DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   TEMAT NUMERU: OBLICZA DEMOGRAFII

Arkadiusz Stelmach

Francuski fenomen dzietności


Francja to ojczyzna rewolucji, kraj promujący radykalny sekularyzm, a przy tym państwo zamożne – piąte na świecie pod względem wielkości PKB. Wydawać by się więc mogło, że w kwestii przyrostu populacji stanowi typowy przykład bogatego współczesnego społeczeństwa zachodniego, czyli przeżywa niespotykany w dziejach kryzys dzietności. Tymczasem w tej dziedzinie Francja jest ostatnio zagadkowym wyjątkiem.

W roku 2006 statystyczna francuska rodzina miała dwoje dzieci, a dwa lata później wskaźnik dzietności wzrósł do 2,02, czyli osiągnął niemal poziom zastępowalności pokoleń (2,1 dziecka na kobietę). Zjawisko to zaskakujące, bowiem sąsiedzi Francji – zarówno bogatsze Niemcy, jak i mniej zamożni Hiszpanie – wymierają. Według danych Eurostatu za rok 2006 wskaźnik dzietności dla Niemiec wynosił 1,32, dla Hiszpanii zaś – 1,38. Dla porównania sięgnijmy po dane dotyczące innych krajów katolickich – Irlandii (1,9), Portugalii (1,35), Włoch (1,32) i Polski (1,27) – a okaże się, że z wyjątkiem Zielonej Wyspy społeczeństwa te w dość szybkim tempie topnieją.

Dlaczego zatem Francja stała się pozytywnym wyjątkiem? Co zdecydowało o tak istotnej zmianie w stylu życia Francuzów, że nad Sekwaną widok rodziców w towarzystwie czwórki, a nawet piątki dzieci wcale nie należy do rzadkości? Warto podkreślić, że fenomen ten nie ogranicza się do muzułmańskich imigrantów, ale dotyczy głównie rdzennych Francuzów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

IV Konwencja Genewska głosi, że „mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”. Tymczasem Izrael buduje osiedla dla żydowskich osadników na ziemiach uznawanych przez społeczność międzynarodową za okupowane. Postanowienie tysięcy nowych domostw we Wschodniej Jerozolimie zapowiedział właśnie premier Binjamin Netanjahu.

 
 

Synod Amazoński wzbudził ogromne emocje wśród katolików na całym świecie. W związku z tym zarówno postępowcy jak i konserwatyści w wielkim napięciu oczekiwali na publikację adhortacji papieża Franciszka podsumowującą obrady biskupów. Czy któraś ze stron ma powody do zadowolenia po poznaniu treści papieskiego dokumentu? Czy czeka nas powtórka sprzed kilku lat, czyli walka na interpretacje jak w przypadku adhortacji „Amoris Laetitia”? Na program „Ja Katolik” zapraszają Krystian Kratiuk i gość specjalny Paweł Chmielewski.

 

W odpowiedzi na indyjskie zbrojenia pakistańska armia uczyniła krok naprzód i z powodzeniem zakończyła test nowych rakiet zdolnych przenosić głowice nuklearne.

 

Czy przyjazd do Polski nawróconej aborcjonistki Abby Johnson zmieni sposób spojrzenia wielu Polaków na aborcję? Czy tzw. kompromis w tej sprawie przestanie być wreszcie synonimem spokoju społecznego, a stanie się powodem do wstydu? I czy zmiana ta dokonać się może już w maju, przy wyborczych urnach?

 

Popularność Abby Johnson w Polsce i na świecie świadczy o sukcesach amerykańskiego ruchu pro-life. Dotarł on nawet na szczyty władzy, gdy 25 stycznia w Marszu dla Życia w Waszyngtonie - jako pierwszy prezydent – wziął udział Donald J. Trump. Ów symboliczny sukces amerykańskiego ruchu obrońców życia pokazuje, że wywieranie presji na polityków odnosi skutki – wizerunkowe ale nie tylko. Działalność obrońców życia w Stanach przekłada się również na zmniejszenie liczby aborcji i prawa ograniczające mordowanie nienarodzonych. Co na to polscy politycy, ślepo zapatrzeni w Amerykę, ale jednocześnie niezdolni do wyjścia poza kompromis aborcyjny?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.