DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

„Gazeta Wyborcza” nie zamierza przepraszać Cenckiewicza za nazwanie jego książki „kubłem pomyj”

„Gazeta Wyborcza” nie zamierza przepraszać Cenckiewicza za nazwanie jego książki „kubłem pomyj”
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Forum
#    #GAZETA WYBORCZA    #PRZEPROSINY    #MICHNIK    #LESZCZYŃSKI    #WAŁĘSA    #KISZCZAK    #IPN    #KISZCZAKOWA    #WDOWA    #ŻONA    #BOLEK    #MATERIAŁY    #PRL    #CENCKIEWICZ    #WYBORCZA

Sprawa współpracy Lecha Wałęsy z SB wywołała wiele komentarzy. Wśród nich pojawiły się też głosy nawołujące „Gazetę Wyborczą” do przeproszenia wszystkich, których odsądzano od czci i wiary wyłącznie za to, że ośmielali się mówić prawdę na temat agenta Bolka. Chodzi szczególnie o historyków – Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

 

Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk w 2008 roku opublikowali książkę zatytułowaną „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” – w której opisują swe bardzo rzetelne i doskonale udokumentowane badania nad aktami dotyczącymi TW „Bolka”. Historycy z całą pewnością stwierdzili, że Wałęsa w latach 70-tych współpracował z SB.


Część pracowników IPN nie chciała, by książka ujrzała światło dzienne – dziś, po zmianach na stanowiskach zarządzających Instytutem pozycja ta nie jest nawet sprzedawana. Sławomir Cenckiewicz wkrótce po wydaniu książki stracił pracę w Instytucie Pamięci Narodowej.


Na duet historyków posypały się obelgi z prasy utrwalającej mit III RP, szczególnie z łamów „Gazety Wyborczej”. To tam książkę nazwano „kubłem pomyj”. W piątek odniósł się do tego autor artykułu sprzed lat Adam Leszczyński. Przyczynkiem do powstania jego nowego tekstu stał się czwartkowy program TVP – dyskusja o „Bolku”. - Jedna z poczytnych gazet nazwała pana książkę >>kubłem pomyj<< - zagaił prowadzący program Michał Adamczyk, pytając Cenckiewicza, czy teraz należą się mu przeprosiny. „Nie, przeprosiny się nie należą” – stwierdził Leszczyński. „Nie ze względu na to, że Cenckiewicz twierdził, iż Wałęsa to "Bolek". Bo historyk zebrał w tej książce wszystkie plotki i oszczerstwa wobec Wałęsy, które znalazł i które mu opowiedziano, bezkrytycznie je cytując. Dowiedzieliśmy się z niej m.in., że Wałęsa repetował siódmą klasę, w zawodówce dał się poznać jako rozrabiacz i palacz, miał nieślubne dziecko, którym się nie interesował, jego dalsi krewni byli w SB, inni mieli zatargi z prawem... Potem kłamał, kradł, donosił, notorycznie zdradzał żonę, która zresztą i tak nie zasługuje na szacunek” – pisze redaktor „Wyborczej”.


Z tego właśnie powodu, według Adama Leszczyńskiego, Sławomir Cenckiewicz na przeprosiny „Wyborczej” nie zasługuje.


W dniu, gdy potwierdziło się ostatecznie, że Wałęsa był TW, Cenckiewicz napisał na swoim blogu: „Dziś, w tym dla mnie szczególnym dniu, składam im wszystkim swój hołd i świadectwo "ukończonego biegu", dochowanej wiary w to, że Prawda ostatecznie zwycięży! Kiedy przerażony obrotem spraw odchodziłem z IPN w 2008 r. użyłem słów mjr. Hubala: "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg". Z pomocą Zbawiciela wytrwałem!”. Dodał także, że wybacza tym, którzy go szkalowali.

 


malk

 


DATA: 2016-02-19 17:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż,dalej przebaczajmy gnojkom komuny,oni bardziej obrosną w swoje gnojne piórka.Jezeli już bitwa o prawdę trwa to na jej flankach zabawa w przebaczanie jest klęska dla tych,co przebaczają! Bolszewia ze swoimi karierowiczami, tyle nam Polakom narobiła krzywdy wraz z tysiącami zanordowanych żonierzy naszego zbrojnego podziemia,że przebaczenie tego wszystkiego z roznymi innymi krzywdami jest nieporozumieniem! Piszę to, jako katolik z całą powaga Panie Wspaniały historyku Ceckiewicz!!!
ponad 2 lata temu / J.O
 
wwm, dzięki za zwrócenie uwagi; napisałem nazwisko z błędem, za co przepraszam zainteresowanego; powinno być: Cenckiewicz;
ponad 2 lata temu / JARO
 
Pozwanie GW no Prawda i ukaranie go wysoką grzywną byłoby oczywistością w państwie praworządnym. Ale nie w kraju, w którym togi sędziowskie zakładają Rzepliński, Tuleya i ich kamraci. O których można powiedzieć tylko to, co skandują kibice oszustom z gwizdkiem, na chama wypaczającym wynik meczu.
ponad 2 lata temu / SN
 
Trzeba tę gazetę pozwać do sądu jednocześnie domagając się miliona złotych na cel dobroczynny; np. zakład w Laskach
ponad 2 lata temu / Stanisław
 
Stormer, czy "Der Stürmer"?
ponad 2 lata temu / Abram
 
@JARO W kwestii formalnej. Centkiewicz to był Czesław (do spółki z Aliną).
ponad 2 lata temu / wwm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.