DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Widać że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo nigdzie nie napisano że szkoła została porzucona. Sam to sobie uroiłeś, a następnie wyciągasz wnioski z własnego urojenia. Poza tym, odsłonięta figura nijak nie kolidowałaby z uczeniem dzieci. Figura została przesłonięta wyłącznie z powodu nietolerancji i nienawiści do katolików, a nie z powodów merytorycznych.
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Trzeba uważnie i ze zrozumieniem czytać teksty. Szkoła kościelna została porzucona i gmina ją przejęła. To, że jest w stanie dobrym i można w niej od razu po zasłonięciu figury św. dzieci uczyć, to zasługa państwa nie kościoła, które przecież musi na tę szkołę środki finansowe łożyć. Niestety we Francji, Holandii, Niemczech to częsty przypadek. Wspólnoty religijne nie chcą/mogą utrzymywać budynków, bo je na to nie stać. Po zdjęciu symboli religijnych zamienia się je na kawiarnie, szkoły, muzea, ale już państwowe. To smutny widok. Może to w mniejszym stopniu dotyczy Niemiec, bo tam państwo wprowadziło podatek kościelny i współfinansuje parafie. Ale np. w Berlinie parafia przy Mariannenplatz (jeśli dobrze pamiętam) zbankrutowała. Polska parafia, która podnajmowała kościół na mszę, musiała się wynieść do baraku na Tempelhofie. Taka historia sprzed kilku lat. Nie wiem jak jest teraz. Smutne, ale prawdziwe. Oto nowy wątek. Ktoś chce go podjąć.
ponad 2 lata temu / @Pierr.... od Senciner616
 
Na wiele dziedzin życia we Francji i wielu krajach Europy zach. mają wpływ pieniądze z krajów muzułmańskich. Starczy przyjrzeć się właścicielom klubów piłkarskich, różnych gałęzi przemysłu itp. Do tego nakładają się wpływy neokomunistycznych i liberalnych wizji kształtu UE, dlatego mamy coraz więcej meczetów, a kościoły się wyburza. Wszystkim tym siłom nie jest po drodze z Kościołem. Trwa bezpardonowa walka z chrześcijaństwem na wielu frontach. Nie powinien dziwić nas także fakt, że w samym Watykanie szerzy się co raz bardziej ten nieznośny " swąd ". Przecież Św. Jan Paweł II głosem pełnym rozpaczy pytał - Francjo córko kościoła co się z tobą dzieje ?. Wszyscy dziś widzimy, co pozostało z Jego nauk i napomnień.
ponad 2 lata temu / Jonas
 
Co kraj, to obyczaj. Jedni wywalają św. Józefa ze szkoły poświęconej Jego imieniu, a ja robię remont kapitalny chałupy, po którym w salonie nad wejściem zawiśnie ikona św. Józefa. Remont, który jest niezrozumiany przez część mojej rodziny, uważany za niepotrzebny, jest robiony kosztem mojego "czasu wolnego", został zawierzony wsparciu właśnie św. Józefa. Zobowiązałem się prywatnie do wspomnianej ikony i świadczenia o pomocy świętego w takich działaniach. Świadczę: remont idzie niespiesznie, cały czas do przodu, murarka i ciesielka - znakomicie, gips-karton, nieznany w czasach świętego, nieco gorzej, ale daliśmy radę. Kolejny raz św. Józef pomaga mi w sprawach budowlanych. Jest w tym naprawdę dobry. Jak ktoś nie wierzy, niech spróbuje. Efekt będzie znakomity. A rozdzielacze państwa od kościoła, ci z artykułu? Jak wam sufit na głowę spadnie, to się nie zdziwcie.
ponad 2 lata temu / Pierre_
 
