DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Gdy Chrystus powróci, znajdzie w nas wiarę? Współczesny Kościół oczami abp. Jana Pawła Lengi

Gdy Chrystus powróci, znajdzie w nas wiarę?  Współczesny Kościół oczami abp. Jana Pawła Lengi

„Przerywam zmowę milczenia”. Pod takim tytułem ukazała się książka abp. Jana Pawła Lengi MIC, w której zebrane zostały najważniejsze rozmowy i wystąpienia hierarchy. Arcybiskup nie boi się podejmować trudnych tematów i stawiać kłopotliwych pytań. A wszystko w trosce o dobro Kościoła.

 

Chciałbym zapytać papieża, kardynałów, biskupów, kapłanów: czy Chrystus jak wróci na ziemię znajdzie w was wiarę? – już na wstępie z takim pytaniem każe nam się zmierzyć abp Jan Paweł Lenga. W rozmowie z dr. Stanisławem Krajskim hierarcha porusza takie tematy jak kryzys w Kościele, stosunek katolików do Żydów, zagrożenie ideologią gedner i mówi o zagrożeniu jakim jest błędne odczytywanie Miłosierdzia Bożego. Abp Lenga mówi o szansie ogłoszonej w Fatimie, czasie nawrócenia i potrzebie gorliwej modlitwy.

 

Abp Lenga nie boi się otwarcie mówić o tym jaką postawę powinien obierać prawdziwie Chrystusowy kapłan, biskup. Sięga też po ważny dla katolików temat, jakim jest cześć do Najświętszego Sakramentu – okazywana chociażby poprzez zewnętrzną postawę, formę przyjmowania Ciała Pańskiego. Mówi o zaniedbaniach, nadużyciach i poniewieranej świętości. Jak w tym świetle odczytywać posługę nadzwyczajnych szafarzy? Warto przeczytać!

 

Arcybiskup nie boi się spojrzeć krytycznie na ekumenizm w Kościele katolickim, nie obawia się przypominać Żydom, że pobłądzili, że właściwą drogą do zbawienia jest Chrystus i to Jemu należna jest chwała, cześć i królowanie.

 

Wszystko to wyjaśnione jest w sposób przystępny. Abp Lenga zwykł bowiem sięgać w swoich przemowach – na wzór ewangelicznych przypowieści – po proste i pobudzające wyobraźnie porównania. Nie wikła on czytelnika w półsłówka, niedomówienia, domysły – „tak” znaczy „tak”, „nie” zaś „nie”. Książka została napisana w taki sposób, by nic nie uronić z charakterystycznego, „wschodniego zaśpiewu”, z jakiego znany jest abp Lenga. Dodatek do książki stanowią dokumenty pisane ręką byłego ordynariusza karagandyjskiego.

 

Jak podkreślił, dr Stanisław Krajski, którego nakładem pracy ukazała się książka, ów punk widzenia Księdza Arcybiskupa Lengi „może nam pomóc, nam samym, naszym rodzinom, naszym proboszczom i biskupom (…) byśmy spełniali swoje chrześcijańskie obowiązki – mówili prawdę, dawali jej świadectwo, szli autentycznie za Chrystusem i głosili Ewangelię w porę i nie w porę”.

 

„Przerywam zmowę milczenia. O kryzysie w Kościele, herezji, apostaci i grzechach zaniedbania”, abp Jan Paweł Lenga, Wydawnictwo Św. Tomasza z Akwinu, okładka miękka, 180 stron.

 

MA


DATA: 2019-02-02 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielkie podziękowania dla Abp Lengi za odwagę wypowiedzenia słów prawdy. Książkę przeczytałem, gorąco polecam każdemu. Dzisiaj książkę przekazałem proboszczowi. :-)
5 miesięcy temu / Daniel
 
?Przerywam zmowę milczenia? dopiero TERAZ w 2019 r.??? Czyżby zostało wydane Bp Lendze >kolegialne/ hierarchiczne< POZWOLENIE ? Pytanie zadane na Konferencji w Warszawie przez Ks. dr Kneblewskiego w sprawie Mszy Św. Wszechczasów i odpowiedź Ks. Biskupa : Nikt żyjący na ziemi nie może ustanowić PRAWA NA ZAWSZE aż na WIEKI..< wskazuje na akceptację EWOLUCJONIZMU LITURGICZNEGO zrywającego z NAUKĄ poprzednich Papieży (ciągłością) i Tradycją.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Wizje Cataliny Rivas maja imprimatur czyli Kościół potwierdził ich autentyczność czyli są prawdziwe ... Nick True nie wprowadzaj ludzi w błąd . Piszesz pochodzenie niepewne czyli co Kościół potwierdził ale nie do końca ......
5 miesięcy temu / zentigo
 
Nakład wyczerpany. Zdążyłem kupić dwa egzemplarze - dla siebie i Wielebnego Księdza Proboszcza:)
5 miesięcy temu / Zarzadca
 
Mszę Świętą proszę Pana. Przede wszystkim Mszę Świętą. Ks. Abp kształcił się w takim czasie i miejscu, że nie miał nawet okazji słyszeć o "starym rycie".
5 miesięcy temu / @antos
 
Wizje Cataliny Rivas mają Imprimatur, czyli czytając jej książki w herezję raczej nie popadniesz. Tyle, że to nie znaczy że te objawienia są prawdziwe...bardzo prawdopodobne, że nie są gdyż w jej książkach jest wychwalanie i uznanie objawień w Medjugorie, czy Vasuli Ryden, dlatego lepiej odrzucić coś niepewnego. Jest bardzo wiele uznanych objawień przez kościół, a niektóre były nawet podnoszone na Soborach KK m.in. objawienia Św. Brygidy Szwedzkiej. Dlatego polecam głównie objawienia: Św Brygidy Szwedzkiej, Św Katarzyny ze Sieny, Św Faustyny Kowalskiej, siostry Józefy Menendez "Apel Miłości" i oczywiście objawienia w Fatimie. Można do tej listy zapewne dodać jeszcze kilka pozycji, ale nie polecam skupiać się na dość nowych objawieniach, gdzie ich pochodzenie jest bardzo niepewne...Zresztą wystarczy poczytać słowa Pana Jezusa i porównać jak wypowiada się u Cataliny Rivas. Pozdrawiam
5 miesięcy temu / True
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.