DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Fundacja Życia i Rodziny pyta, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego „odpowiada”

Fundacja Życia i Rodziny pyta, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego „odpowiada”

Jakiś czas temu w tygodniku „Newsweek” pojawił się tekst opisujący ogromny strach wielu przedstawicieli środowiska wykładowców akademickich. Strach sprokurowany pytaniami Fundacji Życia i Rodziny skierowanymi do rektorów polskich uczelni, na których wykładany jest kierunek gender studies. Jedno z nich brzmi: jakie zagadnienia są tam poruszane. Kolejne: kto konkretnie prowadzi zajęcia?

 

Atmosfera grozy, która wylewała się ze stron zatroskanego o los biednych wykładowców tygodnika Tomasza Lisa aż biła po oczach. „To początek nagonki. Każde prześladowania zaczynają się tak samo: najpierw lista podejrzanych, potem wyodrębnienie i napiętnowanie, na koniec eksterminacja, która w tym przypadku może się przeobrazić w żądanie zamknięcia określonych kierunków studiów lub zwolnienia pracowników naukowych zajmujących się kwestią gender, choćby jako metodą badawczą” – stwierdziła wówczas zacytowana za „Gazetą Wyborczą” prof. Ewa Graczyk z wydziału filologicznego gdańskiej uczelni.

 

Zainteresowany tematem z niecierpliwością czekałem na dalszy rozwój wypadków. Dziś trafiłem na tekst Fundacji Życia i Rodziny autorstwa pani Katarzyny Malcharczyk. Autorka pozwoliła sobie zacytować fragmenty odpowiedzi, jakiej na pytania fundacji udzielił prof. dr hab. Artur Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że będzie ona na aż takim „poziomie”.

 

„Wzywam do sprecyzowania zapytania poprzez jednoznaczne wyjaśnienie terminów „gender studies” – jakiej dziedziny naukowej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (…) dotyczy zapytanie” – napisał prof. Jezierski.

 

„Powyższą odpowiedzią rektor Uniwersytetu Wrocławskiego naraża się na śmieszność, pośrednio przyznając, że to, czego uczy, jest niezdefiniowanym bełkotem. Jeżeli rektor nie potrafi zdefiniować pojęcia, które na jego uczelni potrzebuje osobnej jednostki organizacyjnej, to należy zadać pytanie, na jakiej podstawie i po co utworzono na Instytucie Filologii Angielskiej coś takiego, jak Center for Gender Studies? Idąc dalej, kto ma znać odpowiedź na pytanie o to, co to jest gender, jeśli nie naukowcy kierujący uczelnią, która w ofercie ma zajęcia o takiej nazwie?” – komentuje pani Katarzyna.

 

Jestem tego samego zdania. Tego typu „odpowiedź” to po prostu GROTESKA! Czy człowiekowi z tytułem „profesor” przed nazwiskiem wypada robić tak dziwne uniki i „grać na czas”?

 

Kolejny fragment „odpowiedzi” prof. Jezierskiego jest jeszcze „lepszy”: „Wytworzenie takiej informacji wymaga podjęcia dodatkowych działań o znacznym nakładzie pracy i czasochłonnych”. Że co proszę? Przecież to jakieś żarty! Gdybym ja w odpowiedzi na jakiekolwiek pismo urzędowe powołał się na zbyt duży nakład pracy związany z odpowiedzią na nie zostałbym pociągnięty do odpowiedniej odpowiedzialności.

 

Pozwolę sobie więc zadać to samo pytanie, co pani Malcharczyk: na co idą nasze pieniądze?

 

 

Tomasz z Bełchatowa

 

 


DATA: 2017-03-15 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na podstawie tekstu trudno jest jednoznacznie ocenić kto ma a kto nie ma racji. Warto byłoby opublikować całą treść zapytania i całą treść odpowiedzi. To co tutaj się przedstawia wygląda na wyrwane z kontekstu zdania.
ponad 3 lata temu / Kasia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.