DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

„Gazeta Wyborcza” zrobiła wywiad z… nieżyjącym ks. Tischnerem. Pytania o Smoleńsk i polski patriotyzm

„Gazeta Wyborcza” zrobiła wywiad z… nieżyjącym ks. Tischnerem. Pytania o Smoleńsk i polski patriotyzm
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Szczytów absurdu sięgnęło dziennikarstwo „Gazety Wyborczej”. Dziennik opublikował bowiem wywiad z… ks. Józefem Tischnerem, który nie żyje od 16 lat (sic!).

 

Do wywiadu wybrano cytaty z autentycznych tekstów ks. Tischnera. Problem jednak w tym, że wpasowano je we współczesny nam, polityczny kontekst np. konflikt wokół katastrofy smoleńskiej. I tak pada pytanie o „religię smoleńską” oraz o to, czy w przypadku tej „religii” nie sprawdza się hasło Marksa, że „religia to opium dla ludu”, służące uciskaniu mas.

 

„Naprawdę z religii robią sobie opium sami przegrani - przede wszystkim ci, którzy przegrali z własnej winy, a teraz marzą o odwecie. Religia staje się „oddechem” ich rozgorączkowanej wyobraźni. Wszystko, czym są, ugina się pod presją wyobraźni. Wyobraźnia przenika najpierw ich postrzeganie świata. Moc wyobraźni sprawia, że krzak jałowca przemienia się w wilka, cień skały nocą staje się groźnym niedźwiedziem, szelest liścia na ścieżce - sykiem jadowitego węża” – miał rzekomo odpowiedział ks. Tischner.

 

„GW” dość uparcie odpytywała ks. Tischnera z tego, co obecnie w opinii dziennikarzy dziennika dzieje się wokół katastrofy smoleńskiej. Dziennikarze zapytali, czy „religia smoleńska” to jeszcze jedna odsłona polskiego mesjanizmu, na co ks. Tischner miał odpowiedzieć: „cokolwiek by się rzekło, chodziło o władzę. Schorowana wyobraźnia chce władzy po to, by zadośćuczynić swym najtajniejszym bólom”.

 

Nieżyjący ks. Tischner „odniósł się” też na łamach „Gazety Wyborczej” do polskiego patriotyzmu, podejmując próbę jego oceny. „Oto okazuje się, że ‘naród’ jest skarbnicą nieprzemijających wartości, które ujawnią się, byleby mu ‘obcy’ nie przeszkadzali. Wśród tych wartości pojawiają się również wartości etniczne, takie jak ‘krew’, którą ‘ojcowie przelewali’, a także ‘przekazywali dzieciom’” – czytamy.

 


Źródło: wpolityce.pl

ged


DATA: 2016-08-22 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A inni niech poczytają przepowiednie;Mickiewicz,Słowackiego i Norwida to ich pokrzepi.
ponad 3 lata temu / NN
 
I jak tu nie wierzyć w cuda, skoro nawet Michnik potrafi przywołać, niczym drugi król Saul, ducha proroka Tischnera. Coż na to loża żydowska z profesorami Hartmanem i Woleńskim na czele?
ponad 3 lata temu / aw
 
A to spirytyści, zawsze podejrzewałam ich o okultyzm.
ponad 3 lata temu / panda
 
Nekromanci?!
ponad 3 lata temu / Kajja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.