No tak, to klasyka u osób nie potrafiących argumentować samodzielnie - przyparte do ściany odsyłają do kogoś innego, byle tylko wykręcić się od coraz bardziej uwierającej dyskusji :)
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Dyskusje semantyczne są typowo jałowe i mało wnoszą do meritum. Kończąc zatem ten wątek, polecam kole-dze/rzance @do Senciner616 artykuł ks. Józefa Kurowskiego o zasadach współżycia Kościoła we współczesnym państwie prawa z tygodnika Niedziela. Szczególnie rozdz. 3 Zasady autonomii i niezależności Kościoła i państwa. Jest w sieci. Linka nie podaję, bo nie byłoby to zgodne z zasadami komentowania. Będzie to przydatna i pouczjąca lektura. Nie mam wątpliwości. Miłego czytania zatem.
ponad 2 lata temu / Senciner616 @do Senciner616
 
No właśnie, pozostańmy przy faktach że słowo "samodzielność" nie jest tożsame ze słowem "rozdział", więc przypisywanie komukolwiek nieznajomości pojęć byłoby hipokryzją z twojej strony. Kolejny fakt jest taki, że w dalszych artykułach Konstytucji też nie ma mowy o "rozdziale". Po co więc wpierasz nam te kłamstwa? Skoro szkoła została SKRADZIONA Kościołowi BEZ REKOMPENSATY DO TEJ PORY, to bezsprzecznie nie jest ona LEGALNĄ własnością gminną. A jeśli jakiekolwiek prawo legalizuje kradzież bez rekompensaty, jest to prawo bandyckie. Dlatego nie dziwi że ci którzy opierają swą działalność na bandyckim prawie, dokonują w konsekwencji dalszych przestępstw i na symbolach religijnych, i dokonują aktów nietolerancji na katolikach. A tak przy okazji - pisanie o "obowiązku" czynienia aktów nietolerancji wobec katolicyzmu, świadczy o twoim antykatolickim zaślepieniu.
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Wg. Wikipedii autonomia to m.in. "samodzielność prawna" i dokładnie takie znaczenie tego tego słowa ma tu zastosowanie, Nie będę przypisywał jednak szanownym adwersarzom nieznajomosci pojeć, ktorych używają. Ponadto rozdział kościoła od państwa potwierdzony jest i w kolejnych ustępach art. 25. konstytucji RP. Jak pisałem z faktami się nie dyskutuje. Jeżeli chodzi o rzeczoną szkołę, to bezsprzecznie nie jest ona już własnością kościoła, tylko gminną, jak jasno stwierdzono w artykule. Pozostańmy zatem przy faktach i nie spekulujmy, bo mogłoby się okazać, że kosciół ziemię na której stoi też był w przeszłości zgarnął. Tego nie wiemy. A zatem, zgodnie z faktycznym stanem posiadania, do dawnej szkoły kościelnej stosują się dziś wyłącznie przepisy prawa państwowego. Te mówią, że żadnych symboli religijnych ani na zewnątrz, ani wewnątrz szkoly państwowej we Francji być nie może. Merostwo Aniche miało zatem obowiązek je usunąć. O nietolerancji religijnej nie może być w tym wy
ponad 2 lata temu / Senciner616
 
Widać że nie znasz historii Francji, bo nieruchomości odbierano Kościołowi nie obecnie, lecz co najmniej kilkadziesiąt lat temu. Dlatego Francja nie jest państwem prawa, gdyż nie zwracając budynków zagrabionych Kościołowi nie respektuje prawa własności. Takie są opłakane skutki waszego "prawa" świeckiego - mordy, grabieże i wygnania. Potwierdzeniem jest to że chcesz nas wygnać bo sprzeciwiamy się bandyckiemu prawu grabieży. Na dodatek powołujesz się na prawo którego nie znasz, bo art25 ust3 Konstytucji RP nie mówi o rozdziale Kościoła od państwa, tylko o zasadach POSZANOWANIA ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również WSPÓŁDZIAŁANIA dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Nie lubię mieszania wątków, ale czy mam rozumieć, że od czasów Konstantyna I Wielkiego zniknęły w Rzymie korupcja, zabójstwa, afery itp. Chyba nie, więc co ma do tego cywilizacja łacińska? Trzeba respektować prawo. We Francji francuskie, w Polsce polskie i skoro ono zabrania mieszać religię z państwem, to tak musi być.
ponad 2 lata temu / Senciner616
 
