9 listopada 2020

Francuska Rada Stanu odmówiła. Zakaz publicznych celebracji Mszy pozostaje w mocy

(fot. pixabay)

7 listopada francuska Rada Stanu odrzuciła apelację biskupów francuskich, którzy domagali się kontynuowania publicznych Mszy. „Biskupi ubolewają przede wszystkim nad tym, że wierni nie będą mogli uczestniczyć we Mszy, szczycie ich wiary i niezastępowalnym spotkaniem z Bogiem i ich braćmi” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez biskupów.

 

We Francji już od początku listopada obowiązuje nowy lockdown, zakładający m.in. brak publicznych celebracji Mszy świętej. Nałożone restrykcje obejmują m.in. zakaz oddalania się dalej niż na 1 kilometr od miejsca zamieszkania (za wyjątkiem spraw zawodowych i zdrowotnych). Szkoły zostały otwarte, zamknięto jednak bary, sklepy, restauracje i punkty usługowe. Czynne są tylko punkty sprzedażowe o istotnym znaczeniu. Przepisy umożliwiają organizację ceremonii zaślubin, w której uczestniczyć może 6 osób, a także pogrzebów – w tym przypadku limit uczestników ustalono na 50 osób. W tej sytuacji francuscy biskupi złożyli „référé liberté”, wniosek dotyczący „zarządzenia wolnościowego”, dotyczący natychmiastowej ochrony praw naruszanych wskutek działań administracji. Hierarchowie argumentowali, że tak drastyczne ograniczenie wprowadzane pod pretekstem walki z zagrożeniem epidemicznym stanowi poważne naruszenie swobód religijnych i wolności wyznania.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rada Stanu odrzuciła jednak ten wniosek. Episkopat ocenia, że doszło do tego wyłącznie wskutek przesłanek dotyczących zdrowia publicznego. Rada stwierdziła, że świątynie pozostaną otwarte, a katolicy będą mogli udać się do kościołów w pobliżu swoich domów niezależnie od odległości, jeśli mieć będą przy sobie niezbędne dokumenty. Kapłani będą również mogli odwiedzać ludzi w ich domach, a kapelani będą mogli udać się do chorych w szpitalach. Równocześnie jednak, w oceny Rady obecne przepisy muszą zostać poddane przez władze przeglądowi 16 listopada. Należy sprawdzić, czy restrykcje są proporcjonalne wobec charakteru zagrożenia. To „zakłada wczesne rozpoczęcie procesu konsultacji ze wszystkimi przedstawicielami religii, mające na celu określenie warunków, na jakich te ograniczenia mogą ewoluować”. Episkopat „z niecierpliwością oczekuje” na wyniki takiego przeglądu.

 

Francuski biskupi mają „zachować czujność w obliczu wszelkich ograniczeń wolności wyznania w czasie, gdy ze względów bezpieczeństwa władze publiczne chcą wzmocnić nadzór nad wszystkimi religiami”. Decyzja Rady o odrzuceniu wniosku zapadła w tym samym dniu, w którym uczczono śmierć trzech katolików zabitych w zamachu terrorystycznym w bazylice Notre-Dame w Nicei. Jak zauważa Narodowa Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która także złożyła taki wniosek do Rady Stanu, „fizyczne uczestnictwo w modlitwie wspólnotowej i pomoc w postaci kultu są głównymi elementami pocieszenia i siły moralnej, szczególnie w tym czasie, gdy konfrontacja z chorobą i śmiercią jest silniejsza, a społeczność katolicka pada ofiarą aktów terroryzmu”.

 

Drugi lockdown wprowadziły także Irlandia, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Niemcy na jeden miesiąc zamknęły wszystkie bary i restauracje.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram