DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Francuski dziennik sugeruje, że papież chce znieść „Summorum Pontificum”

Francuski dziennik sugeruje, że papież chce znieść „Summorum Pontificum”

Z doniesień „La Croix” wynika, że ewentualne uczynienie z Bractwa Świętego Piusa X prałatury personalnej oznaczać będzie jednocześnie zniesienie motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum”. Kapłani Bractwa mieliby być jedynymi uprawnionymi do odprawiania Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim.


Z artykułu francuskiego dziennika wynika, jakoby zamiarem papieża Franciszka było przyznanie Bractwu Kapłańskiemu św. Piusa X statusu prałatury personalnej, z jednoczesnym zniesieniem „Summorum Pontificum” i pozostawieniem możliwości celebrowania liturgii tradycyjnej wyłącznie w ramach FSSPX. Oznaczałoby to ni mniej ni więcej, że wyłącznie kapłani związani z Bractwem mogliby odprawiać Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


Taka sugestia francuskich dziennikarzy stawia pod znakiem zapytania losy bardzo ważnego dla licznych środowisk związanych z katolicką Tradycją dokumentu – motu proprio Benedykta XVI. Dziesięć lat temu ówczesny papież „uwolnił” Mszę Świętą w rycie odprawianym przez ostatnie wieki i dzięki tej decyzji każdy kapłan – przynajmniej teoretycznie – miał prawo odprawić Mszę Wszechczasów dla wiernych. Wcześniejsze decyzje papieży po Soborze Watykańskim II nakazywały publiczne odprawianie wyłącznie Mszy w nowym rycie, z bardzo drobnymi wyjątkami – za specjalną zgodą biskupa miejsca.


Znawca tematu, ksiądz Maciej Zachara na christianitas.org sugeruje jednak „bardzo daleko idącą ostrożność w komentowaniu tego artykułu” gdyż jego autor „powołuje się na prof. Grillo [który] nigdy nie ukrywał swego bardzo negatywnego stosunku do rozstrzygnięć przyjętych w „Summorum Pontificum” i „Universae Ecclesiae”.


Jak słusznie zauważa ksiądz Zachara, „nie ma jeszcze żadnych danych by stwierdzić, czy faktycznie takie są zamiary papieża, czy też są to jedynie życzenia włoskiego profesora i innych podobnie jak on myślących doradców”.

 


Źródło: christianitas.org, „La Croix”

kra 


DATA: 2017-07-17 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Nasa bardzo chciałbym, żeby Twoje przewidywania się nie sprawdziły, no ale tzw. "reformatorzy" Kościoła dają coraz mniej pola do interpretacji, w myśl której w ich działaniu nie ma złej woli. Niestety jest chyba właśnie wola największego zła. Okropne jest to, że już nawet nie tylko chodzi o to, czy papież chce tego czy tamtego, ale to, że my w ogóle dyskutujemy nad taką możliwością oraz to, że ktokolwiek mający takie zakusy może być w jakikolwiek związany z Kościołem. Do czego my doszliśmy? Czy to już nie jest "początek końca", ale "koniec końca"? Można jedynie zaufać Bożemu planowi, który nigdy "nie traci kontroli" nad czymkolwiek, ale jednocześnie że tak powiem zapiąć pasy i naprawdę wytężyć się niczym nie przymierzając podczas modlitwy w Ogrójcu (tutaj ta senność też jest bardzo wymowna), bo bieg wydarzeń przyśpiesza, a akcja, mówiąc językiem książki- zagęszcza się.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Jeśli nie w taki to inny sposób. Pisałem o tym tutaj, że tak będzie. Muszą pójść po Mszę Wszechczasów, bo to jedyny sposób żeby stworzyć nowe nabożeństwo, które skupi protestantów, anglikanów i kto wie kogo jeszcze. Tak długo jak Msza Św. w tradycyjnym, katolickim rycie jest obecna, tak długo wrogowie Świętej Matki, Kościoła Katolickiego są słabi i mało mogą.
ponad 2 lata temu / Nasa
 
Dokładnie tak, jak pisze @Leaf427. Tzw. msza trydencka nigdy nielegalna nie była (absurdem byłoby w ogóle myśleć tak o liturgii obecnej w Kościele przez tyle wieków). Za pontyfikatu JPII zadano sobie, cytując filmowego klasyka, jedno ważne pytanie- czy w ogóle należy mówić o tym, że na mszę trydencką trzeba udzielać pozwolenia? Istnieje ona, czy się to komuś podoba, czy też nie (jeśli komuś się nie podoba, to jak dla mnie dość podejrzany z niego gość). Nie mam absolutnie nic do Novusa, msza tak samo ważna, chociaż dająca bardzo szerokie pole do popisu celebrantowi (efekt widoczny). Dzisiaj na mszy w rycie "zwyczajnym" usłyszałem kanon chyba kropka w kropkę w tłumaczeniu z rytu nadzwyczajnego. To jest jakaś myśl, skoro cokolwiek zmieniać, to w ostateczności tylko sam język. Jednak jak ktoś mi spróbuje odebrać prawo do chodzenia na "trydencką" raz w tygodniu, to chyba będę nieprzyjemny. Jak zostało tu napisane, nie ma co się porywać, ale obecnie nigdy nic nie wiadomo.
ponad 2 lata temu / incuss
 
cd.bulla Quo primum tempore: "Podobnie, nikomu nie wolno naruszyć lub nierozważnie zmienić tego tekstu Naszego zezwolenia, ustanowienia, nakazania, polecenia, skierowania, przyznania, indultu, deklaracji, woli, dekretu i zakazu. Ktokolwiek by ośmielił się tak uczynić, niech wie, iż naraża się na gniew Boga Wszechmogącego oraz błogosławionych Apostołów Piotra i Pawła."
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
cd. bulla Quo primum tempore: "W konsekwencji, z Naszej woli i mocą tej samej władzy, zarządzamy, iż jeden miesiąc po opublikowaniu tej Naszej Konstytucji i Mszału, księża Kurii Rzymskiej będą zobowiązani do śpiewania bądź recytowania Mszy Świętej zgodnie z niniejszym" "Ponadto, aby wymieniony Mszał był zachowany od skazy i utrzymany wolny od defektów i błędów, karą za nieprzestrzeganie niniejszego w przypadku wszystkich drukarń na obszarze bezpośrednio lub pośrednio podległym Nam, bądź Świętemu Kościołowi Rzymskiemu, będzie konfiskata ich książek i grzywna w wysokości 100 dukatów w złocie płatna ipso facto do Apostolskiego Skarbca. W przypadku siedziby w innych częściach świata, karą będzie ekskomunika latae sententiae"
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Św. Pius V, bulla Quo primum tempore A.D. 1570 ?Na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy świętej w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy świętej w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną?
ponad 2 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.