DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Fundacja Ad Arma: alarmujące wnioski z raportu o liczebności Sił Zbrojnych RP

Fundacja Ad Arma: alarmujące wnioski z raportu o liczebności Sił Zbrojnych RP
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Model Sił Zbrojnych RP, powstały po zawieszeniu obowiązkowego poboru, nie jest w stanie zabezpieczyć zastępowalności i szkolenia rezerw Wojska Polskiego, i wkrótce wyczerpie swoje możliwości – wynika z najnowszego raportu Fundacji Ad Arma dotyczącego liczebności SZ RP.

 

Fundacja Ad Arma opublikowała właśnie najnowszy raport dotyczący liczebności Sił Zbrojnych RP. Dokument przedstawia wielkość naszej armii w bardzo szerokim horyzoncie czasowym (1918-2020), z uwzględnieniem kulturowych, politycznych i demograficznych uwarunkowań.

 

Debata publiczna na temat wielkości naszej armii składa się przeważnie z propagandowych sloganów, politycznych obietnic, dalekosiężnych wizji i ciągłych zapewnień o gotowości bojowej, niezależnie od stanu ukompletowania jednostek. Rzuca się w oczy niemal zupełny brak posługiwania się miernikami i danymi liczbowymi, będącymi podstawą do prezentowania wniosków i argumentów. Celem naszej publikacji jest uzupełnienie tej luki i umożliwienie szerszemu gronu odbiorców wyrobienia własnego zdania na temat wielkości i rzeczywistego potencjału naszej armii – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

 

Główną część raportu stanowią tabele, rysunki i wykresy obrazujące różne aspekty związane z aktualną oraz historyczną liczebnością SZ RP. Ich analiza prowadzi do alarmujących wniosków.

 

W ocenie Fundacji, decyzja polityczna o zwieszeniu obowiązkowego poboru podjęta w 2010 r. nieuchronnie musiała doprowadzić do wyczerpania się powstałego modelu SZ RP określonego w raporcie jako „armia ochotnicza, mobilizowana bez poboru”. W 2020 r. dostrzegalne są istotne wskaźniki, że przyjęte rozwiązanie nie jest w stanie zabezpieczyć zdolności SZ RP.

 

Obecny model polskiej armii jest rozwiązaniem krótkowzrocznym, które nieuchronnie prowadzi do wyczerpania rezerw i zasobów kadrowych. Skutkuje również znacznym obniżeniem gotowości bojowej oraz redukuje możliwości odstraszania. Jest on jednak chętnie utrzymywany z powodów politycznych oraz ignorancji osób decyzyjnych. Już teraz widać duże problemy z obsadzeniem podstawowych stanowisk a już wkrótce, jak wynika z prognoz opracowanych na podstawie dostępnych danych, po prostu zabraknie nam żołnierzy – tłumaczy Jacek Hoga.

 

Zdaniem Fundacji, bez zdecydowanych działań naprawczych możliwym (oraz częściowo widocznym w 2020 r.) kierunkiem rozwoju SZ RP jest stopniowe pozbywanie się zdolności „ciężkich” i przechodzenie na zdolności lekkie. W konsekwencji będzie to oznaczać odejście od określenia „siły zbrojne”, charakteryzujące się pełnym spektrum zdolności militarnych, w kierunku określenia „milicje”.

 

Objęty przez rządzących Polską kierunek działań może de facto doprowadzić do zrezygnowania z sił zbrojnych jako atrybutu państwa – podkreśla prezes Fundacji Ad Arma.

 

Źródło: Fundacja Ad Arma

TK


DATA: 2020-08-05 15:26
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To co kiedyś powiedział minister Radosław Sikorski w 2015 roku za czasów rządów PO :"silna bundeswehra gwarantem bezpieczenstwa " MA NAS KTO BRONIĆ :-
5 miesięcy temu / Marco
 
Kolesiarstwo. Wola wywalic zolnierza z 12letnim stażem bo raz mu sie noga powinela na wf a dowodca kazal wystawic opinie 3 bo wtedy ma mozliwosci takiego zwolnienia i wola wziasc kogos z ulicy ktory de fakto nie powinien psychotestow przejsc. Do tego brak mozliwosci awansu bo na szkolke trzeba sie dostac a to graniczy czasem z cudem. Chłopaki juz wola byc szeregowymi i siedziec cicho, robic swoje i unikac kadre ktora ma 30 lat sluzby bo zadania postawione im i ich obowiazki splywaja na nas. Wf?. Oczywiscie staje sie problemem. Poczawszy od tego ze nie jestesmy wszyscy rowno traktowani. Niech przysla komisje z wawy i tabela wynikow diametralnie sie zmieni. Jesli chodzi o sprzet na jakim pracujemy to tragedia. 80te lata. Musi sie stac tragedia zeby ktos zauwazyl czym sie poruszamy i na czym pracujemy. A najsmieszniejsze jest to i praktykowane w calej armi ze jak maja byc pokazy sprzetu czy ktos ma przyjechac to kaza wystawic najlepsze co mamy a skansen stoi ukrety w garazu. Parodia????????????
5 miesięcy temu / Żołnierz 2
 
WP, MW od dawna nie jest wojskiem, brak sprzętu okrety to muzeum. Wojska Specjalne trzymają poziom, reszta armii jest śmiechu warta. Tylko po to, żeby hodować oficerów i generałów, tylko szkoda, że Ci co mieli wiedzę pouciekali za czasów Macierewicza i Misiewicza. Cieszę się, że mnie już nie ma w tym cyrku.
5 miesięcy temu / Emeryt
 
Wojsko bez wojny staje się armią sprzątaczek. To już było. Teraz wojsko jest na pokaz, dywizje do zdobywania szlifów generalskich, politycy pokazują się w TV na tle spektakularnych zakupów, samoloty i inne. Jeżeli chodzi o sprzęt, wyposażenie to tu jest dramat. Drobny sprzęt pamięta lata 80-te. Tego żaden general, czy polityk nie wie, bo jak to w wojsku, podstawa to pomalować trawę na zielono.
5 miesięcy temu / Emeryt
 
Wygórowane normy z wf?chyba żartujesz. 3km biegu ,pompki lub drążek i brzuszki. Wszystko podzielone na grupy wiekowe. Problemy są z rozwojem zawodowym,przejściem między korpusami, kolesiostwem, powiązaniami rodzinnymi i dowódcami którzy myślą że żołnierze to ich własność i mają prawo decydowania o wszystkim chcą szacunku ale sami go nie mają a nie do siebie ani do podwładnych
5 miesięcy temu / Żołnierz
 
Do Usman: tu nie chodzi o żadne "przywalanie pisowi". Tu chodzi o normalną, rzeczową dyskusję od której od lat jesteśmy odzwyczajani. Proszę o rzeczowe, merytoryczne agrumenty nt. tematu raportu Ad Arma lub samego raportu. Kto komu chce "przywalić" jest właśnie zagrywką z piaskownicy polityków rządzącym naszym nieszczęśliwym krajem. Trick polityków polega na przeniesieniu dyskusji na pola emocji i zgubieniu sedna sprawy. Gdybyśmy mieli mężów stanu lub chociaż ludzi odpowiedzialnych...
5 miesięcy temu / Robix
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.