DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Francuzi świętują Zesłanie Ducha Świętego

Francuzi świętują Zesłanie Ducha Świętego

Mimo powszechnie deklarowanej świeckości państwa, istnieje we Francji wielka tradycja chrześcijańska. Przejawia się ona m.in. w dużej ilości świąt kościelnych, będących dniami wolnymi od pracy. W maju są nimi: Święto Wniebowstąpienia Pańskiego i dwudniowe obchody Zesłania Ducha Świętego, które, szczególnie w Bretanii na zachodzie Francji, od wielu lat mają bardzo uroczystą oprawę. W tym roku diecezja w Rennes organizuje uroczystości na stadionie miejskim. Planuje się, że z departamentu Ille-et-Vilaine weźmie w nich udział 30 tys. osób, w tym 800 katolików, którzy przyjmą sakrament bierzmowania. W zorganizowaniu uroczystości uczestniczyło 450 wolontariuszy i 80 księży.

 

Przygotowano specjalny plakat z napisem: „Jedyny cel: spotkać Go”. Poniżej widać gratulujących sobie piłkarzy, ubranych w koszulki z napisem: „Zbawiciel”. – Ta koszulka w imię Chrystusa, zawsze wygrywa od ponad dwóch tysięcy lat – powiedział arcybiskup Rennes, ks. Pierre d’Ornellas. Hierarcha przypomniał, że „arena sportowa od zawsze była miejscem specyficznej, jedynej komunikacji”. – Bardzo szybko uświadomili sobie to pierwsi chrześcijanie, bo na niej ponosili śmierć. Dzisiaj, dla młodych, jest to miejsce kolektywnego wyzwania. Aby wygrać, trzeba stworzyć ekipę. Chrześcijanie mają Ducha Świętego, by iść wspólnie do jedynego celu: spotkania Chrystusa. Nie ma tu wygranych ani przegranych – wskazywał hierarcha.

 

Uroczystości na stadionie w Rennes organizowane są po raz drugi. Pierwszy raz odbyły się w roku 2007, gromadząc 22 tys. ludzi. Tegoroczne święto ma szczególny charakter, bo wieńczy „Rok Ducha Świętego”, który w diecezji stał pod znakiem odkrywania roli Ducha Świętego w wierze chrześcijańskiej. Cały rok liturgiczny był tu ukierunkowany na to zagadnienie. W każdej parafii utworzono tzw. „pary ambasadorskie”, mające na celu mobilizację wszystkich wspólnot katolickich.

Diecezja podjęła także wiele inicjatyw na rzecz dowartościowania sakramentu bierzmowania. – Spostrzegliśmy, że liczni młodzi i dorośli nie otrzymali tego sakramentu. Dlatego bardzo szeroko mówiliśmy o nim, proponując przystąpienie do bierzmowania na obecnej uroczystości – powiedział o. Olivier Roy, jeden z organizatorów tej akcji, podkreślając, że „przyniosła ona bardzo dobre rezultaty”.

 

W niedzielę przewidziany jest specjalny czas dla młodzieży. Przed wejściem na stadion, które rozpocznie się w południe, 5 tys. gimnazjalistów i licealistów, będzie w grupach dyskutować o Duchu Świętym. Młodzi ludzie będą wyjaśniać swoim kolegom dlaczego zdecydowali się prosić o bierzmowanie.

 

Stadion w Rennes przekształci się w miejsce modlitwy. Na jego murawie zostanie ułożony ogromny witraż. Drugi – umieszczony będzie za ołtarzem centralnym. Witraże wykonał artysta z Rennes, Alexis Ferron. Koszt uroczystości opiewający na sumę300 tys. euro został pokryty przez diecezję i ofiarodawców.

 

Diecezja w Quimper postanowiła świętować Zesłanie Ducha Świętego w siedzibie klasztoru w Landévennec. Już od 26 maja przebywało tam 1300 młodych ludzi, którzy modlili się, rozważali i medytowali o Duchu Świętym. Młodzi zebrani w 60 zespołach starali się też odpowiedzieć na pytanie: jak zostać chrześcijaninem i żyć po chrześcijańsku? Uczniowie z liceum Hartelioire z Brestu przygotowali spektakl, poświęcony Zesłaniu Ducha Świętego.

 

W niedzielę, w czasie uroczystości, ordynariusz Quimper-Leon, ks. bp Jean-Marie Le Vert, przedstawi duszpasterski program swojej diecezji na najbliższe 4 lata. Do klasztoru w Landévennec ma przybyć 15 tys. osób i 150 księży. Od dwunastu lat nie było w tej diecezji tak wielkich uroczystości.

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2012-05-26 21:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.