DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2019 r.

Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

„Gazeta Wyborcza” zauważa dwuznaczność „Relatio”. Wszystko zależy od... interpretacji

„Gazeta Wyborcza” zauważa dwuznaczność „Relatio”. Wszystko zależy od... interpretacji

„Ojcowie synodalni, którzy w ten weekend zakończyli obrady, nie rekomendowali uchylenia zakazu komunii dla rozwodników w ponownych związkach, ale też nie zalecili, by nic nie zmieniać w praktyce Kościoła. To daje papieżowi pole do interpretacji obecnych zasad” – pisze na łamach „Gazety Wyborczej” Tomasz Bielecki. I zauważa, że końcowy dokument synodu można interpretować na dwa różne sposoby: progresywnie bądź konserwatywnie.

 

Tomasz Bielecki w artykule zatytułowanym „Na dwoje synod wróżył” zwraca uwagę na… mglisty charakter kluczowych punktów „Relatio finalis”. „Konserwatyści mogą je interpretować jako zamknięcie drogi do komunii dla ludzi w ponownych związkach. Liberałowie – jako otwarcie”, czytamy.

 

„Najgorętszy spór dotyczył zakazu komunii dla rozwodników w ponownych związkach – teraz nie dostają rozgrzeszenia, bo Kościół traktuje ich drugi związek jako trwanie w ciężkim grzechu. Nie jest zaskoczeniem, że w Relatio nie znalazła się droga pokutna niemieckiego kardynała Waltera Kaspera, który chciał, by rozwodników w ponownych związkach dopuszczać do komunii po szczerej pokucie (za rozpad pierwszego małżeństwa), stwierdzeniu trwałego rozpadu pierwszego związku oraz szczerej woli dochowania wierności drugiemu partnerowi. Już na początku synodu stało się jasne, że pomysł Kaspera nie ma szans na dwie trzecie głosów, więc nawet nie poddano go pod głosowanie” – relacjonuje Bielecki.

 

W dokumencie końcowym znalazło się odniesienie do „Familiaris consortio” Jana Pawła II, a dokładnie do obowiązku „rozeznawania” przez Kościół poszczególnych przypadków. Bielecki zwraca jednak uwagę, że zgodnie z dotychczasowym nauczaniem rozwodnik żyjący w kolejnym związku musiałby żyć w czystości.

 

„Czy sobotnie Relatio zmienia coś w tej kwestii? Otóż nie odnosi się wprost do wymogu zobowiązania się rozwodników do życia jak brak i siostra. Wzywa do towarzyszenia rozwodnikom i do rozważenia na forum wewnętrznym kroków ku ich pełniejszemu uczestnictwu w życiu Kościoła. Wprawdzie nie pada słowo komunia, jednak pełne uczestnictwo to w języku kościelnym udział w sakramentach. Z kolei forum wewnętrzne odnosi się do prywatnego dialogu rozwodnika i duszpasterza (zwykle spowiednika), w którym wielką rolę odgrywa – zakorzeniona w myśli św. Tomasza z Akwinu – nauka o kluczowej roli sumienia każdego człowieka w stosowaniu norm w konkretnej sytuacji” – pisze Bielecki.

 

Publicysta „Gazety Wyborczej” przytacza opinię ks. Thomasa Reesa z liberalnego „National Catholic Reporter”. Każda ze stron synodalnego sporu może interpretować zapisy dokumentu końcowego… po swojemu. „Niewykluczone, że ta dwojakość  jest zamierzona. I sprawia, że Franciszek nie jest w tej kwestii skrępowany twardy za lub przeciw. Co najmniej część obrońców status quo musiała być świadoma ryzyka tej dwuznaczności w Relatio, skoro kluczowy paragraf przeszedł w sobotę ledwie jednym głosem” – pisze Tomasz Bielecki.

 

źródło: „Gazeta Wyborcza”

mat

 

 

 

 


DATA: 2015-10-27 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.