DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Francuski arcybiskup dopuszcza cudzołożników do sakramentów. I przeprasza wszystkich rozwodników

Francuski arcybiskup dopuszcza cudzołożników do sakramentów. I przeprasza wszystkich rozwodników
REUTERS/Stefano Rellandini /Forum

Arcybiskup francuskiej diecezji Rouen Dominique Lebrun zorganizował ceremonię między innymi dla osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach. Udzielił im specjalnego błogosławieństwa w swojej katedrze. Duchowny prosił ich o przebaczenie za winy Kościoła wobec tych osób. Stwierdził, że niedopuszczanie ich do sakramentów stanowiło przejaw wykluczenia. Od tej pory, w pewnych przypadkach, takie osoby zostaną w Rouen dopuszczone do Komunii świętej.


W uroczystych nieszporach zorganizowanych w Dzień Wszystkich Świętych udział wzięło 600 osób. Odpowiedzieli oni na biskupi apel skierowany do „żyjących w separacji, rozwiedzionych, rozwiedzionych w powtórnych związkach”. Apel wiązał się z kończącym się Rokiem Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka.


Przybyłe pary zgromadziły się przy ołtarzu, by utworzyć symboliczną scenografię – informuje Jeanne Smits. Podczas nieszporów biskup mianował siedmiu tak zwanych misjonarzy miłosierdzia. Ci księża będą rozmawiać z osobami w ponownych związkach, by sprawdzić czy mogą oni zostać dopuszczeni do sakramentów. Jeśli stwierdzą, że istnieją czynniki łagodzące odpowiedzialność, to dopuszczą tych wiernych do Komunii świętej. Warto podkreślić, że nie chodzi tu o małżeństwa uznane przez Kościół za nieważne, lecz o osoby żyjące w związkach cudzołożnych pomimo trwania ważnie zawartego małżeństwa.


Duchowny kilkakrotnie prosił o wybaczenie za winy Kościoła wobec niewiernych małżonków i wezwał do okazywania większego miłosierdzia: „Proszę was o wybaczenie: nierozerwalność waszych małżeństw stało się ciężarem, jaki dźwigacie jako potępienie. (...) Proszę o wasze wybaczenie - przypomnienie o Prawie uderza w was jak kamienie, których Jezus nie chciał cisnąć w cudzołożnicę. Tymczasem prawo to droga do szczęścia. Proszę o wybaczenie - niemożliwość przyjmowania sakramentów dla rozwiedzionych w nowych związkach stała się wykluczeniem”.


Hierarcha powołał się na słowa Franciszka z adhortacji Amoris Laetitia, krytykujące potępianie ludzi. Jak pisał w niej papież „nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii! Nie mam na myśli tylko rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, ale wszystkich niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują”.

Arcybiskup potwierdził, że Ojciec Święty nie zamierzał rezygnować z ideału chrześcijańskiego małżeństwa. Hierarcha podkreślił też, że „wasza droga pozostaje drogą wezwania ochrzczonych do świętości, podobnie jak moja. To droga do radosnej konwersji, do życia bardziej zjednoczonego z Chrystusem, a nie do iluzorycznej doskonałości. To droga wzrostu zwana gradualizmem”.


W katolickiej teologii moralnej istnieją dwa rozumienia pojęcia „gradualizm”. W pierwszym znaczeniu chodzi o stopniowe dojrzewanie w cnotach mające na celu pełną zgodność z wymogami Prawa Bożego. W drugim zaś o dostosowywanie Prawa do ludzi, o obniżanie poprzeczki niektórym z nich. To drugie rozumienie stoi za uznaniem drogi osób w ponownych związkach za na swój dobrą i chrześcijańską, a nie tylko mniej złą od choćby wolnej miłości.


Tego typu poglądy zostały odrzucone przez św. Jana Pawła II w „Familiaris Consortio”. Papież podkreślił, że „także i małżonkowie, w zakresie swego życia moralnego, są powołani do ustawicznego postępu, wiedzeni szczerym i czynnym pragnieniem coraz lepszego poznawania wartości, które prawo Boże chroni i rozwija, oraz prostą i szlachetną wolą kierowania się nimi w konkretnych decyzjach. Nie mogą jednak patrzeć na prawo tylko jako na czysty ideał osiągalny w przyszłości, lecz powinni traktować je jako nakaz Chrystusa do wytrwałego przezwyciężania trudności. A zatem „tego, co nazywa się prawem stopniowości nie można utożsamiać ze stopniowością prawa, jak gdyby w prawie Bożym miały istnieć różne stopnie i formy nakazu dla różnych osób i sytuacji. Wszyscy małżonkowie są powołani do świętości w małżeństwie według woli Boga (…)”.


