DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 34  >   HISTORIA

Łukasz Stach

Gabby i reszta, czyli polski ślad w USAAF


Udział polskich lotników w trakcie II wojny światowej kojarzy się najczęściej z Bitwą o Anglię. Zdecydowanie mniej znane okazują się późniejsze walki Polaków nad europejskim niebem, a już niemal nieprzenikniony płaszcz niewiedzy okrywa udział Polaków (bądź osób o polskich korzeniach) w działaniach amerykańskich sił powietrznych. Tymczasem jest to nie mniej ciekawa opowieść o skomplikowanych losach naszych rodaków, których trudna rzeczywistość czy też wojenna zawierucha rzuciła za Atlantyk.

Jednym z najbardziej znanych pilotów myśliwskich amerykańskiej armii walczących z Niemcami był Francis Gabreski, potomek ubogich imigrantów z Polski. Urodzony w roku 1919 jako Franciszek Gabryszewski, w Oil City (Pensylwania), chciał zostać lekarzem, jednak pomimo dostania się na wymarzone studia, nie zdołał ich ukończyć. Z trudem zaliczył pierwszy rok. Tymczasem zainteresował się lotnictwem i wylatał kilka godzin w jednej z prywatnych szkół lotniczych. Na drugim roku studiów na uczelnię zawitała grupa oficerów werbunkowych amerykańskiego lotnictwa wojskowego. Gabreski wypełnił formularz, co przesądziło o jego dalszym losie.
 
Gabby
Początkowo wydawało się, że Gabreski nie będzie należał do grona asów przestworzy. W trakcie swego pierwszego samodzielnego lotu był po prostu przerażony, a zdawał sobie też sprawę, że jego postępy nie są tak szybkie jak jego kolegów. Dzięki zmianie instruktora w listopadzie 1940 roku ukończył podstawowe szkolenie, a w marcu 1941 otrzymał promocję na podporucznika.

Kolejnym etapem jego kariery stała się baza powietrzna na Hawajach, gdzie 7 grudnia zastał go japoński atak. Francis Gabreski był jednym z niewielu amerykańskich pilotów, którzy zdołali wówczas wystartować do walki...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.

 
 

Czy europejskie kraje powinny umożliwić powrót obywatelom, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Austriacy mówią kategoryczne NIE. Duńczycy z kolei nie mają nic przeciwko.

 

Czy papież jest monarchą? Gdzie się podziała potrójna korona następców świętego Piotra? Do czego są powołani Ojcowie Święci? Czy Kościół Katolicki nie mógłby wyglądać tak jak wspólnoty protestanckie, które nie mają swojego papieża? Na te i wiele innych pytań w specjalnym wydaniu programu JA KATOLIK prosto z Rzymu sprzed kościoła św. Balbiny odpowiadają Krystian Kratiuk (redaktor naczelny PCh24.pl) i Jerzy Wolak („Polonia Christiana”).

 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!

 

Obrona egalitaryzmu w porządku społeczno-politycznym jest błędem natury filozoficznej. Kiedy natomiast egalitaryzm usiłuje się zastosować w odniesieniu do Kościoła, błąd ów staje się pomyłką natury teologicznej, ponieważ Pismo Święte wyraźnie mówi, że Jezus Chrystus ustanowił hierarchię, by zarządzała Jego Kościołem. Co więcej, wysiłki zwolenników równouprawnienia, zmierzające do zniesienia różnic pomiędzy świeckimi a duchowieństwem, prowadzą do wypływającego stąd zanegowania sakramentu święceń kapłańskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.