DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Francuski szpital chce uśmiercić pacjenta poprzez zagłodzenie. Zdecydowany sprzeciw rodziny

Francuski szpital chce uśmiercić pacjenta poprzez zagłodzenie. Zdecydowany sprzeciw rodziny
fot. ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fotograf: HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum: Gość Niedzielny/FORUM

Po głośnej sprawie Vincenta Lamberta, zabitego w lipcu 2019 roku po wielu miesiącach prawnych przepychanek, problem wraca ponownie. Tym razem szpital chce zaprzestać leczenia pacjenta, czemu zdecydowanie sprzeciwia się rodzina.

 

Szpital w regionie Hautes-Pyrénées zadecydował o zaprzestaniu żywienia i leczenia siedemdziesięciolatka w „stanie wegetatywnym”, po zawale serca. Rodzina się odwołała, a sąd administracyjny w Pau orzekł na jej korzyść. Pacjenta podłączono więc znowu do aparatury. Sprawa się tu jednak nie kończy.

 

10 stycznia szpital w Bagnères otrzymał nakaz wznowienia karmienia i opieki nad 70-letnim pacjentem hospitalizowanym od 2013 r. 3 grudnia w placówce służby zdrowia zadecydowano o przerwaniu leczenia i podawania posiłków seniorowi ze względu na pogorszeniu się jego stanu zdrowia. Lekarz uznał, że byłoby to „uporczywe utrzymywanie życia”. Od tej pory to  rodzina zaczęła żywić pacjenta, aż do uzyskania pozytywnej decyzji sądu, co stało się 10 stycznia. Według adwokata rodziny Rogera-Vincenta Catalayuda sąd orzekł, że zaprzestanie opieki nie wynikało z decyzji kolegialnej lekarzy, a tego wymaga prawo.

 

Stan 70-latka od 2013 r. był stabilny. Zdaniem rodziny, w grudniu 2019 r. na skutek niewłaściwego leczenia, senior zachorował na zapalenie płuc. Pogarszający się stan pacjenta stał się dla personelu medycznego wystarczającym powodem dla zaprzestania leczenia i odżywiania.

 

Decyzja sądu przywróciła nakaz pomocy pacjentowi. Od tego czasu ponownie otworzył oczy i był w stanie komunikować się z żoną mrugając. „Nie był w stanie tego zrobić od miesiąca, ten człowiek musiał bardzo cierpieć”– stwierdził prawnik rodziny. Dodatkowo, rodzina seniora wzniosła sprawę o „nieludzkie i poniżające traktowanie, oraz odmówienie pomocy osobie będącej w niebezpieczeństwie”.

 

Na razie siedemdziesięciolatek jeszcze pożyje, ale tylko ze względu na błąd procedury i kruczki prawne. Szpital zapewne się od decyzji sądu odwoła. Tymczasem według rodziny pacjent komunikuje się z bliskimi np. mrugając powiekami. Pro-eutanazyjne lobby ze względu na podeszły wiek pacjenta ma tu jednak „ułatwione” zadanie. Można się obawiać, że powtórzy się tu smutna historia Vincenta, w której zwolennicy cywilizacji śmierci okazali się w końcu górą.

 

Bogdan Dobosz / PR


DATA: 2020-01-22 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z drugiej strony, czy podrzywanie za wszelką cenę ludzkiego życia, często za cenę nieludzkich, niewyobrażalnych cierpień, jest czymś dobrym? Ochronie podlega życie od poczęcia do "naturalnej " śmierci. Ale my ingerujemy w tę naturalną śmierć w sposób nienaturalny. Czy umierający człowiek musi być aż tak odzierany z godności? No wycie z bólu latami nie jest godnym życiem.
7 miesięcy temu / Alicja
 
oby tak leczono Makrona a wybiera sie do nas i jest to wysoki mason mozna sie go popytac o stan demokracji i opieke francuzow w koncu to on knuje wspolnie z rodzima targowica przeciwko Polsce
7 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
Brawo rodzina. Módlmy się za nich. Oby o nas miał kto się tak starać... Swoją droga czy na prawdę muszą leczyć go w szpitalu? Lepiej postarać się o bardziej BEZPIECZNE miejsce. Takie czasy.
7 miesięcy temu / Matka Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.