DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Francuski sąd nakłada rekordową grzywnę na szwajcarski bank. „Podważono suwerenność”

Francuski sąd nakłada rekordową grzywnę na szwajcarski bank. „Podważono suwerenność”
Zdjęcie ilustracyjne geralt / pixabay.com

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

Po wydaniu werdyktu akcje UBS spadły o ponad 3 procent, co stanowi spadek o około 2 miliardy dolarów w kapitalizacji rynkowej.

 

Ta kara jest najsurowsza z kiedykolwiek nałożonych na szwajcarski bank. Przed wydaniem orzeczenia rozważano ugodę, wymagającą zapłacenia niższej kwoty przez Szwajcarów. Ci ostatni odrzucili jednak tę propozycję. 

 

UBS przeznaczył około 2,5 mld dolarów rezerw na grzywny. Analitycy wskazują na możliwość zmniejszenia zysków instytucji finansowej wskutek grzywny. 

 

Francuzi twierdzą, że UBS wysyłało swych pracowników za granicę w miejsca, gdzie spotykali się zamożni Francuzi. Chodzi o koncerty, turnieje tenisowe czy polowania. Tam też docierano do zamożnych mieszkańców Francji, licząc na ich chęć ochrony aktywów w Szwajcarii.  

 

W latach 2004-2012 bank miał pomóc ukryć około 10 miliardów euro funduszy należących do francuskich klientów. – Kryminalne wykroczenia miały wyjątkowo poważny charakter – stwierdziła sędzia Christine Mee. Jej zdaniem działania UBS cechowały się brakiem przejrzystości. Oskarżył też szwajcarską instytucję o pranie brudnych pieniędzy.

 

UBS odwołał się od wyroku. W oświadczeniu napisano, że „zarzuty prania pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych są bezpodstawne”. Odwołanie już trafiło do Sądu Apelacyjnego.

Szwajcarzy zarzucają sędzinie 32. Izby Sądu Pierwszej Instancji w Paryżu, że nie przytoczyła żadnych konkretnych dowodów świadczących choćby o namawianiu Francuzów do założenia konta w Szwajcarii. Kwestia opiera się na zarzutach byłych pracowników UBS. Tymczasem istnieją wątpliwości czy w ogóle zostali oni przesłuchani podczas rozprawy.

 

Dodano, że ponieważ nie popełniono żadnego przestępstwa w Republice Francji, a prawo francuskie wymaga egzekucji orzeczenia w Szwajcarii, podważono suwerenność wymiaru sprawiedliwości Helwetów.

 

UBS w oświadczeniu zaznaczył, że działał w granicach prawa i oferował jedynie usługi o charakterze standardowym, obecne również w innych krajach.  

 

Najwięcej kontrowersji wzbudził sposób naliczenia kary. Sąd nie przedstawił żadnego uzasadnienia, na jakiej podstawie ustalił grzywnę w wysokości 800 milionów euro z tytułu szkód cywilnych, które miałyby być zapłacone bezpośrednio rządowi państwa francuskiego.

 

Atmosfera wokół banków europejskich wyraźnie się zagęszcza. Wysokie kary grożą też instytucjom finansowym z innych krajów, między innymi Estonii. Oskarża się je o pranie brudnych pieniędzy.

 

Źródła: qz.com., compelo.com

AS


DATA: 2019-02-22 22:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To się nazywa eksterioryzacja prawa. Amerykanie juz dawno praktykuja te zasade. Skazuja podmioty z panstw trzecich za niedozwolone praktyki. Dlatego ustawa 447 bedzie egzekwowana.
ponad 1 rok temu / Włodek
 
To się nazywa skok na kasę. Cudzą kasę! To jest ten plan Makrona na poprawę gospodarki?
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.