O tym jakie skutki przynosi coraz szybsza likwidacja cywilizacji łacińskiej w naszej Ojczyźnie możesz każdego dnia wysłuchać w każdych wiadomościach. Właściwie o niczym innym dziennikarze nie mówią. Te wszystkie afery, zabójstwa, niedopełnienie obowiązków zawodowych, korupcja, kradzieże, spory polityczne, podchody .... Widzę, że bardzo Ci się to podoba i nie widzisz potrzeby żadnych zmian. Szkoda.
ponad 2 lata temu / tp
 
Każdemu kogo uwiera konstytucyjny rozdział kościoła od państwa i/albo traktuje go jako herezję, proponuję dobrowolne opuszczenie tego kraju, bowiem w myśl art. 25 ust. 3 konstytucji RP, owiązuje on również w naszej Ojczyźnie. Skoro tak, to należy go przestrzegać nie iluzorycznie, a realnie.
ponad 2 lata temu / Senciner616
 
Jestem przekonany o tym, że gdyby budynek został odebrany siłą, to podniosłaby się taka wrzawa, że nawet TVN by o tym trąbił od rana do wieczora. Nie! Francja to państwo prawa i prawo własności jest tam respektowane i w tym przypadku. Z tej samej przyczyny z której ten budynek nie został zawłaszczony, musiała z niego zniknąć figura świętego. Tak, jak musiał zniknąć pomnik z Ploërmel. Powtarzam, nie można mieszać prawa państwowego z ideologią religijną, bo skutki zawsze są opłakane. Kto lamentuje nad tym, że państwo francuskie stoi na straży respektowania swojej konstytucji, niech pomyśli, co stałoby się w Polsce, gdyby Państwo Polskie zrezygnowało z obrony konstytucyjnego prawa do wolności religii i dopuściło na prześladowania katolików! Oto moje przesłanie!
ponad 2 lata temu / Sencimer616
 
Znając waszą lewacką nienawiść do katolików i historię Francji, ten budynek nie został porzucony lecz przymusem odebrany, czyli poprzedni właściciel nie zrzekł się praw. Jeśli ktoś ukradnie ci dom, też będziesz uważał że ma pełne prawo do rozporządzenia SWOJĄ nieruchomością? Jeśli tak, to słusznie nie rozumiesz skąd mogą się brać jakiekolwiek wątpliwości wśród przeciwników złodziejstwa.
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Rozdział Kościoła od państwa jest herezją masońską. Cel=likwidacja cywilizacji łacińskiej określonej przez 3 cechy: 1.pojęcie prawdy arystotelesowskie(prawda odzwierciedla rzeczywistość) i prawo rzymskie,2.grecki wzorzec piękna,3. moralność katolicka. @[email protected] wychowaliście się w społeczeństwie CŁ tzn. wymagacie od innych ludzi uczciwości zgodnej z moralnością katolicką, gdy ktoś wyrządzi Wam krzywdę przyznania się do winy, przeprosin i zadośćuczynienia. Katolik traktuje te warunki jako wstęp do Spowiedzi św. i nie chce grzeszyć. Wymagacie też aby ludzie mówili prawdę, nie dopuszczacie oszczerstw, chcecie sprawiedliwych sądów w zgodzie z prawem rzymskim. W CŁ ludzie pomagają sobie bezinteresownie a przynajmniej taka jest idea. Teraz wyobraźcie sobie zamianę tych 3 cech-reguł na relatywistyczne, sytuacyjne, zgodne z interesami jednostek, plemion, narodów. Powstają totalitaryzmy i ludobójstwa. Prawidłowy jest tylko rozdział władzy świeckiej od duchownej.
ponad 2 lata temu / tp
 
