DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Freud – protagonista rewolucji 68

Freud – protagonista rewolucji 68
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Seks staje się bożkiem dla współczesnego człowieka. W lwiej części jest to „zasługa” Zygmunta Freuda i jego niszczycielskiej myśli. Estyma, jaką cieszy się w pewnych środowiskach, wynika z mody, a nie naukowych walorów. Już przed laty rozprawił się z nią katolicki myśliciel profesor Plinio Corrêa de Oliveira.  

 

„Doktryna psychoanalityczna nie jest całkiem fałszywa” – pisał brazylijski myśliciel, profesor Plinio Corrêa de Oliveira. „Jednak to, co w niej poprawne, nie wyróżnia się oryginalnością”. Tymczasem „oryginalne są w niej przesadne zastosowania i niebezpieczne abstrakcje” – dodaje.

 

Podświadomość

 

Zwolennicy psychoanalizy wyróżniają w człowieku ego, superego oraz id. Ego to świadoma część osoby. Odpowiada za postrzeganie i rozumienie rzeczywistości oraz działania. Superego dotyczy zaś sfery wartości. W Id znajdują się natomiast pragnienia, impulsy czy popędy – podaje Encyclopedia Britanica.

 

„Według twórcy freudyzmu nieświadome [...] działania i sny dowodzą istnienia podświadomości. Składają się też na elementy naszej psychicznej energii” – zauważa brazylijski myśliciel. Twórca psychoanalizy zwracał uwagę na istniejące w podświadomości instynkty czy kompleksy.

 

„Są to systemy tendencji pogrupowane w pewien sposób i wyjaśniające cały dynamizm naszej aktywności”. Technika Zygmunta Freuda polega więc w lwiej części na badaniu znaczenia snów, przejęzyczeń, zapomnień, błędów i pomyłek. „Ich analiza pozwala odkryć rozmaite kompleksy i instynkty trzęsące naszą podświadomością. Jeden z nich to libido – popęd przyjemności seksualnej”.

 

Instynkty te powstrzymuje się jednak od wkroczenia do świadomości. Dzieje się tak za sprawą tak zwanej cenzury. „Ta funkcja psychologiczna stanowi owoc edukacji, środowiska społecznego, prawa, religii et cetera”.  Represjonuje ona i „ogranicza instynkty i kompleksy. W efekcie powstrzymuje je od pełnego rozwoju w zgodzie z ich naturalnymi tendencjami” – zauważa brazylijski myśliciel.

„Stała represja dokonywana przez „cenzurę” prowadzi do tłumienia uczuć, a w efekcie do neurozy. Aby dobrać terapię na tę chorobę, lekarz (taki jak Freud) musi odkryć prawidłowości kierujące instynktami, kształcić je, a nawet sublimować” – zauważa Plinio Corrêa de Oliveira.  

 

Trudno sprzeciwiać się freudowskiemu naciskowi na rolę podświadomości w ludzkim życiu. Jednak psychoanaliza popada w przesadę w dążeniach „do zredukowania całej psychiki do roli służebnicy instynktów człowieka”.

 

W pewnym sensie oznacza to wszak degradację człowieka do poziomu zwierzęcia. Jak bowiem zauważa katolicki myśliciel „w swojej niższej, zmysłowej części, posiadanej też przez zwierzęta, nie dopuszcza ona racjonalnego dążenia”. Tymczasem to właśnie rozum powinien kierować instynktami, prowadząc je ku wyższym celom. Zatem – wbrew freudystom – „utożsamianie instynktów z normami postępowania nie stanowi rozwiązania dla życia psychicznego. Powinniśmy natomiast dopasowywać te instynkty do racjonalnych kryteriów”.

 

Panseksualizm

 

Błędem jest także freudowskie redukowanie wszystkich aspektów życia do popędu seksualnego (libido). Nawet symbolikę snów wiązał on właśnie z tą sferą. Wiąże się z tym błąd przypisywania snom znaczenia symbolicznego.

 

Mamy tu zatem do czynienia z radykalnym uproszczeniem rzeczywistości. Niestety błąd ten zyskał uznanie tak w świecie pseudonauki, jak i w mediach i szerokich kręgach społecznych. Wszak za wszechobecną seksualizację, za rozpanoszenie się popędów we współczesnym świecie można „podziękować” Zygmuntowi Freudowi.

 

Jak zauważa Plinio Corrêa de Oliveira „seksualizacyjny wysiłek Freuda to prawdopodobnie najgłębsza charakterystyka jego doktryny. Jawi się ona raczej jako chorobliwy pomysł niż jako mądry i rzetelny twór umysłu prawdziwego myśliciela”.

 

Niestety ten chorobliwy pomysł, podobnie jak wymysły innych wrogów zachodniej cywilizacji zyskały obecnie wręcz status „religii panującej”. Czy można się wobec tego dziwić, że pogrążona w oderwanych od rzeczywistości, chorych teoriach ustępuje pod islamskim naporem?  

 

Korzystałem z tekstu profesora Plinio Corrêi de Oliveiry. Tekst pierwotnie ukazał się na łamach Legionário, nr 368, 01.10.1939 roku. Następnie został przetłumaczony na angielski (bez sprawdzenia przez autora) i opublikowany na stronie tfp.org. Powyższy przekład na język polski został dokonany na podstawie tej wersji.

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

 

 


DATA: 2019-03-18 05:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>zboczony umysł< rodzący zboczone pomysły i teorie pewnie dlatego tak chwalony i podziwiany przez świat.
3 miesiące temu / iskierka
 
libido ? popęd przyjemności seksualnej. Błąd libido to popęd do przyjemność w ogóle. Nie tylko seksualnej.
3 miesiące temu / trooper
 
artykuł z deona: "PSYCHOMITY: osoby wierzące powinny wybierać tylko chrześcijańskich psychologów" Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk
3 miesiące temu / O
 
Aby zrozumieć Freuda zacząć należy od przestudiowania czym jest sumienie w rozumieniu KK. Potem dociec istoty cnót dla równowagi psychicznej, aby na końcu rozprawić się z uczuciami wg nauki np. Św. Tomasza z Akwinu. Po drodze mieć zawsze pod ręką Ewagriusza z Pontu, by nie być jak dziecko we mgle, gdy nadchodzi kolejny demon ze swoimi podstępami, ucieknie szybciej jak przyszedł. A wtedy Freud ukaże się w swym prawdziwym obliczu - zagubionego frustrata ze zbyt nudnej i za bogatej rzeczywistości!
3 miesiące temu / Andrzej BR
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "60010"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.