Tradycyjna nauka Kościoła odrzuca możliwość przyjmowania Komunii przez rozwiedzionych w nowych związkach, gdyż małżeństwo to obraz jedności Chrystusa i Kościoła. Z pogwałceniem tego znaku jedności trudno pogodzić inny znak jedności – Komunię Eucharystyczną. Wyjątkiem są sytuacje osób żyjących wspólnie z ważnych powodów, takich jak wychowanie dzieci. Mogą one przyjmować Komunię, o ile zdecydują się na trwałą rezygnację z współżycia płciowego.


Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl / gosc.pl
mjend


DATA: 2016-11-17 11:05
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkiemu winna emancypacja , która ma korzenie wprost od prostytucji > Gdyby żony były wierne i zachowywały się zgodnie nauką kościoła i nie szukały by innych facetów to by nie było problemów . Trzeba wrócić do porządku rzeczy - od tego trzeba zacząć . Zło zaczyna się od kobiety , pierwszej grzesznicy .
ponad 3 lata temu / Prawy .
 
Znajomi (mieszkający poza Polską) mają mały domek w malutkim miasteczku we Francji. Jeżdżą tam na wakacje. Miejscowy proboszcz czeka na nich, bo wtedy ma w kościele młodych ludzi i DZIECI. Czeka też na nich mała grupka wiernych proboszczowi emerytów. Na tzw. zachodzie, Kościół Katolicki to głównie kościół świętych staruszków - ich siwe włosy to aureole. Myślę że wielu francuskich i niemieckich biskupów czuje się bezużytecznymi i niepotrzebnymi. Więc, bronią się, idą na skróty i wyprawiają różne głupie hece - żeby tylko mieć z kim pogadać i zjeść z kimś posiłek a nie samemu. Najgorsze nie są same hece, ale pycha. Są przekonani, że ten cyrk powinno się urządzać w kościołach katolickich na całym świecie.
ponad 4 lata temu / Marek
 
Ponownie nie wiem o co takie halo?? Jasno jest napisane co Jezus sądzi o rozwodach. Co Bóg złączy niechaj człowiek nie rozłącza bowiem nie ma takiego prawa, chyba że druga strona cudzołoży i zdradza wtedy kwestia nabiera innego obrotu. Z Bogiem. PS. Na każde pytanie odpowiedź jest w Piśmie Świętym i nie ma żadnych odstępstw, lecz każdy jest wolnym człowiekiem i każdy ma swoje sumienie wedle którego może żyć i wedle którego kiedyś zostanie osądzony.
ponad 4 lata temu / Jestem
 
Jaki biskup.Lewak udajacy biskupa. Pewnie sam nie wie co mowi
ponad 4 lata temu / Taktak
 
W Księdze Mądrosci(rozdzial 3,16-19) pisze: "A dzieci cudzołożników nie osiągną celu, zniknie potomstwo nieprawego łoża. Jeśli nawet żyć będą długo - za nic będą miani i na końcu niechlubna będzie ich starość. A jeśli wcześnie pomrą, będą bez nadziei i bez pociechy w dzień sądu: bo straszny jest kres plemienia grzesznego!"-i co-czy tak jest-czy nadal dzieci osób ze zwiazków niesakramnentalnych są skazane na zagładę?Naprawdę-czasy się zmieniają.A poza tym-czym różni sie osoba ze zwiazku niesakramentalnego wspołzyjąca z mężem/żoną i nie mogaca przystępować do komunii od tego ze zwiazku niesakramentalnego,który nie wspólzyje bo już fizycznie nie może-taki ma prawo przystępowania do komunii.
ponad 4 lata temu / tade
 
Ad. servus- doskonały komentarz!!! Tak sobie myślę że to dopuszczanie do Komunii rozwodników pod warunkiem że nie współżyją to też nie jest dobre. Przecież przysięgali bycie na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie itd..Jezeli są w tzw. nowych związkach to oprócz problemu cudzołóstwa także i te pozostałe elementy są lekceważone, wywołuje to zament i zgorszenie. A co na to tzw. "frajerzy" czyli ci dla których Sakrament małżeństwa nie jest pustym słowem, modlą się latami o powrót współmałżonków, uczestniczą we wspólnotach typu Sychar. Co im powie ksiunc byskup z Francyji??? Właśnie napluł im w twarz...
ponad 4 lata temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.