DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Fundacja Ad Arma: unijne regulacje dają więcej swobody w dostępie do broni niż polskie prawo

Fundacja Ad Arma: unijne regulacje dają więcej swobody w dostępie do broni niż polskie prawo
źródło: pixabay.com

Regulacje Unii Europejskiej, bardzo restrykcyjne z punktu widzenia pełnego i powszechnego dostępu do broni, przyznają o wiele więcej swobód w kwestii posiadania i nabywania broni niż polskie prawo krajowe - informuje Fundacja Ad Arma.

 

W Polsce trwa debata dotycząca zmiany przepisów o broni i amunicji, które mają być przeprowadzone ze względu na wymogi prawa Unii Europejskiej, a konkretnie dyrektywę Rady UE 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. „To istotny dokument z punktu widzenia zarówno aktualnego jak i potencjalnego stanu bezpieczeństwa Polaków i warto bliżej go przeanalizować” – przekonuje Jacek Hoga, prezes fundacji Ad Arma.

 

Zgodnie z dyrektywą, bez pozwolenia będzie można posiadać broń należącą do tzw. kategorii C, czyli m.in.: wszystkie strzelby o długości całkowitej powyżej 60 cm, jednostrzałowe strzelby, jednostrzałowe karabiny centralnego zapłonu, jednostrzałowe pistolety bocznego zapłonu. Według unijnych przepisów, do jej posiadania wystarczy rejestracja, czyli poinformowanie odpowiedniego organu o fakcie zakupu takiej broni.

 

Równocześnie, według wytycznych UE, można poszerzyć obywatelom dostęp do broni z tzw. kategorii A, czyli broni ogólnie niedozwolonej do posiadania w rękach cywilnych, m.in. broni samoczynnej. Dyrektywa zezwala na ich posiadanie, jeżeli mogłoby to zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury, w celach obrony narodowej, w celach edukacyjnych, kulturowych, badawczych i historycznych.

 

„Wszystkie te wymagania spełniają obecnie polscy strzelcy sportowi, kolekcjonerzy oraz organizacje pro obronne. Przepisy polskie, w przeciwieństwie do unijnych, kategorycznie zabraniają im jednak posiadania broni samoczynnej" - tłumaczy Jacek Hoga.

 

Dyrektywa przewiduje również możliwość posiadania broni na własne pozwolenie osobom poniżej 18 roku życia oraz dopuszcza posiadanie więcej niż 10 nabojowych magazynków do broni krótkiej oraz więcej niż 20 nabojowe magazynki do broni długiej, co w Polsce było niedawno przedmiotem gorącej dyskusji społecznej w środowisku strzeleckim.

 

„Prawo unijne jest bardzo dalekie od ideału. Z punktu widzenia powszechnego prawa do posiadania broni jest restrykcyjne. Przewiduje jednak o wiele więcej swobód w kwestii posiadania i nabywania broni niż polskie prawo krajowe" - mówi Jacek Hoga.

 

Fundacja Ad Arma


DATA: 2019-11-05 13:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jot W 2018 roku w USA w wyniku strzelanin zginęło 1000 osób. Było kilkanaście tysięcy incydentów z bronią przypadkowe wystrzały etc. Życie straciło niemal 10 tysięcy osób. A teraz przełóż to na polskie warunki.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Hehehe, dobre. Bardzo dobre. Ta sama dyrektywa posiada art. 3 o treści "Państwa Członkowskie mogą w swym ustawodawstwie uchwalić przepisy surowsze niż przewidziane w niniejszej dyrektywie". Dziękuję, pozamiatane.
ponad 1 rok temu / Mati
 
Ktokolwiek podnosi argument o konieczności kontroli, nie zdaje sobie sprawy ze swobód jakie ma dzisiejszy rynek CP. KAŻDY może mieć tyle rewolwerów, ile chce, I... nie ma masowych mordów itp. Ludzie są zniewoleni I pragną żeby ktoś im ułożył życie. Zgadzają się na odebranie sobie prawa do obrony własnej, byleby tylko ktoś się nimi zajął.. Paranoja. Plus: gdzie są teraz ci krzyczący Unia, Unia, demokracja - wystarczyłoby wdrożyć prawo unijne, I będzie milowy krok do przodu w swobodach obywatelskich.
ponad 1 rok temu / Irek
 
Warto przeczytac ksiazke Jacka Hogi "Dzieci i Bron", bardzo rzeczowo obala argumenty przeciwko posiadaniu broni, tez porusza inne ciekawe tematy, na mnie zrobila duze wrazenie. Polskie prawo jest restrykcyjne bo nasi zarzadcy neokolonii boja sie bardziej nas niz zagrozenia z zewnatrz, boja sie ze polapiemy sie ze w 1989 tak naprawde nie odzyskalismy niepodleglosci tylko zmienil sie nasz zarzad nie jest juz w Moswkie tylko w USraelu.
ponad 1 rok temu / Dzieci i bron
 
Tak z przekonania czy służbowo?
ponad 1 rok temu / @TZ
 
ollek - a kto będzie kontrolował żeby terroryści nie rozjeżdżali kradzionymi samochodami np ciężarówkami? Obecnie NIKT nie kontroluje rynku czarnoprochowej broni - niema rejestracji, pozwoleń - ludzie sprzedają nowe, używane - na allegro,olx i wśród znajomych, wysyłkowo, osobiście - całkowita dzicz - rzekłbyś. Gdzie te masowe mordy? Rewolwery są sześciostrzałowe nawet więcej LeMatt, wymiana bębna kilka sekund, możesz ich mieć choćby dziesięć przy sobiebębny albo i rewolwery - gdzie te zmasowane mordy? Co za mentalnie zniewolony naród? Jesteś esbekiem że tylko ty chcesz mieć? Kochanka żony można załatwić sztachetą, nożem - kto będzie kontrolował sztachety, noże itd? "Jeśli damy ludziom wolną rękę, to za chwilę ludzi nie będzie na ulicach." Jak widzisz jest wolna ręka, dwie a nawet wolne nogi w broni czarnoprochowej - jak ty żyjesz bez ludzi na ulicach? Bo chyba już wszyscy wystrzelani?
ponad 1 rok temu / Jot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.