DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Francuskie media ostrzegają: katolicyzm nad Sekwaną powraca. „Jak zombie!”

Francuskie media ostrzegają: katolicyzm nad Sekwaną powraca. „Jak zombie!”
François Fillon. FOT.REUTERS/Gonzalo Fuentes/FORUM

Francuscy komentatorzy po zwycięstwie byłego premiera Francji, a prywatnie zadeklarowanego katolika Françoisa Fillona w prawyborach Partii Republikańskiej na prezydenta, obszernie rozpisują się o powrocie do łask katolicyzmu, który wydawał się im być martwym. Stąd w mediach ukazują się teksty o… „zombie katolikach”.

 

Fillon obiecał swoim wyborcom zachować tradycyjne wartości rodzinne i podtrzymać katolickie korzenie Francji. Mimo, że ów polityk deklaruje konserwatywne poglądy na temat małżeństwa i aborcji, powiedział jednak, że nie zamierza unieważnić ustawy z 1975 r., która zalegalizowała proceder uśmiercania dzieci poczętych.

 

Umieszczę rodzinę w samym sercu polityki publicznej – obiecał Fillon w prawyborach. Wskazywał, że rodzina „na pewno nie jest miejscem dla niebezpiecznych eksperymentów społecznych”, odnosząc się do niedawno przyjętych praw adopcyjnych dla par homoseksualnych.

 

Aby zrozumieć jego sukces w kraju, w którym liczba regularnie praktykujących katolików stale spada, socjolodzy i politolodzy wskazują na pewne „tradycje kulturowe francuskich katolików” nazywanych „les zombie Catholiques” (zombie katolikami).

 

Określenia tego użyli socjologowie Emmanuel Todd i Hervé Le Bras. W swojej książce „Le Mystere Francais,” wyjaśnili, że „katolicyzm wydaje się, iż osiągnął rodzaj życia po śmierci”. Dodali, że „ponieważ jest to kwestia tego ziemskiego życia”, to „będą go definiować jako zombie katolicyzm”.

 

We Francji – niegdyś jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie – obecnie tylko 15 proc. z liczącej przeszło 46 mln wspólnoty katolickiej „regularnie” lub „okazjonalnie”  uczęszcza na niedzielną Mszę Świętą. Nadal jednak istnieją regiony, gdzie tradycje katolickie pozostały silne pomimo spadającej liczby wyznawców. Tym m.in. tłumaczy się sukces Fillona.

 

„Zombie katolicy (…) pochodzą z regionów, gdzie stawiano największy opór wobec rewolucji francuskiej” – napisał Zaretsky.

 

„Wysoko wykształconą i merytokratyczną grupę zombie katolików charakteryzuje przywiązanie do tradycyjnych ról zawodowych i tradycyjny podział obowiązków domowych między małżonkami; silne zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności; przywiązanie do rodziny i powszechna nieufność co do mieszania się państwa w sprawy prywatne i społeczne, w tym w kwestię szkół prywatnych, głównie katolickich” – piszą socjolodzy.

 

Dodają, że Fillon skierował swój program do „katolików zombie”. Robert Zaretsky wskazał na łamach „Foreign Policy”, że Fillon „nigdy nie krył swoich przekonań”. Pochodzi z głęboko religijnej rodziny z katolickiego regionu. Czule pisze o swoim wychowaniu w książce „Faire”. Wyjaśnił w niej, w jaki sposób kształtował się jego światopogląd katolicki, kim jest jako człowiek itp.

 

Wedle socjologów, twierdzą „zombie katolików” są Wandea i Bretania. Tam właśnie Fillon uzyskał największe wsparcie. Obszary uznane za bardziej liberalne – południowe regiony, Paryż i inne duże miasta – w mniejszym stopniu opowiedziały się za nim.

 

Fillon będzie rywalizował o fotel prezydenta z liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen i z kandydatem socjalistów Manuelem Vallsem. Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia 2017 r. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska większościowego poparcia, wówczas 7 maja odbędzie się drugie głosowanie. Wtedy Francuzi wybiorą pomiędzy dwoma kandydatami, którzy uzyskali najwyższe poparcie.

 


Źródło: CNA

AS
  


DATA: 2016-12-08 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a skąd wy wiecie, że będzie Valls??!! Dopiero w styczniu są prawybory lewicy i pozycja Vallsa nie jest taka silna, ani jego udział w ostatecznych wyborach przesądzony.
ponad 3 lata temu / kia
 
Niezly majstersztyk. Ladny numer wywineli w Austrii poprzez media i propagande wygrala lewica. Teraz za cel wzieli Francje. Wprowadzaja sztuczny podzial na prawicy na tego katolika i Le Pen a pozniej przez manipulacje propagande i media ustawia wynik wyborow by lewica wygrala. Teraz obserwujcie ten przekret jak z ludzi robia idiotow i wybieraja mniejsze zlo.
ponad 3 lata temu / Musch
 
Taki wstyd!!! Cywilizowana Francja, światło narodów, dumna ze swojej rozwiązłości i krwożerczości nawracanie się na katolicyzm... Świat się kończy. A osobiście zgadzam się z przedmówcą : Bóg ma moc wskrzesić to co martwe (nie tylko pozornie)
ponad 3 lata temu / Antek
 
w 1789 zawarli pakt z diabłem a on tak łatwo nie odpuszcza.
ponad 3 lata temu / normal
 
To akurat Francja jest moralnie i duchowo martwa. Katolicyzm jest szansą na normalność i powrót do życia, i to właśnie przeraża liberałów. J 3,20 "Ten bowiem, kto postępuje nieuczciwie, nie lubi światła i z obawy przed wykryciem nawet nie zbliża się do niego."
ponad 3 lata temu / azet
 
Zbytni optymizm. W polskim PO sa politycy bardziej katoliccy niz Fillon.
ponad 3 lata temu / Gryzon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.