DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   TEMAT NUMERU: OBLICZA DEMOGRAFII

Arkadiusz Stelmach

Francuski fenomen dzietności


Francja to ojczyzna rewolucji, kraj promujący radykalny sekularyzm, a przy tym państwo zamożne – piąte na świecie pod względem wielkości PKB. Wydawać by się więc mogło, że w kwestii przyrostu populacji stanowi typowy przykład bogatego współczesnego społeczeństwa zachodniego, czyli przeżywa niespotykany w dziejach kryzys dzietności. Tymczasem w tej dziedzinie Francja jest ostatnio zagadkowym wyjątkiem.

W roku 2006 statystyczna francuska rodzina miała dwoje dzieci, a dwa lata później wskaźnik dzietności wzrósł do 2,02, czyli osiągnął niemal poziom zastępowalności pokoleń (2,1 dziecka na kobietę). Zjawisko to zaskakujące, bowiem sąsiedzi Francji – zarówno bogatsze Niemcy, jak i mniej zamożni Hiszpanie – wymierają. Według danych Eurostatu za rok 2006 wskaźnik dzietności dla Niemiec wynosił 1,32, dla Hiszpanii zaś – 1,38. Dla porównania sięgnijmy po dane dotyczące innych krajów katolickich – Irlandii (1,9), Portugalii (1,35), Włoch (1,32) i Polski (1,27) – a okaże się, że z wyjątkiem Zielonej Wyspy społeczeństwa te w dość szybkim tempie topnieją.

Dlaczego zatem Francja stała się pozytywnym wyjątkiem? Co zdecydowało o tak istotnej zmianie w stylu życia Francuzów, że nad Sekwaną widok rodziców w towarzystwie czwórki, a nawet piątki dzieci wcale nie należy do rzadkości? Warto podkreślić, że fenomen ten nie ogranicza się do muzułmańskich imigrantów, ale dotyczy głównie rdzennych Francuzów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wikariusz świdnickiej katedry ks. Marcin Krzysztof Januszkiewicz poinformował na Twitterze, że aktywiści LGBT próbowali zakłócić celebrowaną przez niego Mszę święto. „Tęczowi” mieli jednak pecha, gdyż w liturgii uczestniczył komendant policji. „Błyskawiczna reakcja, zatrzymanie i zarzuty” – napisał duchowny.

 
 

Monopolista na rynku mediów społecznościowych kolejny raz wykorzystał swoją pozycję do narzucania społeczeństwu własnych przekonań światopoglądowych. Tym razem na celowniku facebookowej cenzury znalazła się strona „Bramy piekielne Go nie przemogą”.

 

14 września, w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku w Kruszynie odbyła się akcja Polska pod Krzyżem, która zgromadziła około 60 tys. osób. Dodatkowo wielu katolików uczestniczyło w nabożeństwach w swoich diecezjach – w parafiach i domostwach – zaś z okazji przypadającego w sobotę święta o znaczeniu Krzyża przypominali polscy biskupi.

 

W kanadyjskim Quebecu eutanazja – nazywana niewinnie „pomocą medyczną w umieraniu” – będzie teraz dostępna dla osób, których śmierci nie da się przewidzieć w krótkim okresie. Tak postanowiła sędzia Sądu Najwyższego Quebecu.

 

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” – te, błędnie przypisywane Adamowi Mickiewiczowi, słowa poety Karola Balińskiego są dziś aktualne jak mało kiedy. Niektórzy chcą bowiem, aby Polska nie była ani katolicka, ani polska. Na szczęście jednak Polacy nie pozostają bierni w obliczu ataków, a w sobotni wieczór tłumnie stanęli pod Krzyżem. To jednak nie koniec cywilizacyjno-duchowej batalii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.