DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Gazeta.pl manipuluje czytelnikami i sugeruje fałszywe informacje o projekcie ustawy o ochronie życia

Gazeta.pl manipuluje czytelnikami i sugeruje fałszywe informacje o projekcie ustawy o ochronie życia
fot. kopfjager / Wikimedia Commons / licencja CC
#DZIECI    #ABORCJA    #PRAWO    #MANIPULACJA    #USTAWA    #INICJATYWA    #ORDO IURIS    #GAZETA.PL    #SUROGACJA

Liberalne media chcą zniechęcić społeczeństwo do idei pełnej ochrony życia. Portal gazeta.pl opisując obywatelski projekt ustawy o ochronie życia, zarówno swym tytułem jak i treścią sugeruje, że dokument ten przewiduje karę więzienia dla kobiety, która nieumyślnie doprowadziła do poronienia swego dziecka. W rzeczywistości projekt takich rozwiązań nie zawiera.

 

Obywatelski projekt ustawy zakłada bezwzględne zwolnienie kobiety od odpowiedzialności za nieumyślne doprowadzenia do śmierci dziecka. Co więcej, nawet gdy matka umyślnie pozbawi swe poczęte dziecko życia, z uwagi na wieloaspektowość tych sytuacji, projekt dopuszcza odstąpienie od wymierzenia kary.

 

Obecnie obowiązujące prawo karne (art. 152) nie chroni w ogóle życia dziecka poczętego, poddając ochronie jedynie sam stan ciąży. Doprowadziło to do sytuacji takich jak w Białymstoku, gdzie prawdopodobny błąd lekarzy doprowadził do śmierci dziecka w 39. tygodniu ciąży. Prokuratura, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, umorzyła postępowanie uznając, że dziecko poczęte nie podlega żadnej ochronie prawnej aż do chwili wystąpienia pierwszych skurczy porodowych.

 

Dwa lata temu prof. Andrzej Zoll przywoływał - jako argument przemawiający za koniecznością objęcia dziecka poczętego prawnokarną ochroną - przypadek surogatki, która doprowadziła umyślnie do śmierci dziecka w końcowej fazie ciąży, po uzyskaniu informacji, że zamawiający dziecko nie zrealizują umowy surogacyjnej. Inny podawany wówczas przykład dotyczył mężczyzny, który pobił kobietę w pierwszym trymestrze ciąży i nieumyślnie doprowadził do śmierci jej dziecka. Jeżeli kobieta nie oskarżyłaby go o naruszenie nietykalności lub pobicie, nie mogłaby spotkać go żadna kara. Życie tego dziecko nie podlega bowiem żadnej prawnej ochronie.

 

Nie może istnieć skuteczna ochrona życia bez sankcji za jego bezprawne odebranie. Przepisy karne projektu służą ochronie prawnokarnej dziecka poczętego w bardzo oczywistych przypadkach. Państwo nie może bowiem stać obojętnie wobec śmierci zadawanej człowiekowi w prenatalnym okresie jego rozwoju. Jak uznał Trybunał Konstytucyjny, od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie i dotyczy to także fazy prenatalnej (K 26/96).

 

Projekt stawia przed polskim Parlamentem wyzwanie podniesienia standardu ochrony praw dziecka i praw człowieka do poziomu zakładanego przez autorów Deklaracji Praw Dziecka ONZ, a także Konwencji o prawach dziecka. Dokumenty te jednoznacznie stwierdzają, że dziecko wymaga szczególnej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu.

 

Nieprawdziwe są również inne informacje zawarte w artykule na gazeta.pl. Po pierwsze, z treści projektu i uzasadnienia jasno wynika, że projekt zezwala na prowadzenie przez lekarzy działań leczniczych  koniecznych dla ratowania życia matki, licząc się ze skutkiem śmiertelnym tych działań dla dziecka.

 

Po drugie, uzasadnienie projektu potwierdza, że „dostęp do badań prenatalnych gwarantowany jest ustawodawstwem regulującym dostęp do świadczeń medycznych”, a zatem zmiany wprowadzane projektem nie pozbawiają kobiet możliwości wykonywania tych badań.

 

Po trzecie, projekt nie powstrzymuje procedur zapłodnienia in vitro, uregulowanych w odrębnej i niezmienianej przez projekt ustawie o leczeniu niepłodności. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, ustawa  szczególna dopuszczająca określone w niej działania wchodzące w skład procedury in vitro, stanowić będzie wyjątek od regulacji przewidzianych w ustawie obywatelskiej.

 

Jednocześnie należy przyznać, że przyjęcie ustawy jednoznacznie zakaże stosowania w celach aborcyjnych niebezpiecznych dla kobiet i zabójczych dla dzieci środków, zwanych preparatami farmakologicznej aborcji.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

 

POz

DATA: 2016-04-02 13:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co ze zdrowiem kobiety? Jak odwołacie się do zapisu głoszącego, że życie tego co jest w kobiecie jest ważniejsze niż jej zdrowie? Poza tym, skoro lekarz nie będzie wiedział czy to już sytuacja ratowania zdrowia czy życia, często ze stresu mógłby nie udzielić pomocy.
ponad 3 lata temu / xyz
 
"kobieta która nie chce mieć dzieci nie powinna uprawiać seksu pozdrawiam" Dobrze powiedziane
ponad 3 lata temu / trooper
 
Dziwne, że siedziba główna organizacji, która chroni życie dziecka od poczęcia znajduje się w państwie, gdzie aborcja jest powszechnie dopuszczona. Ponadto zapowiedziany artykuł 152kk mówi, iż kobieta dopuszczająca się usunięcia ciąży MOŻE być zwolniona z sankcji prawnych. Kuriozalna jest już sama sytuacja, w której możliwość wymierzenia takiej kary istnieje. Jeśli by się zgodzić z @Wolnościowiec, to może pomyślimy o wprowadzeniu praw, jakie obowiązywały w 18-wiecznej Anglii i zaczniemy karać za próby samobójcze, zamiast takim ludziom pomagać?
ponad 3 lata temu / 2237xp83eer
 
Za kradzież jest kara a złodziej kradnie ,jedna matka już w zyciu płodowym walczy o dziecko kiedy okaze się jest chore a druga bez sumienia zabije chociaż jest zdrowe wiec nie ma się co denerwować -złodziej żeby nie trafi do więzienia nie powinien kraść a kobieta która nie chce mieć dzieci nie powinna uprawiać seksu pozdrawiam
ponad 3 lata temu / szczęśliwa mama 5 dzieci
 
@Wolnościowiec A za poronienie powinna odpowiadać jak za nieumyślne spowodowanie śmierci? W dodatku jeśli wyrzuci resztki po poronieniu do sedesu to należy ją ukarać za zbezczeszczenie zwłok?
ponad 3 lata temu / trooper
 
A odpowiedzialność ojca? Czy Pan uważa, że jest tylko dawcą nasienia?
ponad 3 lata temu / Teresa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "42319"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.