DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 72  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Gandalf kontra Dumbledore


Dlaczego współczesny świat tak bardzo pokochał sagę o Harrym Potterze? Dlaczego powoli zapomina dzieła Tolkiena lub postrzega je jako archaiczne? Odpowiedź nasuwa nam wynik pojedynku dwóch niezwykle fascynujących mędrców stworzonych piórami
J. K. Rowling i J. R. R. Tolkiena.

 

Atomizacja społeczna, silna orientacja na zdobywanie i posiadanie dóbr, potrzeba osiągania sukcesu niemal bez ponoszenia kosztów… – konsumpcyjnie nastawione społeczeństwa Zachodu z dekady na dekadę stawiają coraz większe wymagania otaczającej rzeczywistości, nie dostrzegając często potrzeby ponoszenia ofiar na rzecz wspólnoty: zarówno tej małej, jaką jest rodzina lub parafia, jak i tej dużej, jak naród.

 

Ta konstatacja towarzyszyła mi, gdy sięgnąłem ponownie po wielu latach po książki Joanne K. Rowling o Harrym Potterze, młodym czarodzieju, który musi stawić czoło potężnemu czarnoksiężnikowi. Równocześnie odświeżono nam nieco ostatnio postać geniusza powieści fantasy Johna Ronalda Reuela Tolkiena, dzięki premierze książki Upadek Gondolinu (jest to być może ostatni już zbiór zredagowanych notatek wielkiego pisarza).

 

Rozdźwięk między światem naszkicowanym przez Tolkiena a uniwersum Rowling wydaje się ogromny. I obrazuje głęboką przemianę duchową współczesnych społeczeństw.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 

Izraelski resort zdrowia zalecił odwołanie wszelkich wycieczek zaplanowanych do 4 marca, w ramach których uczniowie z bliskowschodniego kraju mieli odwiedzić nasz kraj. Wszystko przez epidemię koronawirusa – wynika ze słów ministra edukacji Rafiego Pereca. Tego typu wyjazdy stanowią istotny element zdobywania wiedzy na temat historii Holokaustu przez izraelskich uczniów.

 
 

Duże firmy holenderskie, w tym Shell i KLM, podpały ideologom „sekty klimatycznej”. Chodzi o to, że w latach 90. wspierały finansowo badania, które wykazały sceptycyzm wobec dogmatów o zmianach klimatu. Atak nie jest przypadkowy. Ze zmian klimatycznych uczyniono dziś niemal religię i chociaż istnieją duże wątpliwości naukowe, co do tych teorii, to wyrażający je badacze są marginalizowani, a nawet stają się obiektem ataków. Istnieje już nawet zarzut „klimatycznego negacjonizmu”, który stał się rodzajem cenzury i ograniczania wolności badań naukowych. Dzisiaj granice nauki wyznacza przecież… Greta Thunberg.

 

Kard. Paul Josef Cordes, były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum opublikował artykuł, w którym komentuje relacje pomiędzy Bogiem a wszystkim tym co stworzył. Hierarcha zwraca szczególną uwagę na ziemię, kosmos i zwierzęta. Jednocześnie w kontekście Synodu Amazońskiego przestrzega cały Kościół przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi – Gai.

 

Polscy katolicy w Wielkiej Brytanii zostali pozbawienia możliwości udziału w forum na temat stosunków polsko-brytyjskich po Brexicie i wspólnych wartości, które łączą oba społeczeństwa.

 

„Wicepremier Gowin, który powinien dziękować losowi, że udało mu się wsiąść do szalupy PiS po tym, jak odrzuciła go macierzysta PO, poczyna sobie obecnie jak kukułka w nie swoim gnieździe. Nie dość, że mając nikłe realne poparcie, rości sobie coraz większe pretensje, to jeszcze przygarnia pod swoje skrzydła najgorsze odpady z… PO właśnie”, pisze na łamach tygodnika „SIECI” Witold Gadowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.