DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Francuski biskup: Lambert jest męczennikiem współczesnego świata. To koniec jego kalwarii

Francuski biskup: Lambert jest męczennikiem współczesnego świata. To koniec jego kalwarii
Fot. Twitter

Męczennikiem współczesnego świata nazwał francuski biskup Bernard Ginoux Vincenta Lamberta, 42-letniego mężczyznę, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany i żył w stanie minimalnej świadomości. Mężczyzna zmarł we czwartek nad ranem.

 

Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli przenieść Vincenta Lamberta do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Dziewięć dni temu 42-latek został decyzją sądu odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania.

 

„To koniec jego kalwarii” – stwierdził ordynariusz diecezji Montauban, bp Bernard Ginoux. Jego zdaniem śmierć Lamberta „jest skandaliczna”. Nie powinno do niej dojść, bo Vincent „żył, nie potrzebował do tego pomocy, jedynie jedzenia i picia, a więc tego, czego każdy z nas potrzebuje”, choć podawano mu je sondą.

 

Za nienormalne hierarcha uznał to, że „od 2013 r. nie zajmowano się nim, choć powinien zostać przewieziony do ośrodka specjalizującego się w opiece nad osobami z osłabionym kontaktem, ale wciąż żyjącymi”. Hierarcha podkreśla, że pacjent miał „stany przebudzenia i stany snu, wodził wzrokiem”. „Była w nim siła życia, co starali się podkreślać jego rodzice” – zaznaczył bp Ginoux, który przez wiele lat był kapelanem szpitalnym.

 

Według ordynariusza diecezji Montauban, śmierć śmierć Vincenta Lamberta „jest nie do przyjęcia z punktu widzenia ludzkiego sumienia, gdyż nie można zabijać - tak mówi prawo - i z punktu widzenia sumienia chrześcijańskiego, gdyż nie możemy stawiać się na miejscu Boga, który jest Panem życia”.

 

Biskup podkreśla, że jako człowiek, Vincent Lambert miał prawo do poszanowania swego życia. „Jutro grozi nam, że wdrożymy tę samą procedurę wobec osób starych i z poważną niepełnosprawnością” - dodaje. Przypadek Lamberta ilustruje „wielki problem cywilizacyjny” we Francji, która takimi posunięciami jak prokreacja wspomagana medycznie „powoli dąży do modyfikacji istoty ludzkiej” - zauważył bp Ginoux. Podkreślił, że we Francji jest 1500 osób w podobnej sytuacji, jak zmarły Vincent Lambert.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-07-11 19:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Lustro: żeby tylko nad pieskiem; korniki okazują się ważniejsze niż człowiek
4 miesiące temu / bvr
 
Tragedia i dramat, ktory by sie nie wydarzyl, gdybysmy, katolicy byli katolikami.
4 miesiące temu / Grzegorz
 
Ale decyzję podjęli konkretni ludzie, mający imiona i nazwiska zbrodniarze sądowi, nie jakiś tam świat.
4 miesiące temu / Ruben
 
Lekką ręką wydają werdykt - śmierć....miłośnicy zwierzątek pochylający się z troską nad każdym pieskiem
4 miesiące temu / Lustro
 
- a co mówił francuski biskup, kiedy trwała batalia o życie Vincenta?! Może tylko ja nie usłyszałam jego krzyku w obronie tego bezbronnego chorego? Lepiej teraz wszyscy zamilknijmy nad trumną zabitego w majestacie prawa na naszych oczach....teraz nie "zbierajmy sobie punktów" za odwagę i moralność....płaczmy nad sobą także...
4 miesiące temu / taci!
 
Jakby powiedzieli święci Karmelu, Lambert jest już na niebieskich godach i zażywa szczesnej gościny... ? Czasami zazdroszczę już tym którzy są w niebie...
4 miesiące temu / Ann
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.