DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Francja przed wielką niewiadomą

Francja przed wielką niewiadomą

Wybory prezydenckie nad Sekwaną wzbudzają wyjątkowe zainteresowanie całego świata. Po Brexicie i wyborze Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, polityczne puzzle znów mogą nie ułożyć się w tradycyjny wzόr. Preferencje Francuzόw do końca pozostają zagadką dla politologόw i analitykόw.


Ostatnie dni przed pierwszą turą pokazały, że możliwy jest każdy scenariusz. Spośród jedenastu kandydatów liczyła się tylko czwόrka, a rόżnice sondażowe pomiędzy nimi oscylowały na granicy błędu statystycznego. Ponadto ponad 30 procent elektoratu deklarowało swoje niezdecydowanie. Media przypominały zaś, że sondaże niejednokrotnie już zawodziły, by nie szukać daleko w czasie – chociażby wobec Hillary Clinton w Stanach Zjednoczonych.

 

Tradycyjne ankiety dawały tuż przed zamknięciem oficjalnej kampanii pierwsze miejsce kandydatowi centrolewicy, Emmanuelowi Macronowi. Sopra-Steria dla tygodnika „Le Point” przyznawała mu 23-procentowe poparcie. Marine Le Pen z Frontu Narodowego była tu na drugim miejscu z wynikiem 22,5 proc., a za nią kandydat Republikanόw, Francois Fillon (19,5 proc.) i radykalny lewicowiec Jean-Luc Melenchon (o pół punktu mniej). Podobne wyniki podawał Kantar-Sofres (Macron – 24 procent, Le Pen – 23 proc. i Fillon – 18,5 proc.). W drugiej turze Marine Le Pen przegrywała z każdym z kandydatόw. Z Macronem w stosunku 39:61, z Fillonem 45:55 zaś z Melenchonem 43:57.

 

Emmanuel Macron w ostatnich dniach zyskiwał poparcie kolejnych politykόw lewicy i centrum, ale przede wszystkim świata biznesu i finansόw. Dla wielu wyborcόw jest jednak kandydatem z kręgu niepopularnego rządu socjalistόw i jeszcze mniej lubianego prezydenta Hollande’a. Były premier Valls opublikował nawet list otwarty z poparciem jego kandydatury, jednak ten gest niekoniecznie pomoże teoretycznie niezależnemu kandydatowi. Wejście Macrona do II tury wraz z Le Pen dałoby mu pewnie prezydenturę, ale oznaczałoby to po prostu ciąg dalszy epoki Hollande’a.

 

Liderka Frontu Narodowego nie przebiła się z preferowanym przez swoje środowisko przekazem „kandydatki spoza systemu”. Nieoczekiwanie rolę tę przejął lewicowy Melenchon. Le Pen prowadziła kampanię w sposób dość wyważony. Miała ona przekonać m.in. elektorat centrowy, ktόry tradycyjnie uważa FN za partię zbyt radykalną. Marine tonowała na przykład wystąpienia swojej siostrzenicy, deputowanej Marion Marechal Le Pen, ktόra zapowiadała zatrzymanie finansowania z budżetu zabijania nienarodzonych. Kandydatka wcześniej dystansowała się też od swojego ojca Jeana-Marie, ktόry znany jest z ciętego języka politycznego. W ostatnich dniach kampanii Le Pen zdecydowała się na bardziej wyrazisty przekaz. Podczas audycji w stacji TF1 zażądała np. usunięcia z tła flagi unijnej tłumacząc, że „chce być prezydentem Francuzόw”, a UE „przynosi wiele zła dla naszego kraju i ludności”. Wymieniła tu ekonomię, system socjalny i przede wszystkim zniesienie granic wewnętrznych. Zapowiedziała, że jej pierwszą decyzją będzie przywrόcenie państwu jego granic – ze względów bezpieczeństwa.

 

Le Pen wzbudza duże emocje i nie ma wątpliwości, że w II turze, niezależnie od tego, kto będzie jej kontrkandydatem, ten uzyska poparcie całej lewicy. Skrajna lewica starała się zakłócać wiece wyborcze kandydatki, a na tę okazję reaktywowała się nawet skrajna organizacja feministek – Femen, ktόra zasłynęła we Francji przede wszystkim serią profanacji kościołόw.


Francois Fillon był na początku wyścigu niemal pewnym kandydatem na prezydenta. Wygrał nieoczekiwanie prawybory w Partii Republikanie i wydawało się, że jego kampania będzie już tylko formalnością. Stał się jednak ofiarą polityki „hakόw”.

