DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   ŚWIAT

Bogdan Dobosz

Francuska prawica

#POLITYKA    #PRAWICA    #EUROPA    #FRANCJA

Opis politycznej prawicy we Francji należałoby opatrzyć uwagą, że żadna z partii odwołujących się do tego terminu nie ma wiele wspólnego z klasyczną prawicą legitymistyczną. Republika, odseparowana w roku 1905 od Kościoła, wyemancypowana po wojnie przez lewicę, dla której początek prawdziwej historii kraju zaczyna się w roku 1789, a współcześnie dodatkowo obdzierana z podstawowych wartości przez generację rewolucjonistów roku 1968, nie stanowi odpowiedniej przestrzeni dla działań prawicy. Można mówić o kilku jej rodzajach, z tym, że prawdziwa prawica – kontrrewolucyjna – praktycznie już na scenie politycznej nie istnieje.


 

Jak się nie ma, co się lubi, to się podobno lubi, co się ma. Prawicą nazywa się obecnie we Francji partię Republikanie (dawniej: RPR, UMP). Miano takie odnosi się też czasami do słabnącego i coraz bardziej lewicującego centrum (MoDem i UDI). Obydwa te nurty mają jednak trochę inne korzenie. Republikanie przyznają się do gaullizmu (dalekie echa bonapartyzmu), a centrum (giscardyzm) można utożsamiać historycznie z rewolucją lipcową 1830 roku. Trzeci nurt prawicy – określany niezbyt słusznie mianem „prawicy skrajnej” – to Front Narodowy. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych partii jest jednak daleko posunięty etatyzm, umacnianie państwa, a w przypadku FN – także walka o tożsamość narodową społeczeństwa poddanego próbie wielokulturowości.


Partia Republikanie nawiązuje do gaullizmu. Czym zaś jest współcześnie gaullizm, właściwie nie wiadomo. Można wymienić kilka ogólnych haseł dotyczących etatyzmu, suwerenności kraju, polityki obronnej czy zagranicznej. Od lewicy ten nurt odróżnia się na przykład krytyką biurokracji czy działaniami na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego (więcej pieniędzy na policję). W gospodarce od czasu ideologicznego zwrotu socjalistycznego prezydenta Mitteranda, który porzucił zakusy nacjonalizacji, różnice są już coraz mniejsze. Republikanie przyjmują jednak w większości narzuconą przez lewicę narrację ideologii „postępu”, popierają opiekuńczą rolę państwa socjalnego, jego mecenat nad kulturą, i tym podobne.

Centroprawica francuska nie stanowi politycznego monolitu. Znajdziemy w jej szeregach klasycznych liberałów gospodarczych, konserwatystów i chadeków. Jest nawet stowarzyszenie prawicowych homoseksualistów. Dominują jednak technokraci, których z socjalistami łączy ukończenie tej samej Krajowej Szkoły Administracji przygotowującej państwowe kadry. Kpiarze mówią, że o wyborze lewicy lub prawicy decyduje się tam na zajęciach.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Przewodniczący ZNP poinformował, że strajk w oświacie zostanie zawieszony w sobotę. Decyzja nie kończy jednak sporu nauczycielskich związkowców i rządu. Sławomir Broniarz zapowiada bowiem, że jego organizacja nie podpisze porozumienia zawartego między władzą a „Solidarnością”. Zdaniem Broniarza rozpoczyna się nowy etap strajku, który będzie trudniejszy.

 
 

Ambitna polityka prorodzinna przyjęta przez Węgry nie przypadła do gustu lewicy. Pojawiły się nawet porównania jej do nazizmu. Węgierska minister do spraw rodziny Katalin Novak stanowczo odpowiedziała na te zarzuty.    

 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) uchwaliło kilka kontrowersyjnych rezolucji dotyczących Celów Zrównoważonego Rozwoju, tzw. mowy nienawiści oraz mediów społecznościowych. Przyjęte rozwiązania mogą doprowadzić do ograniczenia wolności słowa i debaty publicznej oraz dyskryminacji kobiet.

 

Arcybiskup Michel Aupetit z Paryża publicznie wyraził ubolewanie, że prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron nie zadał sobie trudu wyrażenia współczucia dla katolików z powodu pożaru katedry Notre Dame.

 

To, co w jednych krajach uchodzi więc za antysemityzm, w innych uznawane jest za dziedzictwo kulturowe całej ludzkości, poświadczone zresztą autorytatywnie przez UNESCO – pisze na wpolityce.pl Grzegorz Górny. Oto bowiem okazuje się, że zwyczaj z podkarpackiego Pruchniku, który oburzył część polskiej oraz światowej opinii publicznej, praktykowany w Czechach znajduje międzynarodowe uznanie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.