliśmy emanującego pogodą ducha człowieka, który w bardzo delikatny a zarazem prosty i zdecydowany sposób mówił o rzeczach dla katolika najbardziej istotnych. Między innymi o tym, dlaczego Komunię Świętą należy przyjmować na klęcząco i zawsze do ust, a broń Boże, na rękę.

 

Trzy przykłady najbardziej zapadły mi w pamięć. Biskup opowiadał o buddystach w Tajlandii. Gdy dziecko kończy tam szkołę, aby otrzymać świadectwo klęka przed nauczycielem. Skoro poganie uznają świadectwo szkolne za tak ważne, by po nie klękać, jak my możemy nie uważać Chrystusa za na tyle ważnego, aby klęknąć, by go przyjąć?

 

Druga historia dotyczyła spotkania międzyreligijnego, na którym obecni byli katolicy, protestanci i muzułmański imam. Podszedł on w którymś momencie do prowadzącego spotkanie, mówiąc: "strasznie mnie pan obraził". O co chodziło? Prowadzący najpierw podał mu rękę a potem tą samą, nieobmytą dłonią wziął do ręki Koran. Dla muzułmanów to Święta Księga, a to co święte wymaga największej czci i szacunku. Gdyby imam ten poszedł do kościoła i zobaczył kolejkę do Komunii św. przyjmowanej na rękę nigdy by nie uwierzył, że ten biały opłatek jest dla nas jakoś szczególnie ważny, a co dopiero, iż wierzymy że to sam Chrystus, nasz Zbawiciel!

 

Ostatnia opowieść, najbardziej poruszająca, dotyczyła osobistej historii biskupa po emigracji rodziny do Niemiec, gdy miał 12 lat. Ksiądz, który opiekował się duchowo rodziną ostrzegał, że są miejsca w Niemczech, gdzie komunia udzielana jest na rękę i radził wystrzegać się takich kościołów. Niestety w miejscowości, do której przybyła rodzina Schneiderów taka praktyka stosowana była w każdym. Nikt też już nie klękał przed Bogiem. Dwunastoletniemu Atanazemu kojarzyło się to z rozdawaniem ciasteczek dzieciom w szkole. Postrzegał to jako brak szacunku wobec Pana Jezusa, narzucała mu się za to analogia do stania w kolejce po ciasteczko otrzymywane od nauczyciela. Gdy wrócili z ostatniego z kościołów, matka przyszłego biskupa z bezsilności rozpłakała się. Płacz matki z powodu braku szacunku wobec Chrystusa tak zapadł jej synowi w pamięć, że stał się jednym z motywów napisania przez niego książki "Dominus est".

 

Gdy opowiedziałam te historie ośmioletniej córce i spytałam, co zrozumiała, odpowiedziała: "Już nigdy nie przyjmę Jezusa inaczej niż na klęcząco". Gdy usłyszał je natomiast znajomy ksiądz odparł: "To tylko prywatna opinia biskupa Schneidera. Wychował się w specyficznych warunkach, w specyficznej kulturze. Nie potrafi zrozumieć, że to zupełnie nie przystaje do naszych czasów, naszej rzeczywistości."

 

Chyba rozumiem, dlaczego Chrystus mówił w Ewangelii św. Marka: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego". (Mk, 10.14-15)

 

Bogna Białecka


DATA: 2013-10-22 10:59
AUTOR: BOGNA BIAŁECKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję szczerze za modlitwę. Tego nigdy za mało. Natomiast jeśli chodzi o logikę "nienamaszczonych dłoni" to chciałbym dodać, że usta też mam nienamaszczone a nawet niewyparzone;). Chyba, że, jako część głowy, zostały one namaszczone podczas chrztu - dobrze rozumuję? Co do klękania przed Bogiem to jest to dla mnie oczywistość, jako katolika. Jest to jedna z postaw liturgicznych wyrażająca szacunek i umniejszanie siebie. Jednak nie o tym tutaj mowa jeśli byłby Pan łaskaw to zauważyć. Po prostu uznaję naukę mojego Kościoła powszechnego o możliwości przyjmowania Komunii na stojąco i do rąk.
ponad 6 lat temu / magis
 
Oklepany argument: "to tylko prywatna opinia...", a jak czasem jakiś ksiądz powie jakaś głupotę niechcący, to wtedy raczej postrzega się o jako opinię całego Kościoła.
ponad 6 lat temu / joa
 
Drogi magisie! A co to wg. Ciebie jest Najświętszy Sakrament? Jeśli Pan Bóg w swoim niezmierzonym miłosierdziu pozwoli Ci to zrozumieć, to zrozumiesz też imperatyw klękania przed swoim Bogiem i nie wyciągania poń swoich nienamaszczonych rąk. Pomodlę się za Ciebie.
ponad 6 lat temu / wnsin
 
@zenek; nie uważam, że by forma przyjmowania Komunii (na kolanach i do ust) była jedyną słuszną i żeby tego potrzebowali wierni. Tradycjonaliści skupiają się na formie a nie na tym co ważniejsze np. rozumieniu Eucharystii jej korzeni, znaczenia biblijnego, teologicznego. Tym bardziej, że przecież Kościół nie znosi podawania Komunii do ust. Jest indult dotyczący podawania Komunii do rąk wiernych, równie świętych jak kapłańskie. To nie jest czas na sztuczne podnoszenie rangi kapłaństwa ponieważ nigdy nie służyło to Kościołowi. Autorytet kapłana (choć jego zadaniem i powołaniem jest służyć wiernym na bazie święceń) wynika z jego zjednoczenia z Bogiem a nie funkcji pełnionej w Kościele. Dla mnie tym jest walka o sztywne trzymanie się "tradycji" - stawianiem barier na lini wierny-kapłan-Bóg.
ponad 6 lat temu / magis
 
Czasem w tych komentarzach to jest tak jakby "przemawiał chłop do obrazu", tj. brak zrozumienia m.in. potrzeb wiernych w trudnych czasach. jeśli jest cos dobrego/pozytywnego, to dlaczego z tego rezygnować.
ponad 6 lat temu / zenek
 
Re magis: Jeśli Pan/i chce się dowiedzieć, o co naprawdę chodzi, proszę zapoznać się z książką Biskupa pt. "Dominus Est", a nie zarzucać mu "zwykłej polityki" i kwestionować prawdziwość jego pragnienia oddania czci Bogu.
ponad 7 lat temu / i.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.