DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Gambrinus i sześciu świętych patronów piwa, o których nie miałeś pojęcia

Gambrinus i sześciu świętych patronów piwa, o których nie miałeś pojęcia
#AUGUSTYN    #ARNULF    #ARNOLD    #Z METZU    #PIWO    #PATRON    #PIWOWARZY    #PATRONI PIWA    #PATRONI PIWOWARÓW    #WACŁAW    #ŁUKASZ    #GAMBRINUS

W gorące dni lata częściej niż zwykle sięgamy po napoje chłodzące. Jednym z najpopularniejszych ich rodzajów pozostaje piwo – jednak nawet w katolickiej Polsce mało kto wie, iż piwo doczekało się oficjalnego zapisu tekstu błogosławieństwa w „Rytuale Rzymskim”, a sam napój i jego twórcy mają swoich świętych patronów!

 

Jeżeli ktoś już słyszał o patronie piwa, najczęściej mówi o świętym Patryku. Nic bardziej mylnego – w Tradycji kościoła nigdy nie uchodził on za patrona piwowarów, jest to raczej efekt współczesnych irlandzkich zabiegów marketingowych, w niezbyt znaczącym stopniu związanych z pobożnością.

 

Kto zatem przez wieku zasłużył na wspominane miano patrona piwowarów?

 

1. Święty Kolumban

 

Tak jak święty Patryk, Kolumban był duchownym irlandzkim – uznawany jest za jednego z patronów tego kraju. Dlaczego o jego wstawiennictwo modlą się jednak piwowarzy? Na ten temat krążą aż trzy opowieści – według jednej opat miał rozbić samym tylko dmuchnięciem beczkę z piwem, przygotowaną przez irlandzkich pogan jako ofiarę dla jednego z bożków. Wedle innej pewnego razu wezwał do siebie jednego z mnichów, który tak się spieszył, że zapomniał zatkać kurka od beczki z piwem. To jednak, niewytłumaczalnym sposobem, nie wylało się. Trzecia legenda mówi natomiast o rozmnożeniu przez Kolumbana… właśnie piwa.

 

Opat ów był przy okazji bardzo pobożnym duchownym – ustanowił reguły, według których za odprawianie Mszy świętej bez odpowiedniej dbałości - bez obciętych paznokci lub z nieogolonym zarostem - jego podwładnym należała się kara chłosty.

 

2. Święty Arnulf z Metzu i Święty Arnulf z Soissons

 

Arnulf z Metzu jest najczęściej wymienianym patronem piwowarów. Zasłynął z cudownego rozmnożenia piwa i uratowania tym sposobem oblężonego przez Arabów miasta w południowej Francji.

 

Co ciekawe, niemal czterysta lat później do świętości podniesiono innego biskupa o imieniu Arnulf (ordynariusz Soissons), który wśród ubogiej ludności dziesiątkowanej przez zarazę szerzył zwyczaj picia piwa. Trunek był bezpiecniejszy od wody.

 

3. Święty Augustyn z Hippony

 

Tak, tak. Przesławny Doktor Łaski również zasłużył na miano patrona piwowarów – obok wielu innych zawodów oraz ludzkich trosk. Nie jest do końca jasne w jaki sposób zasłużył na to wyróżnienie, pewne jest jednak, że za swego patrona uważają go pracownicy lokalnych browarów w Bawarii i innych częściach południowych Niemiec.

 

4. Święty Łukasz Ewangelista

 

Chociaż za życia autora jednej z Ewangelii piwo nie było w naszym kręgu kulturowym szczególnie cenione (preferowano spożywanie wina), w niektórych regionach i jego okrzyknięto patronem producentów piwa. Tak jak w przypadku świętego Augustyna – nie do końca wiadomo dlaczego.

 

Wiemy jednak, że produkcja piwa jest zajęciem bardzo pracochłonnym, a Ewangelista patronuje m.in. introligatorom, lekarzom, chirurgom, malarzom, rzeźbiarzom, grafikom, historykom, notariuszom i złotnikom, więc dlaczego nie mieli uciekać się do niego i piwowarzy?

 

5. Święty Wacław

 

Wśród patronów piwowarów jest także książę-męczennik – święty Wacław z Przemyślidów. Znany jest głównie z pomocy biednym i męczeńskiej śmierci. Niewielu wie, że patronuje również wytwórcom piwa.

 

6. Gambrinus

 

O Gambrinusie w niektórych kręgach zwykło mówić się jako o świętym ze względu na pewne lokalne tradycje, ale wiemy na pewno, że nim nie jest. To na wpół mitologiczna postać, uznawana czasem za twórcę piwa i flamandzkiego króla.

 

Jednak według kilku lokalnych tradycji Gambrinus uosabia radosne korzystanie z alkoholu – mówiono o nim, że potrafił wypić więcej piwa niż jakikolwiek współczesny mu człowiek.

 

Piwowarzy polecamy jednak modlić się za wstawiennictwem osób wymienionych w pierwszych pięciu punktach. Gambrinus bowiem – wbrew informacjom rozpowszechnianym w Internecie i przedstawianym w niektórych książkach – prawdopodobnie nigdy nie istniał, a Kościół nigdy nie wyniósł go na ołtarze.

 

 

malk

 

 

 


DATA: 2019-02-13 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moim patronem piwa jest na ten tydzień Femme Fatale :- Właśnie kupiłem skrzyneczkę, fajne ciemne piwko...
4 miesiące temu / Homme Fatale
 
Sierpień miesiącem abstynencji? Proszę bardzo. Na rynku mamy kilka dobrych piw do 0,5% alkoholu. Również mamy wino bezalkoholowe.
5 miesięcy temu / Jak to nie ja, jak ja.
 
Sierpień miesiącem abstynencji? Proszę bardzo. Na rynku mamy kilka dobrych piw do 0,5% alkoholu. Również mamy wino bezalkoholowe.
5 miesięcy temu / Jak to nie ja, jak ja.
 
A gdzie wzmianka o Sw Brygidzie Szwedzkiej?
5 miesięcy temu / FrodoUK
 
Zabrakło Bernarda z Wąbrzeźna. Ten podobno napełnił wyschniętą studnie wodą i dzięki temu możliwa było produkcja piwa grodziskiego w Grodzisku Wielkopolskim. Do dziś są procesje z beczką piwa jako wotum dziękczynne dla tego mnicha.
5 miesięcy temu / trooper
 
A co w takim razie z sierpniową abstynencją od alkoholu?
ponad 3 lata temu / xyz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.