DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Francuska Rada Stanu odmówiła. Zakaz publicznych celebracji Mszy pozostaje w mocy

Francuska Rada Stanu odmówiła. Zakaz publicznych celebracji Mszy pozostaje w mocy
fot. pixabay
#FRANCJA    #MSZA

7 listopada francuska Rada Stanu odrzuciła apelację biskupów francuskich, którzy domagali się kontynuowania publicznych Mszy. „Biskupi ubolewają przede wszystkim nad tym, że wierni nie będą mogli uczestniczyć we Mszy, szczycie ich wiary i niezastępowalnym spotkaniem z Bogiem i ich braćmi” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez biskupów.

 

We Francji już od początku listopada obowiązuje nowy lockdown, zakładający m.in. brak publicznych celebracji Mszy świętej. Nałożone restrykcje obejmują m.in. zakaz oddalania się dalej niż na 1 kilometr od miejsca zamieszkania (za wyjątkiem spraw zawodowych i zdrowotnych). Szkoły zostały otwarte, zamknięto jednak bary, sklepy, restauracje i punkty usługowe. Czynne są tylko punkty sprzedażowe o istotnym znaczeniu. Przepisy umożliwiają organizację ceremonii zaślubin, w której uczestniczyć może 6 osób, a także pogrzebów – w tym przypadku limit uczestników ustalono na 50 osób. W tej sytuacji francuscy biskupi złożyli „référé liberté”, wniosek dotyczący „zarządzenia wolnościowego”, dotyczący natychmiastowej ochrony praw naruszanych wskutek działań administracji. Hierarchowie argumentowali, że tak drastyczne ograniczenie wprowadzane pod pretekstem walki z zagrożeniem epidemicznym stanowi poważne naruszenie swobód religijnych i wolności wyznania.

 

Rada Stanu odrzuciła jednak ten wniosek. Episkopat ocenia, że doszło do tego wyłącznie wskutek przesłanek dotyczących zdrowia publicznego. Rada stwierdziła, że świątynie pozostaną otwarte, a katolicy będą mogli udać się do kościołów w pobliżu swoich domów niezależnie od odległości, jeśli mieć będą przy sobie niezbędne dokumenty. Kapłani będą również mogli odwiedzać ludzi w ich domach, a kapelani będą mogli udać się do chorych w szpitalach. Równocześnie jednak, w oceny Rady obecne przepisy muszą zostać poddane przez władze przeglądowi 16 listopada. Należy sprawdzić, czy restrykcje są proporcjonalne wobec charakteru zagrożenia. To „zakłada wczesne rozpoczęcie procesu konsultacji ze wszystkimi przedstawicielami religii, mające na celu określenie warunków, na jakich te ograniczenia mogą ewoluować”. Episkopat „z niecierpliwością oczekuje” na wyniki takiego przeglądu.

 

Francuski biskupi mają „zachować czujność w obliczu wszelkich ograniczeń wolności wyznania w czasie, gdy ze względów bezpieczeństwa władze publiczne chcą wzmocnić nadzór nad wszystkimi religiami”. Decyzja Rady o odrzuceniu wniosku zapadła w tym samym dniu, w którym uczczono śmierć trzech katolików zabitych w zamachu terrorystycznym w bazylice Notre-Dame w Nicei. Jak zauważa Narodowa Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która także złożyła taki wniosek do Rady Stanu, „fizyczne uczestnictwo w modlitwie wspólnotowej i pomoc w postaci kultu są głównymi elementami pocieszenia i siły moralnej, szczególnie w tym czasie, gdy konfrontacja z chorobą i śmiercią jest silniejsza, a społeczność katolicka pada ofiarą aktów terroryzmu”.

 

Drugi lockdown wprowadziły także Irlandia, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Niemcy na jeden miesiąc zamknęły wszystkie bary i restauracje.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2020-11-09 17:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pozostaje Ius resistendi jako wyraz sprzeciwu wobec tyranii. Gdzie podziała się Twoja wiara kapłanie? Powyższe dotyczy nie tylko Francji.
21 dni temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.