Jak podano w informacji, budynek jest własnością merostwa. Poprzedni właściciel, jak rozumiem kościelny, sprzedał lub porzucił dawną szkołę. Swoją decyzją zrzekł się wszelkich praw do niej. Nowy właściciel ma pełne prawo do rozporządzenia swoją nieruchomością. Nie musi figury świętego zasłaniać, mógłby ją po prostu usunąć, jeżeli uważa, że przeszkadza ona w obecnym przeznaczeniu budynku. Stary właściciciel nie ma żadnych praw decydowania, jak ma on teraz wyglądać i do czego służyć. To wynika wprost z prawa własności, które umożliwia również i księżom w naszym kraju ozdabiania kościołów figurami aniołów. Jeśli ktoś kwestionuje to prawo, powinien też kwestionować możliwość ozdabiania budowli sakralnych ozdobami o charakterze religijnym. To oczywiste i nie rozumiem skąd mogą się brać jakiekolwiek wątpliwości wśród komentarzy!
ponad 2 lata temu / Senciner616
 
do Senciner616 - pomódl się do Ducha Świętego o dobry rozum i nie wypisuj takich "Himalajów bzdur". Wypisując takie bzdury udowodnij kopią przelewu takiej kwoty i nie siej zamętu.
ponad 2 lata temu / ZN
 
ktoś kto budował ten budynek umieścił tam św Józefa z jakiś powodów jeśli teraz budynek jest chwilowo udostępniany komuś to nie uważam za słuszne likwidacji figury ,guście nie decydują co ma być a czego ma nie by,jak biedni i ubodzy są Ci którym figura przeszkadza ktoś napisał oddać Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie no sławnie ,wiec dlaczego chcesz zabrać coś co należy do Boga a z życzliwości użyczony budynek chcecie zawłaszczyć takim tokiem myślenia powinniśmy wszystkie miejsca upamiętniania czegokolwiek kogokolwiek usunąć z przestrzeni publicznej bo zawsze może to kogoś dotknąć .Podsumowując to barbarzyństwo ,nietolerancja brak demokracji i normalnosci i zbliża człowieka do upadku jaki widzimy w państwie ISIS gdzie tylko czarność i marność śmierć i pieniądz ma sens i znaczenie przerazajace
ponad 2 lata temu / kiki
 
do ja i senciner616 - absolutnie całe stworzenie jest wyłączną własnością Pana Boga, zatem mówienie o jakimś rozdziale Kościoła(Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, Drugiej Osoby Trójcy Przenajświętszej) od państwa jest niewiarygodną bzdurą
ponad 2 lata temu / Jan
 
Uważam, że to jedynie właściwa decyzja. Rozdział kościoła od państwa, jeżeli jest już zagwarantowany konstytucyjne, nie powinien być iluzoryczny, ale faktyczny. Mieszanie sacrum i profanum zawsze kończy się tragicznie, tak jak w naszym kraju, gdzie w szkołach robi się wystawki zdjęciowe dzieci komunijnych (Sp 218 w Warszawie). Często również kończy się ono transferem funduszy państwowych do kościoła, jak w przypadku Świątyni Opatrzności Bożej, która otrzymała na wykończenie bodajże 30 mln złotych. Z resztą już Jezus głosił, by oddać cesarzowi, co cesarskie, a bogu, co boskie. Jasne i klarowne stanowisko w sprawie rozdziału rzeczywitości ziemskiej od kościelnej. Ja jestem za!
ponad 2 lata temu / Senciner616
 
Religia powinna być oddzielona od państwa!!!!
ponad 2 lata temu / Ja
 
Tak wygląda nowa wiosna Kościoła odkąd zaczęto się bratać z masonerią.
ponad 2 lata temu / Klf
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.