 

Wyciągnięcie na światło dzienne zatrudniania żony i dzieci na etatach asystentόw spowodowało, że nawet we własnym obozie politycznym podawano w wątpliwość dalsze go popieranie. Fillon walczył jednak do końca. W końcówce kampanii odzyskał w sondażach miejsce trzecie, ktόre utracił wcześniej na rzecz ludowego trybuna Melenchona. Na finiszu wsparł go też były rywal partyjny Alain Juppe. Elektorat centroprawicy pozostał ostatecznie wierny Fillonowi. Może też się okazać, że ze względu na kojarzenie z aferami, jego wyniki sondażowe – podobnie jak Le Pen – mogą być niedoszacowane. Część respondentόw nie przyznaje się po prostu do kandydata, na ktόrego CV może ciążyć coś niekorzystnego. Ciekawostką jest, że w analizach opierających się nie tylko na sondażach, ale na trendach (np. popularności mierzonej w Internecie) Fillon był na miejscu… drugim, tuż za Marine Le Pen.

 

Jean-Luc Melenchon to z kolei największa niespodzianka kampanii wyborczej we Francji. Świetny orator, trybun ludowy, ktόry także wykreował się na kandydata pozasystemowego. Duży procent Francuzόw ma dość zgranych politykόw. Ten fakt wywindował Melenchona do grona faworytόw. „Czarny koń” wyborczego starcia cieszy się poparciem radykalnej lewicy, w tym i części komunistόw. W swoim programie zawarł znaczne podniesienie podatkόw dla najbogatszych (ekonomiści twierdzą, że będzie to podwyżka dla wszystkich plus kilkuprocentowa inflacja), daleko posunięty interwencjonizm państwa w gospodarce, podwyżkę ustawową najniższych wynagrodzeń, a nawet – „jeśli będzie trzeba” – wyjście Francji ze strefy euro. Program ekonomiczny Melenchona, co ciekawe, jest zbliżony do pomysłόw Marine Le Pen. Gdyby doszło do takiej właśnie dogrywki, byłby to z pewnością prawdziwy triumf populizmu w gospodarce.

 

Druga tura wyborόw zaplanowana jest na 7 maja. Zakładać się o to, kto tam się znajdzie, raczej bym nie radził…

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2017-04-23 07:52
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wybory we Francji są pod nadzorem służb specjalnych które zrobią wszystko by Le-pen i Front Narodowy nie wygrał wyborów prezydenckich we Francji.
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
Francja stoi na stołku z pętlą na szyi. Dodajmy że sama weszła na ten stołek i sama założyła sobie te pętlę. W ten weekend albo odetnie stryczek albo kopnie stołek.
ponad 1 rok temu / ter
 
To jest niesamowity zwrot akcji, że Melenchon wszedł do pierwszej ligi w walce o zwycięstwo! Nigdy, a przynajmniej w ostatnich 20 latach, od kiedy obserwuję kampanie wyborcze we Francji, kandydat antykapitalistycznej lewicy nie "gniótł" na dzień dobry choćby "socjalistycznego" (czyli centrolewicowego socjaldemokratycznego) kandydata partii obecnego prezydenta - miękkiej i tylko mieniącej się socjalizmem oraz czerwienią, a w rzeczywistości umiarkowanej partii popierającej liberalizm gosp. To bardzo zły sygnał, który oznacza, że Francuzi, którym nie jest obojętna ich ojczyzna, muszą się zmobilizować i wybrać Francję, znaczy ich narodową siłę, czyli Front Narodowy. Smutne, że przedsiębiorcy zamiast ratować zdobycze wolności gospodarczej głosując na Le Penową, raczej spróbują ratować jedynie wolny rynek popierając Macrona. A tym razem trzeba wybrać coś więcej niż jedynie portfel. Tak więc całym sercem jestem za patriotką, nie za wolnorynkowcem!
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
mówisz i masz :)
ponad 1 rok temu / do kpiz
 
Stawka bardzo wyrównana, chyba tylko zamach terrorystyczny w piątek przed wyborami może przechylic szalę na korzyść któregoś z kandydatów, o ile będzie potrafił to wykorzystać
ponad 1 rok temu / kpiz
 
LePen musi wygrać! Inaczej islam zniszczy Europę!
ponad 1 rok temu / TrzymamMocnoKciukiZaLePen!
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.