DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Front Narodowy pierwszą siła polityczną we Francji

Front Narodowy pierwszą siła polityczną we Francji
fot. WOSTOK PRESS/MAXPPP/FORUM

Po raz pierwszy prawicowy Front Narodowy (FN) odniósł druzgocące zwycięstwo wyborcze. W wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał 24,96 proc. głosów, wyprzedzając zdecydowanie centroprawicową Unię na Rzecz Ruchu Ludowego (UPM, 20,8 proc. głosów) i rządzącą Partię Socjalistyczną, na którą głosowało tylko 13,98 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 43 procent.


Na przyznanych Francji 74 miejsca w Parlamencie Europejskim 24 obejmie Front Narodowy. Unia na rzecz Ruchu Ludowego zdobyła 20 mandatów, 13 sprawować będą socjaliści, siedem przedstawiciele centrowego ugrupowania UDI-MoDem. Sześć mandatów zdobyli Zieloni, trzy Front Lewicy.


Prasa francuska pisze o powyborczym „szoku”. Według lewicowego „Liberation” „szokująca fala wywołana przez partię Marine Le Pen przekracza granice kraju i zagraża idei europejski”. „Le Figaro” twierdzi, że „Front Narodowy prezentuje się jako pierwsza partia Francji. Dla Marine Le Pen jest to osobiste zwycięstwo, bo odniosła sukces wprowadzając nowy styl, który usunął wcześniejsze bariery ograniczające postępy Frontu Narodowego”. Komunistyczna „Humanité” uważa, że przyczyn zwycięstwa FN należy upatrywać „w szkodach, jakie wyrządziła polityka zaciskania pasa, ignorująca wszystkie odniesienia do wartości lewicy”. Dziennik „L’Alsace” słusznie twierdzi, że „tradycyjne partie polityczne powinny dokonać samokrytyki. Muszą przede wszystkim zbliżyć się do wyborców. Dotyczy to tak samo Unii Europejskiej, bo w przeciwnym razie ta wielka idea przekształci się w maszynę do produkowania papierów”.


- Wynik wyborów europejskich świadczy o bankructwie tradycyjnych, francuskich partii politycznych, przede wszystkim Partii Socjalistycznej – tłumaczy w rozmowie z PCh24.pl politolog i historyk, Reynald Secher. - Trzeba pamiętać, że Francja jest krajem bardzo scentralizowanym, a wybierany na pięcioletnią kadencję prezydent posiada władzę niemal absolutną. Francuzi nie mają demokratycznych sposobów przeciwstawienia się jej. Głosując na Front Narodowy zamanifestowali sprzeciw wobec socjalistów, którzy kłamstwami, manipulacjami, obietnicami bez pokrycia robili wszystko, by zdobyć władzę – podkreślił.


Francuski politolog uważa, że był to też protest przeciwko niekompetentnej francuskiej elicie politycznej, w dużej mierze kształconej w murach „prestiżowej” Wyższej Szkoły Administracji (L’ENA). Najlepszym tego przykładem jest prezydent François Hollande. – Głosując na Front Narodowy mieszkańcy Francji powiedzieli, że nie chcą lewicowej polityki masowego bezrobocia, niekontrolowanej imigracji, ograniczania tożsamości narodowej i przekazywania kompetencji rządu do Brukseli – podkreślił Reynald Secher. Jego zdaniem, socjaliści nie wyciągną właściwych wniosków z wyników niedzielnych wyborów i będą uważać, że bez politycznych zmian uda im się odzyskać społeczne zaufanie. Słuszność tej diagnozy potwierdza wystąpienie premiera Manuela Vallsa. - Trzeba czasu i o ten czas proszę. Nie ma mowy o obniżaniu poprzeczki i braku odpowiedzialności, pozostawieniu placu skrajnej prawicy, ani też o rozwiązaniu parlamentu. Mandat został dany prezydentowi Republiki na pięć lat, mamy większość parlamentarną – podkreślił socjalistyczny premier.


Jak twierdzą eksperci analizujący francuską scenę polityczną, jeśli w ciągu najbliższych miesięcy socjaliści nie poprawia stanu gospodarki i społecznych nastrojów, to nad Sekwaną dojdzie do bardzo poważnego kryzysu.Franciszek L. Ćwik


DATA: 2014-05-26 18:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@halicz: "Chyba że nagle dziwnym trafem front zamieni się w kolejną marionetkę wykonującą syjonistyczną robotę". ---> Brukowiec "BILD" rzuca już po 2 dniach w eter, czytamy: "Jest AfD nagle całkiem normalną partią?" (Ist die AfD plötzlich eine ganz normale Partei?) ... "Normalną" tzn. na linii z agendą brukselskiego Kremla. ... Może to instynkt samozachowawczy? Niewykluczone, w końcu odnoszącym sukces prawicowym populistom jak pan Lucke, przytrafiły się w postępowej Europie dość "destrukcyjne" wypadki samochodowe (Jörg Haider) lub podczas skoków spadochronowych (Jürgen Möllemann). proszę poszukać w necie: ---> "Revolutionäre oder Weicheier: Schafft sich die AfD gerade selbst ab?" Gerhard Wisnewski." (...) "Will die AfD also nur noch der Feintuning-Betrieb für die EUdSSR werden? Frau Schausten (ZDF-Propagandistin) ist jedenfalls schon mal zufrieden. Noch ein bisschen weichkochen, und dann kann man die AfD Partei vielleicht sogar im ZDF-Fernsehrat dulden (...).
ponad 6 lat temu / Tiberias
 
niech zgadnę??? Polityka wszelkich możliwych "brudnych trików" w celu skompromitowania frontu na arenie europejskiej jak i domowej, zastraszania, morderstwa. To czas diabelskiego nwo i zrobią wszystko żeby doprowadzić do niego. Chyba że nagle dziwnym trafem front zamieni się w kolejną marionetkę wykonującą syjonistyczną robotę.
ponad 6 lat temu / halicz
 
"Jak twierdzą eksperci analizujący francuską scenę polityczną, jeśli w ciągu najbliższych miesięcy socjaliści nie poprawia stanu gospodarki i społecznych nastrojów, to nad Sekwaną dojdzie do bardzo poważnego kryzysu." Socjaliści nie są w stanie poprawić stan gospodarki,oni są konsumentami. Read more: http://www.pch24.pl/front-narodowy-pierwsza-sila-polityczna-we-francji,23166,i.html#ixzz32q9ANpW5
ponad 6 lat temu / bubu64
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.