5 lutego 2020

Francuski Senat przyjął z poprawkami „ustawę bioetyczną” o dzieciach bez ojców

(Fot. Forum )

Po pierwszym czytaniu tak zwanej ustawy bioetycznej we francuskiej izbie wyższej wprowadzono kilka poprawek w stosunku do wersji Zgromadzenia Narodowego, ale też zupełnie nowych, których nie ustalono na komisji senackiej.

 

Największe kontrowersje społeczne dotyczą wprowadzenia ustawą tzw. PMA (prokreacji wspomaganej medycznie), czyli zabiegów in vitro dla kobiet samotnych i par lesbijskich. Ten punkt, niestety, pozostał w projekcie. W sumie Senat, w którym większość ma centroprawica, wprowadził dziesięć zmian. Teraz projekt trafia do drugiego czytania w izbie niższej. Niewykluczone, że lewica i partia prezydencka LREM odrzucą nawet owe poprawki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czasie głosowania Senat był niemal pełen. Za tekstem poprawionej ustawy zagłosowało 153 deputowanych, 45 wstrzymało się od głosu.

 

Senat wyraził w ten sposób zgodę na PMA dla wszystkich kobiet, ale ograniczył bezpłatny dostęp do takiej procedury. Refundację zabiegu z kasy ubezpieczeń społecznych otrzymają tylko najubożsi i kobiety ubiegające się o procedurę in vitro z racji medycznych.

 

W przypadku par lesbijskich rząd chciał, aby osoba, która nie urodziła dziecka, była niejako automatycznie uznawana za drugiego „rodzica”, wraz z biologiczną matką. Senat proponuje przyznanie statusu rodzica partnerce przez procedurę adopcji.

 

Dostęp do tożsamości dawcy (ojca), będzie możliwy za jego zgodą, ale dopiero, gdy poprosi o to dorosłe już dziecko. Senat usunął artykuł zezwalający na przechowywanie gamet z wyjątkiem przypadków uzasadnionych medycznie (nowotwory, endometrioza itp.).

 

Senat postawił natomiast barierę dla tzw. GPA. Wykluczył transkrypcję w urzędzie stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia, w których figuruje dwóch ojców. Chodzi o tzw. procedurę GPA, w której homoseksualiści „zamawiają” sobie dziecko u surogatki, a po narodzinch za granicą chcą wpisania do aktu urodzenia dwóch ojców.

 

Senat przywrócił też w ustawie jakiekolwiek tworzenie chimer, czyli wprowadzanie ludzkich komórek macierzystych do zarodka zwierzęcego. Sprzeciwiał się również modyfikacji genetycznej zarodków w badaniach naukowych i medycznych.

 

Przy okazji Senat przegłosował poprawkę rządu mającą na celu określenie warunków przekazywania ciał ludzkich po śmierci na cele naukowe. Ostatnio we Francji wybuchł skandal związany z traktowaniem takich ciał, a nawet handlu pobieranymi z nich organami w paryskim prosektorium.

 

 

Bogdan Dobosz

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram